Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Metindeki Noktalama İşaretlerini Almama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Ekli dosyada da açıkladığım üzere metindeki noktalama işaretlerini almayacak bir formüle ihtiyacım var. Yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

• Almama formülü.xlsx
    933.3 KB · Görüntüleme: 8
Sn. @teyadih
Mevcut iç içe YERİNEKOY işlevlerinin olduğu formülde,
"… " kısmında çift tırnak arasında sonda 1 ADET BOŞLUK var, o BOŞLUK karakterini silip "…" olarak değiştirerek deneyin.
İstediğiniz bu mu?

Son düzenleme:
Evet boşluğu sildiğimde almıyor sayın Baran. Mevcut formülde almaması için birebir aynısı olması gerekiyor. Tek nokta varsa veya iki tane yan yana bir tane ayrı nokta varsa alıyor bu durumda ve hepsi için ayrı formül koymak gerekiyor. Ancak ne koyacaklarını da kestiremiyorum. Noktaların arasına - veya virgülde koyabilir. Bunun için Y deki mevcut formüle bir tane nokta tire virgül yazdığımda bitişik veya ayrı ayrı fark etmeksizin metinin içindeki tüm nokta virgül ve tireleri almamasını istiyorum mümkünse sayın Baran

En pratik yol VERİ DOGRULAMA LİSTESİNDEN SEÇİM yaptırarak veri girişi yapılmasını sağlamak.
Yoksa, kullanıcıların ne yapacağını öngörmek imkansız ve her durumda istisna bir şeyler ortaya çıkacaktır.

Sayın Baran bu konuya ilişkin talebim ile daha önce açtığım aynı olanlardan 1 tanesini almaya ilişkin talebimi aşağıdaki konu için yapmış olduğunuz aktarma makrosu ile çözebilir miyiz?
Aktarma yaparken F sütunundaki tüm noktalama işaretlerini almayacak
ve Kocaeli Kocaeli Merkez Kocaeli vb. şekilde yazan aynı kelimelerden sadece 1 tanesini alarak aktarma yaptırabilir miyiz?

@teyadih

İlgili konu sayfasında verdiğim kodda yer alan,
For u = 1 To 9: sonuc(say, u) = veri(sat, u): Next
satırının yerine, aşağıdakileri yapıştırarak deneyin.
Noktalama işaretleri, fazla boşluklar ve mükerrer metinler kaldırılır.

Kodun mantığı noktalama işaretlerinin yerlerine BOŞLUK koyup, ardından da
TRIM işleviyle yan yana 1 den fazla boşlukları kaldırmak şeklinde olduğundan;
öngörülemeyen şey örneğin K.K.T.C/Bafra ifadesinin K T C Bafra halini alması.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(21 satır)

Kodu uyguladım sayın Baran
1- Tüm noktalama işaretlerini denedim ^ _ \ bunları alıyor
2- İngilizcede bulunmayan ç ğ ı ü gibi harfleri de almıyor. Örnek Ağrı olanı A r olarak almış Çorlu Tekirdağ olanı orlu Tekirda almış.
Size zahmet bunları da düzeltebilirsek tamamdır sayın Baran.

Koda yaptığım bir eklemeyi, mesajıma yazmayı unutmuşum.

Aşağıdaki If .... End If kod bloğundan sonraki harf = Array(...... şeklindeki satırı ilgili yere ekleyip tekrar deneyin.

VBA:
(7 satır)

Elinize sağlık sayın Baran. Ek kodu uyguladım ve İngilizcede bulunmayan harflerle ilgili sorun çözüldü. Ancak ^ _ \ bu noktalama işaretlerini aktarıyor halen. Size zahmet eğer sizi yormayacak ise bunu da halledebilirsek tüm açıkları kapatmış olacağım.

Koddaki
VBA:
(3 satır)
kısmını
VBA:
(3 satır)
şeklinde değiştirerek deneyin.

Son düzenleme:
Merhaba sayın Baran kusura bakmayın asıl dosyamda aktarım yaparken fark ettim.
Dosyayı aktarırken kesinleşen izinler sayfasını önce temizliyor sonra tekrar aktarıyor
Resmi izinler ile işçilerin hafta sonunu ve yol izinleri nedeniyle kesinleşen izinler sayfasında düzeltmeler yapıyorum. Ancak makro aktarmadan önce sayfadakileri temizlediği için her defasında düzeltme yapmak zorunda kalacağım
Size zahmet kesinleşen izinler sayfasındakileri temizlemeden sadece M sütunu 1 den büyük olanları kesinleşen izinler sayfasındaki boş satırdan itibaren aktararak şekilde güncelleyebilir misiniz?
Birde her 2 sayfaya da sayfa koruma makrosu koyduğum da aktarım yaparken 400 hatası veriyor. Formüllerin bozulmaması için her 2 sayfada da sayfa koruması varken aktarım yapılabilir mi?

Ekli dosyalar

• Aktarma makrosu BARAN.xlsm
    2.2 MB · Görüntüleme: 6
Uğraşmamak bakımından her iki sayfanın sayfa koruma şifresini iletmeniz lazım.
Böylece kod, vereceğiniz şifreyi kullanarak korumayı kaldıracak, işlemi tamamladıktan sonra aynı şifre ile koruma uygulayacak.

Açıklamanızda, M sütunu 1'den büyük olanlar demişsiniz,
1'den büyük/değil kontrolünün yapılacağı sütun M 'mi yoksa K sütunu mu?
Zira M sütunu SIRA NO işlevi görüyor, K sütunu ise İZİN SÜRESİ.

1 olanlar aktarılmayacak öyle mi?

Ayrıca; verdiğim kodda, aktarma işlemi sonrasında SİCİL NO bilgisine göre bir SIRALAMA işlemi var.
Bu SIRALAMA artık hiç olmayacak mı, yoksa önceden var olanlar ve yeni aktarılanlar dahil bir sıralama mı olmalı?

Merhaba sayın Baran sayfa koruma şifresini 1234 yapalım
Aktarma yaparken kesinleşen izinler sayfasındaki daha önce aktarılan bilgileri temizlemeden kesinleşen izinler sütununa aktarılacaklar için sıra numarası verdirdiğim M sütununda 1 ve üstü rakam olan C-D-E-F-G-H-I-J-K deki bilgileri kesinleşen izinler sayfasındaki ilk boş satırdan itibaren değer olarak aktarıp önceden olanlarla birlikte sicil noya göre küçükten büyüğe doğru sıralayacak sayın Baran
Ayrıca F sütunundaki noktalama işaretlerini almayacak ve aynı olan kelimelerden sadece 1 tanesini aktaracak
Yani mevcut kodda sadece aktarırken temizleme yapmayacak ve M sütunu 1 ve üstü olan satırları en son boş satırdan itibaren aktararak

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
24
Geri