Çözüldü İki Koordinat Arası Mesafe Hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

selamt

Yıllık Forum Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel formülleri kullanarak elimde bulunan iki koordinat arası mesafe hesaplama işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?
Bu konuda elinde örnek bir çalışması olan var mıdır?
Üstatlarımızın desteğini rica ederim.

Teşekkürler.

Çözüm
Merhaba.
Paylaşım için teşekkürler.
Arkadaşlarımızın arşivlerinde bulunan dosyaları paylaşmaları elbette yararlıdır.
"Amerika'yı yeniden keşfetmek" gibi düşünmezseniz benim tercihim;
her konuya, öğrenme/öğretme, bilgiyi paylaşarak çoğaltma şeklinde yaklaşarak, sorulan sorulara herkesin kendi çözümlerini üretmesi,
çözümü verirken de mümkün olduğunca hangi hesaplamanın ne amaçla yapıldığının/yapılması gerektiğinin açıklanmasıdır.
Hatta hedeflenen nihai çözüme ulaşılamasa dahi,
çözüm için harcanan emeğin çok kıymetli olduğunu, tecrübe denilen şeyin bu şekilde artacağını düşünenlerdenim.

İlgi alanı matematik/trigonometri olan arkadaşlarımız daha iyi açıklayacaklardır elbette.
Yanlış bilmiyorsam forum mensuplarından Sayın...
Dosyam yok :(
Bir ihtiyacım oluştuğu için sordum.
Mesela DÜŞEYARA gibi bir formülü yok mudur bunun?
Tekrar merhaba düşeyara fonksiyonunun bu tarz bir soru karşısında çok aciz kalacağını düşünyorum keza enlem ve boylam degerlerinin bilinmesi bunların birim mesafelerinin ölçülmesi gibi degerlere ihtiyaç vardır dosya verilerinizi oluşturabilirseniz yardımcı olmaya çalışırım selamlar...

Merhaba.
Paylaşım için teşekkürler.
Arkadaşlarımızın arşivlerinde bulunan dosyaları paylaşmaları elbette yararlıdır.
"Amerika'yı yeniden keşfetmek" gibi düşünmezseniz benim tercihim;
her konuya, öğrenme/öğretme, bilgiyi paylaşarak çoğaltma şeklinde yaklaşarak, sorulan sorulara herkesin kendi çözümlerini üretmesi,
çözümü verirken de mümkün olduğunca hangi hesaplamanın ne amaçla yapıldığının/yapılması gerektiğinin açıklanmasıdır.
Hatta hedeflenen nihai çözüme ulaşılamasa dahi,
çözüm için harcanan emeğin çok kıymetli olduğunu, tecrübe denilen şeyin bu şekilde artacağını düşünenlerdenim.

İlgi alanı matematik/trigonometri olan arkadaşlarımız daha iyi açıklayacaklardır elbette.
Yanlış bilmiyorsam forum mensuplarından Sayın @52779 un daha da açıklayıcı cevap yazabileceğini düşünüyorum.

Ben şöyle bir baktığımda konunun; trigonometri işlemlerinin kullanıldığı ve HAVERSINE diye adlandırılan bir formül ile çözüldüğünü ve
işlemin makematiksel ifadesinin de
1558978739170.webp
olduğunu gördüm.

Trigonometrik fonksiyonlar (SİN, COS) Ms.Excel'de RADYAN üzerinden çalıştığından formül ve kodda,
doğrudan hücreden alınacak değerler üzerinden SİN ve COS hesaplanması yanlış olacağından, =RADYAN((DERECE*3600+DAKİKA*60+SANİYE)/3600) şeklinde yani hücre değeri x 24 ile bulunan değerleri üzerinden hesaplama yaptırılması gerekecektir.
1558981077625.webp
İlgili hücrelerin biçimi, İSTEĞE UYARLANMIŞ kısmı kullanılarak [ss]:dd:nn şeklinde ayarlanıp; aşağıdaki kod veya formül ile istenilen sonuç kilometre cinsinden alınabilir.
Kod ve formüldeki 6371,1 değeri km cinsinden dünyanın ekvatoral yarıçapı oluyor.
1558979717276.webp
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(4 satır)
.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7
Geri