Çözüldü Satırı Sütuna Dönüştürerek Aktarma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hexadesimal

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese iyi tatiller;
Yıl sonu geliyor ve çocuklar seneye 4.sınıf ve not ile değerlendirme yapacağız. Bunu için iki not giriş ekranı oluşturdum. 1. Tekli öğrenci giriş ekranı , o kısımını hallettim. Ancak Toplu not giriş ekranında da aynı veritabanını kullanacağımdan tıkandım. Yapmak istediğimi belirteyim isterseniz önce,Userform üzerindeki;
1.CheckBox seçimine göre ; combo sayfasındaki veriler ile dersler etiketi altındaki comboboxları sırası ile doldurmak
2.Not girişlerini veritabanına aktarmak!... Hepsi bu :))

Ekli dosyalar

• Test Sayfası.xlsm
    54.9 KB · Görüntüleme: 9
Çözüm
:?
Yorulmak sorun değil de tüm konsepti baştan bilseydim daha farklı bir algoritma ile halledebilirdik... Eski yazılan kodları bozmadan bir şeyler yaptık...
İnceleyin bakalım tatlınız iyi hazırlanmış mı... ?
Sınıf seçiminde CheckBox yerine OptionButton daha kullanışlı olacaktır.
1. sorunun cevabı yapılmıştır. Ekli dosyayı inceleyiniz...
İlgili kod yapısı:

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(19 satır)

Ekli dosyalar

• Test Sayfası.xlsm
    57.4 KB · Görüntüleme: 5
Birden fazla sütün olduğundan hangi değerler sayfa1 aktarılacak onun bilgisi yok hocam... Detaylı bilgi verebilirseniz onu da halledebiliriz..

Birden fazla sütün olduğundan hangi değerler sayfa1 aktarılacak onun bilgisi yok hocam... Detaylı bilgi verebilirseniz onu da halledebiliriz..
Kusura bakmayın, ancak böyle anlatabildim!...
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox1-TextBox15 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 1 yaz, Dolu olan TextBox1-15'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox16-TextBox30 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 2 yaz,Dolu olan TextBox16-30'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox31-TextBox45 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 3 yaz,Dolu olan TextBox31-45'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox46-TextBox60 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 4 yaz,Dolu olan TextBox46-60'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox61-TextBox75 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 5 yaz,Dolu olan TextBox61-75'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox76-TextBox90 Puan Türü Sütununa (E) Sınav Yazıp Sınav No sütununa (F) 6 yaz,Dolu olan TextBox76-90'i (J)Sütununa alt alta

ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox91-TextBox105 Puan Türü Sütununa (E) Proje Yazıp Proje No sütununa (G) 1 yaz, Dolu olan TextBox91-105'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox106-TextBox120 Puan Türü Sütununa (E) Proje Yazıp Proje No sütununa (G) 2 yaz,Dolu olan TextBox106-120'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox121-TextBox135 Puan Türü Sütununa (E) Proje Yazıp Proje No sütununa (G) 3 yaz,Dolu olan TextBox121-135'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox151-TextBox165 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-1 Yazıp PBYÇ-Performans-1 sütununa (H) 1 yaz, Dolu olan TextBox151-165'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox166-TextBox180 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-1 Yazıp PBYÇ-Performans-1 sütununa (H) 2 yaz,Dolu olan TextBox166-180'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox181-TextBox195 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-1 Yazıp PBYÇ-Performans-1 sütununa (H) 3 yaz,Dolu olan TextBox180-195'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox211-TextBox225 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-2 Yazıp PBYÇ-Performans-2 sütununa (I) 1 yaz, Dolu olan TextBox211-225'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox226-TextBox240 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-2 Yazıp PBYÇ-Performans-2 sütununa (I) 2 yaz,Dolu olan TextBox226-240'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox241-TextBox255 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-2 Yazıp PBYÇ-Performans-2 sütununa (I) 3 yaz,Dolu olan TextBox241-255'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox256-TextBox270 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-2 Yazıp PBYÇ-Performans-2 sütununa (I) 4 yaz,Dolu olan TextBox256-270'i (J)Sütununa alt alta
ComboBox1'i(B)sütununa, ComboBox2'yi (C) sütununa, ComboBox3'ü (D) sütununa,TextBox271-TextBox285 Puan Türü Sütununa (E) PBYÇ-Performans-2 Yazıp PBYÇ-Performans-2 sütununa (I) 5 yaz,Dolu olan TextBox271-285'i (J)Sütununa alt alta

