Çözüldü Excel ile Tercih Robotu Hazırlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Betul14

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
tercih robotu yapmak istiyorum.1 kişi 30 tercih yapacak.KPSS tercihlerinden önce boşa tercih yapmamak için hazırlamak istiyoruz arkadaşlarımla

Yapmak istediğimi şöyle açıklayayım. Veri sayfasına verileri yükledim. Kontenjan sayfasına da illerin kontenjanlarını yükledim. Sonuç sayfasında ise tercihlere yerleşen kişilerin isimleri, puanları ve tercihleri yazacak.
Mantığımız şu: veri listesindeki en yüksek puanlı kişiyi 1. tercihine yerleştiriyoruz. Sonra ikinci en yüksek puanlı kişiyi ele alıyoruz. 1. Tercihine bakıyoruz kontenjan varsa 1. tercihine yerleştiriyoruz. Yer yoksa 2. Tercihine yerleştiriyoruz. Sonra üçüncü en yüksek puanlı kişiye geçiyoruz bu şekilde bütün tercih yapan kişilerin tercihlerini puan üstünlüğüne göre değerlendiriyoruz. Eğer kişiye sıra geldiğinde yapmış olduğu bütün tercihler dolduysa o kişinin tercih bölümünde “ yerleşemediniz” yazısı yazacak.

*** - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı bunun gibi ama burda 5 tercih var ve 30 a nasıl çıkaracağımı bilmiyorum

Ekli dosyalar

• tercih_robotu.xlsx
    40.1 KB · Görüntüleme: 32
Çözüm
Estağfurullah.
İşlem tamam dediğinize göre; finali, açıklamalarım doğrultusunda oluşturduğum (birkaç sürpriz ekleme var) belge ile yapayım.
Forumda daha sık ve uzun süreler çevrimiçi kalmanız ve çevrenizdeki Ms.Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar/tavsiye etmeniz ricasıyla
iyi çalışmalar, başarılar, bol şans dilerim.

Sonradan eklenen not: (09.02.2020 14:30)
Belgede, tercih sayısı artırılmak isteniyorsa;

TEMIZLE isimli makro kodun aşağıdakiyle değiştirilmesi gerekecektir.
Belgeyi yenilemek yerine bu mesajı yazayım dedim.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(4 satır)
Merhaba.
Hangi sınav için bir hazırlık yapıyorsunuz acaba?

Listenizi kendinizin puan kriterine göre sıraladığınız varsayımıyla ve puan eşitliği halinde listedeki satır numarası ikincil kriter olmak üzere;
aşağıdaki kod istenilen sonucu verecektir.
CSS:
(25 satır)

Ben diyetisyenim önümüzdeki günlerde kpssden tercih yapacaz önümüzdeki yüksek puanli kisilerle ayni yerleri yazip tercihimizin boşa gitmesini istemiyoruz tercih robotu olusturalim herkes tercih edecegini yerleri yazsin yerlesip yerlesemiyecegimizi görmek istiyoruz. @Ömer BARAN

Puanları yazıp kodu çalıştırırsanız istenilen sonuç alınır.
Dikkat edeceğiniz kısım TERCİH kelimelerinin yazıldığı 1'inci satırda sağ tarafta başka (TERCİH içermeyen) veri olmaması.
Kontrol edilecek sütun sayısı kod tarafından tespit edilir, 1'inci satırdaki son dolu hücrenin sütununa kadar kontrol mevcut, 5 ise 5, 30 ise 30 sütun kontrol edilir.

İşlem adımları:
-- sonuçlar isimli sayfaya bir adet şekil/metin kutusu/düğme ekleyin,
-- ALT+F11 tuşlarına basın, karşınıza gelecek VBA ekranında üst menüden INSERT>>MODULEyi seçin,
-- aynı ekranda sağ taraftaki boş alana verdiğim kod blokunu yapıştırarak VBA ekranını kapatın,
-- sayfaya eklediğiniz metin kutusu/şekil/düğmeye fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin,
-- karşınıza gelecek küçük ekranda TERCIH isimli makronun adını seçerek işlemi onaylayın.
Artık sayfaya eklenen şekil/metin kutusu/düğmeye fareyle tıkladığınızda kod gereken işlemi yapacaktır.

