Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Soru Parça Kodu Baz Alınarak Veri Getirme

fatihyl

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

1 .) "Rapor" excel içine "VERI" excelden "Parça kodu" referans alarak kaç adet veri varsa resimdeki örnekteki gibi karşısına getirmem için yardım gerekli.
2.) "Rapor" excel de aynı olan "Parça kodları" kaldırmam gerekli örnek "SCM-004322-P-002" 6 ad. 1ad. olarak bırakmam gerekli

RAPOR dosyası
Ekli dosyayı görüntüle 18524

VERI dosyası

Ekli dosyayı görüntüle 18525

Ekli dosyalar

• 1657200485023.webp
    1657200485023.webp
    37.5 KB · Görüntüleme: 58
  • RAPOR.zip
    18.4 MB · Görüntüleme: 16
@fatihyl
19 MB boyutunda örnek belge ilginç olmuş doğrusu.
Yanlış anlamayın ama; DESTEK değil de İŞ YAPTIRILMAK isteniyor gibi görünüyor doğrusu.

VERİ isimli belgenin çok sayıda sayfası var. "Arama"nın bu sayfalardan hangisinde yapılacağı da net değil.
VERİ belgesindeki sayfaların düzeni hep aynı mıdır? Örneğin arama hep D sütununda mı yapılacaktır?
Sayfalardaki veriler örneğin D sütununa göre artan/azalan sıralanmış durumda mıdır? vs.

Merhaba
Bu rapor her ay kullanacağımız için makro vb yöntemle kolaylaştıralım diye yardım talebinde bulundum.

* VERİ isimli belgenin çok sayıda sayfası var. "Arama"nın bu sayfalardan hangisinde yapılacağı da net değil.
- 9 sayfada da arama yapması gerekiyor
* VERİ belgesindeki sayfaların düzeni hep aynı mıdır? Örneğin arama hep D sütununda mı yapılacaktır?
- Evet düzeni aynı
* Sayfalardaki veriler örneğin D sütununa göre artan/azalan sıralanmış durumda mıdır? vs.
-

-- RAPOR sayfasındaki aynı PARÇA KODLARInın kaldırılmasını istediğinize göre
kaldırılacak satırlardaki başlangıç/bitiş tarihleri ve TAMAMLANAN MİKTAR sütunundaki bilgiler için herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
-- kaynak belgedeki sayfa adeti 5,10, her neyse sayfa adeti, isimleri belli ve sabit midir? Sayfalar örneğin belli bir tarih/ay/dönem bilgileri midir?
Birleştirme yapılırken hangi sayfadakinin solda, hangi sayfadakinin sağda olasının, yani veri okunacak sayfalar için bir SIRA var mıdır?
-- RAPOR exceli yok sayılıp, kaynak belgedeki tüm verilerin alt alta aynı sayfada birleştirilmesi ve birleştirilmiş veriler üzerinden, tüm parçalar için TEKE DÜŞÜRme ve belirtilen bilgilerin yana doğru sütunlara aktarılması yöntemi çözüm yöntemi olarak düşünülebilir mi?

Soru işareti çok ve mevcut haliyle destek isteniyor değil, iş yaptırılmak isteniyor gibi görünüyor.
Yöntem sormayıp İŞ yaptırılmak isteniyorsa, forumumuzun bu tür bütüncül, kapsamlı ihtiyaç/istekler için mevcut ücretli destek alanı var.
Böyle bir İŞ için hangi Yönetim Ekibi mensubu arkadaşımız vakit ayırıp emek harcamak ister (az emek ve zaman istemediğini görebiliyorum) onu da bilemiyorum doğrusu.

-- RAPOR sayfasındaki aynı PARÇA KODLARInın kaldırılmasını.....
* "TAMAMLANAN MIKTAR" kısmındaki değerler önemli değil herangi bir toplam vs yapılmasına gerek yok.
-- kaynak belgedeki sayfa adeti 5,10, her neyse sayfa adeti, isimleri belli ve sabit midir? Sayfalar örneğin belli bir tarih/ay/dönem bilgileri midir?
*İsimler tarihler vs sabittir aylık bu şekilde sürekli rapor alınacaktır. (rapor şablonu bu şekilde)

Birleştirme yapılırken hangi sayfadakinin solda, hangi sayfadakinin sağda olasının, yani veri okunacak sayfalar için bir SIRA var mıdır?
*Herhangi bir sıra yok cekilecek verilerin sırası için

-- RAPOR exceli yok sayılıp, kaynak belgedeki tüm verilerin alt alta aynı sayfada birleştirilmesi ve birleştirilmiş veriler üzerinden, tüm parçalar için TEKE DÜŞÜRme ve belirtilen bilgilerin yana doğru sütunlara aktarılması yöntemi çözüm yöntemi olarak düşünülebilir mi?
*Bu şekildede olabilir bu raporlardaki mantık

"SCM-004322-P-002" parça hangi tezgahlarda ne kadar süre ile işlem gördü kısacası

@fatihyl
Sonuçta veri kaynağı belgedeki F sütununda yer alan SAYIsal verilerin
PARÇAlar itibariyle toplamını mı alacaksınız yoksa ille de bir listeleme mi olmalıdır?

Belirttiğim gibi zaman alıcı bir işlem istiyorsunuz ve bu isteğiniz basit bir forum sorusu olmaktan çok uzak.

Siz söyleyince fark ettim raporu üretim yazılımından aylık olarak aldığımız zaman 1 parçanın hangi tezgahta kaç saat olarak listelemesi lazım ama bazı parça kodlarının işlenen tezgah sürelerini birleştirmemiş.

F. sütünündaki tezgah ve parça kodları aynı olanlarında birleştirilmesi gerekli.

örnek olarak:
Parça kodu: "BSH7195-813" Tezgah Kodu: OKMH = 4,6670 olması lazım

Parça kodu: "BSH7195-813" Tezgah Kodu: OKMH = 1,1670
Parça kodu: "BSH7195-813" Tezgah Kodu: OKMH = 3,5000 olarak 2 parçaya olarak raporda gözüküyor.

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6
Geri