Hocam yanlış anlamayın ama yukarıdaki yazı anlayıp çözmem sahuru alır. Biz en iyisi resim üzerinden gidelim... Malum iftar sonrası....
Ekli dosyayı görüntüle 525
Burada yer alan sınav sütunlarından 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 hangi şartlar altında nereye gidecek?
Projeler 1 2 3 ve ort nereye gidecek?
Performans da 1 - 2 - 3 - ort - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - ort - p.ort kısımları nereye?
ve son iki sütundakiler nereye?
Ekli dosyayı görüntüle 527
Yukarıdaki iki resmi karşılaştırarak cevap yazarsanız anlaşılması daha kolay olur. Yoksa uzun yazı okuyacak halim yok malesef....
Örnek:
Sınav 1 sütunu 1. sütuna
Proje 1 sütunu 2. sütuna

Ekli dosyalar

• 1558291320096.webp
    1558291320096.webp
    16.4 KB · Görüntüleme: 75
  • 1558291631312.webp
    1558291631312.webp
    12.9 KB · Görüntüleme: 3
  • 1558291765792.webp
    1558291765792.webp
    18.4 KB · Görüntüleme: 75
Sayın cakarem , öncelikle teşekkürler.
Öğrenci Adı Soyadı , Numarası zaten belli, bundan sonra; Ders Türkçe seçtim diyelim, bu da Dersler etiketi altındaki Combobox3 olsun. Derse ait notları giriyorum, Sınavlar bölümündeki ilk üç textboxa (yan yana 1.2. ve 3.sınavı) 100 girdim. Çoğaltmadan hemen kaydet butonuna basalım. Bu veriler ;
7.satıra B sütununa adı soyadı, C sütununa numara, Ders sütununa yani 1 nolu alana ders adı (Commbobox3 teki veri), Puan türü alanına yani 2 nolu alan Sınav girdiğimiz için Sınav, Sınav no alanına da 1 yazıp her bir satıra bir not gireceği için 4,5 ve 6. alanları geçip textbox1' i 7 nolu not alanına yazıp alt satıra geçerek girdiğimiz diğer iki notuda bu şekilde aktaracak.

Anladığım kadarıyla yaptım. Şuan sadece sınav ve proje notlarını aktarabiliyor.
Ekte ki dosyayı kontrol ediniz...

İlgili kod yapısı:

Kod:
(47 satır)

Ekli dosyalar

• Test Sayfası.xlsm
    61.6 KB · Görüntüleme: 4
test.webp

Sayın cakerem önemli bir kısımı çözülmüş , ancak; Notları not sütunu olan J ye kaydetmiyor. En önemlisi sınav no sütununa yazıyor. Öğrencinin 1.Sınav notu 78 doğru ancak bunu J sütununa yazması gerekiyor, şu an notu yazdığı F sütununa ise Sınav nosu olan 1 yazılması gerekiyor.Proje keza aynı..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çok teşekkürler sayın cakarem herşey sorunsuz çalışıyor. Bir sorum olacak ortalamları form üzerinde hesaplatabilirmiyiz acaba? Şöyle ki?
Sınavların ortalaması yok . Her biri bir not olarak değerlendiriliyor.
Projelerin hepsinin ortalaması alınıp tek not olarak değerlendirmeye alınıyorken, Performans belirlemeye yöenlik çalışmalrın ilk 3bir ortalama sonraki 5i ayrı bir ortalamaya dönüştürülüp sonra bu iki ortalamanın da ortalaması PBYÇ yani Performans ortalaması oluyor. Bunların tamamının yani; (Sınav1+Sınav2+Sınav3+Sınav4+Sınav5+Sınav6+ +ProjeOrt+PerformansOrt/8= puan)
Puanıda ;
0-44=1
45-54=2
55-69=3
70-84=4
85-100=5
Nota dönüştüreceğiz.
Uzun ama bir kere yapılacak bir iş. Ben uğraşmaya devam edeceğim.Tüm emekleriniz için tekrar teşekkürler.

İlk defa bir dosya ile bu kadar uğraştım galiba :) Neyse hemen çözüme geçelim...
Bütün textboxlara kodları yazmadım... Ben sadece ilk yada ilk iki satır için deneme yaptım gerisi sizin kopyala yapıştır demenize kalıyor...
1558320888793.webp

Mavi ve kırmızıya benzeyen renklerin kodları tamam. Yinede siz tek tek orada bulunan textboxlara çift tıklayıp kod var mı yok mu bir inceleyiniz.

Örnek mavi alan kodu:
Kod:
(1 satır)

Örnek kırmızı alan kodu:
Kod:
(1 satır)

Yukarıda bulunan kodları kopyalayınız. Ardından userformda bulunan ilgili renkler altındaki textboxlara çift tıklayıp sadece ilgili kodu yapıştırınız...