@Ömer BARAN yardımınız için teşekkür ederim ben beceremedim bir türlü dediiklerinizi yaptım düğmeye tıkladığımda error yazısı geldiGaliba makro kaydetmem gerekiyordu.Ama nasıl kaydedeceğimi bilemedim.makro kaydet sekmesine basdım .daha sonra tercihleri yazdım makro durdur tuşuna bastım ama sonuçlarda istediğim gibi yerleşilen şehir yada yerleşemediniz yazısı çıkmadı Dosyayı .bilgisyara kaydettim terkrar açtığımdada makro bu çalışma dosyasına yok yazısı geldi. bu seferde

Sayın @metehan8001 'in gönderdiği belgeyi incelemedim (mutlaka sorunsuzdur) .

Benim tarzım; mümkün olduğunca, çözümün uygulandığı belge ekleyip "belgeniz ekte" cümleciğinden ibaret cevap vermek yerine,
konu sahibinin örnek belgesine göre oluşturulan çözümü mümkün olduğunca detaylı tarif etmek yönündedir.
(Sanıyorum tek atladığım husus; belgenin MAKRO İÇEREN belge türünde veya xls uzantılı kaydedilmesi gerekliliğini hatırlatmamış olmam.)

Bu tarzdaki amacım da; hem soruyu soranı, hem de konu sayfasını ziyaret edecek üye ve ziyaretçilerini öğrenmeye sevk etmek,
tecrübelerinin artmasına katkıda bulunmaktır.

Malesef hiç hazzetmediğim durum ise; örnek belge ile gerçek belgenin yapılarının farklı olmasından kaynaklanan
(gerçek ibaresi yine yanlış olabilir, konu sahibinin o sırada belgesinde yapacağı keyfe keder tasarımsal her değişiklik, bir sonraki mesaj ile yine değişebilir)
ve sonunun ne zaman geleceği belli olmayan değişikliklerin tümünü karşılamaya çalışmaktır.

İşte bu nedenlerle, cevaplarımın altındaki İMZA bölümü, biraz uzun ve detaylıdır. Cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz.

Verdiğim kodlar ve yaptığım uygulama tarifi; konu açılış mesajınıza eklenen örnek belgeye göre yani,
o belgedeki sayfa isimleri, sayfaların satır/sütun yapılarına göredir ve sorunsuzdur.

Ez cümle; soru sormak zor zanaat vesselam.
.

@Ömer BARAN ilk attığım dosyada sizim anlattığınız şekilde yapyım çalıştı çok teşekkür ederim başka dosyada uygulamak benim hatamdı özür dilerim kusura bakmayın.
Estağfurullah, özürlük bir şey yok, olur mu öyle şey. Tecrübedir netice itibariyle.
Amacım, konu sayfasını inceleyecek üyelere soru sorarken eklenen belgenin önemini anlatmaktı.

Ayrıca gönderdiğim kod cevabında, işlemin daha iyi anlaşılmasını temin etmek üzere küçük güncelleme ve
veri sayfasındaki listenin puana göre sıralanması için birkaç satır ilave de yaptım (puana göre sıralama yapmadan da kullanabilirsiniz)

Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı tekrar kontrol edip, kod'un yeni halini, ilk örnek belgenizdeki sayfa ve tablo yapılarına göre sorunsuz kullanabilirsiniz.
.

Estağfurullah.
İşlem tamam dediğinize göre; finali, açıklamalarım doğrultusunda oluşturduğum (birkaç sürpriz ekleme var) belge ile yapayım.
Forumda daha sık ve uzun süreler çevrimiçi kalmanız ve çevrenizdeki Ms.Excel kullanıcılarını forumumuzdan haberdar/tavsiye etmeniz ricasıyla
iyi çalışmalar, başarılar, bol şans dilerim.

Sonradan eklenen not: (09.02.2020 14:30)
Belgede, tercih sayısı artırılmak isteniyorsa;

TEMIZLE isimli makro kodun aşağıdakiyle değiştirilmesi gerekecektir.
Belgeyi yenilemek yerine bu mesajı yazayım dedim.

CSS:
(9 satır)

Ekli dosyalar

• tercih_robotu_BRN.xlsm
    536 KB · Görüntüleme: 75
Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
2020 yılı üniversite tercih döneminde kullanabileceğiniz bir belge, aşağıdaki konu sayfasında yer alıyor.
İlgileneceklerin dikkatlerine.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13
Geri