İlgili ortalama değer hesaplama kodu:
Kod:
(64 satır)

İlgili son notu ve harfi belirleyen kod:
Kod:
(34 satır)

Not: Ortalama sütunları ve son iki sütun hata olmaması için kilitlenmiştir. Yazı rengi kırmızı olarak ayarlanmıştır. Textboxlara harf girişi engellenmesi olası hatayı yok edecektir... İncelemenizi sadece ilk satır için yapınız...

Ekli dosyayı inceleyiniz...

Ekli dosyalar

• Test Sayfası.xlsm
    58.2 KB · Görüntüleme: 7
İlk defa bir dosya ile bu kadar uğraştım galiba :) Neyse hemen çözüme geçelim...
Bütün textboxlara kodları yazmadım... Ben sadece ilk yada ilk iki satır için deneme yaptım gerisi sizin kopyala yapıştır demenize kalıyor...
Ekli dosyayı görüntüle 535
Mavi ve kırmızıya benzeyen renklerin kodları tamam. Yinede siz tek tek orada bulunan textboxlara çift tıklayıp kod var mı yok mu bir inceleyiniz.

Örnek mavi alan kodu:
[Gizli içerik]

Örnek kırmızı alan kodu:
[Gizli içerik]

Yukarıda bulunan kodları kopyalayınız. Ardından userformda bulunan ilgili renkler altındaki textboxlara çift tıklayıp sadece ilgili kodu yapıştırınız...

[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

Not: Ortalama sütunları ve son iki sütun hata olmaması için kilitlenmiştir. Yazı rengi kırmızı olarak ayarlanmıştır. Textboxlara harf girişi engellenmesi olası hatayı yok edecektir... İncelemenizi sadece ilk satır için yapınız...

Vay iyi ter dökmüşsün Emre Kardeşim, Eline sağlık. @Admin 'e söyleyelim de seni destek ekibine alsın. :)

Ekli dosyayı görüntüle 535

Örnek mavi alan kodu:
[Gizli içerik]

Örnek kırmızı alan kodu:
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

Sayı cakarem emekleriniz için teşekkürler. Ayrıca sayın metehanın önerisine gösterdiğiniz tevazu ayrıca takdiri hak ediyor. Bence de destek ekibinde olmalısınız. Tekrar teşekkürler.

Sayın cakarem "selam verdik borçlu çıktık" demezsiniz umarım, ancak kod yapısını aslında çözdüm ancak bu kaydet makrosuna mükerrer kontrolü ekleyebilir miyiz?

:) Mükerrrer kayıt için benzersiz bir kontrol şeması olması gerek.... Yada birden fazla kontrol... Neye göre olacağına karar verin kodlama işi kolay....
Sayın cakarem sabrınız için şimdiden teşekkürler. Biraz uzun bir izah ama umarım kodlama için yardımcı olur.
ComboBox1,2,3 ile kontrol başlayıp
i = 3 To 17 Comboboxların döngüsü
kat = 1 To 23 Textboxların döngüsü
ile aktarma yaptığımız notveri sayfasında 2.sütun,2.satırdan itibaren
son dolu satır ve sütun bulunarak formdaki nesneler ile ilgili alanlar önce eşleştirilip
dolu ise mükerrer kayıt değil ise kaydet.

Örneğin : Elif adlı öğrencinin matematik notlarının veritabanı görünümü,
SıraAdı SoyadıNumarasıDersPuan TürüSınav NoProje NoPBYÇ-Performans-1PBYÇ-Performans-2PuanYılsonu Puan OrtalamNot
18ELİF SU UZ163MatematikSınav195
19ELİF SU UZ163MatematikSınav295
20ELİF SU UZ163MatematikSınav3100
21ELİF SU UZ163MatematikProje1100
22ELİF SU UZ163MatematikProjeOrtalama100
23ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-11100
24ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-1Ortalama100
25ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-21100
26ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-22100
27ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-26100
28ELİF SU UZ163MatematikPBYÇ-Performans-27100
29ELİF SU UZ163MatematikYılsonu Puan Ortalama898
30ELİF SU UZ163MatematikYılsonu Notu95

Ben tekrar bir sınav girdiğimde örneğin 3.Sınav notu olsun. Makro ;
18.satır ad soyad, Numarası, Ders ve sınav alanlarını geçerek (kontrol) sınav no1 geç (kontrol) puanı geç alt satır
19.satır ad soyad, Numarası, Ders ve sınav alanlarını geçerek (kontrol) sınav no2 geç (kontrol) puanı geç alt satır
20.satır ad soyad, Numarası, Ders ve sınav alanlarını geçerek (kontrol) sınav no3 dur mükerer (kontrol) puanı dur mükerrer Mesaj “3.Sınav 100 olarak daha önce girilmiş.”
Aynı kontrol tüm puan türlerinde yapılacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
İzmir
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
44