Çözüldü Metin İçinden İstenilen Adet Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar BF sütununda BA sütunun içinde kaç tane 2022 BG sütununda ise BA sütunun içinde kaç tane KPSS olduğu yazacak formül kullanıyorum. 11.satırda 4'er tane, diğer satırlarda ise 2'şer tane 2022 ve KPSS olmasına rağmen hepsine 1 yazıyor. Başka formüllerde denedim ama bir çözüm bulamadım Size zahmet BA sütununda kaç tane 2022 olduğunu BF sütununa yazdırabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• kpss.xlsx
    74.9 KB · Görüntüleme: 3
Çözüm
Cepten yazdım, kontrol eder misiniz ? "KPSS" kriterini küçük harf olarak yazın.
BG5 hücresinden referans alacaksanız da ,formüle elle girecekseniz de küçük harf olarak yazın.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
Teşekkür ederim sayın ezelk elinize sağlık.
Kpss ibaresini başlıktan aldırmak yerine formülün içine Kpss olarak yazdığımda da sonuç veriyor, ancak büyük harfle KPSS olarak yazdığımda sonuç vermiyor. UYAP'tan çektiğimizde bazen büyük harf bazen küçük harf geldiğinden büyük ve küçük harf duyarlı olmadan aldırma şansımız olabilir mi?

Cepten yazdım, kontrol eder misiniz ? "KPSS" kriterini küçük harf olarak yazın.
BG5 hücresinden referans alacaksanız da ,formüle elle girecekseniz de küçük harf olarak yazın.

Kod:
(1 satır)

Çözüm
Merhaba sayın Ezelk. Belirtiğiniz şekilde başlığı küçük yaptığımda sonuç verdi.
Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bilgiler bazen büyük bazen küçük harfle geldiğinden, metini kontrol etmeden sonuç alabilmek için büyük ve küçük harfle olup olmadığına dikkat etmeksizin aldırabilir miyiz?

Merhaba sayın Ezelk. Belirtiğiniz şekilde başlığı küçük yaptığımda sonuç verdi.
Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi bilgiler bazen büyük bazen küçük harfle geldiğinden, metini kontrol etmeden sonuç alabilmek için büyük ve küçük harfle olup olmadığına dikkat etmeksizin aldırabilir miyiz?
formül zaten o şekilde. Asıl metni TAMAMEN küçük harf yapıyor. KPSS - Kpss- kpss vb. yazarak deneyin. ( BA sütununda )

formül zaten o şekilde. Asıl metni TAMAMEN küçük harf yapıyor. KPSS - Kpss- kpss vb. yazarak deneyin. ( BA sütununda)
Ba sütunundaki 6 satır hücre değerinin içine girip "2022 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ön Lisans Sonuçları(2022)-69,33962" Kpss değerini KPSSS olarak değiştirip (UZUNLUK(BA6)-UZUNLUK(YERİNEKOY(KÜÇÜKHARF(BA6);$BG$5;"")))/UZUNLUK($BG$5) sizin formül uyguladığımda o değeri verdi. 1 vermesi formül revize yapmanız mümkün mü? Zira #teyadih başlıkta değiştirerek yaptığını söylemiş ama olası durumda BA sütununda dediği gibi bazı Kpss değerleri KPSS şeklinde büyük harfle de olabilir. BU durumda BG5 hücresi ister Kpss şeklinde isterse KPSS şeklinde dahi olsa formül sonucunu doğru bulacak formül düzenlemeniz mümkün olursa bize de yarar sağlayacaktır.

"kpss" verisini ister hücreden alın isterseniz direkt formülün içine yazın. Formülleri sonucu aşağıdaki gibidir.

1685978416004.webp

Sayın Ezelk mevcut haliyle Metin içinde KPSS yazıyorsa ve başlıkta da Kpss yazıyorsa doğru sonucu vermiyor. Doğru sonucu vermesi için her ikisininde aynı şekilde büyük harf veya küçük harf yada baş harfi büyük olması gerekiyor.
Bu durumda da doğru verip vermediğini teyit etmek için önce BA daki metin ile başlıktaki tutuyor mu diye bakmak gerekecek
Metin içinde veya başlıkta aranan kelime KPSS veya kpss yada Kpss şeklinde farklı yazılmış olsa da sonucu verirse Metin kontrolü yapmak zorunda kalınmamış olur

Siz zaten çözümü bulmuştunuz. Ben @kmlzdmr e yanıt olarak son paylaşımı yaptım.
Formülün kabaca çalışma şekli şu : arama yapılan hücredeki TÜM metin küçük harfe çeviriyor. Dolayısıyla verinin nasıl çekildiğinin önemi kalmıyor. Yukarıda da dediğim gibi eğer hücre referansı alınarak arama yapılacak ise o hücreye de kelime küçük harf yazılacak ( "kpss" ). Yok direkt formül içine yazılacak ise yine "kpss" şeklinde yazılacak.
Son bir nokta : "referans hücresi ile arama yapmak istiyorum ama büyük / küçük yazma durumunu karıştırabilirim" derseniz referans hücresini de ( örnekte BF5 ) KÜÇÜKHARF işlevine bağlayabilirsiniz.

1685982264977.webp

Bu Konuda Kullanılan Özellikler

Siz zaten çözümü bulmuştunuz. Ben @kmlzdmr e yanıt olarak son paylaşımı yaptım.
Formülün kabaca çalışma şekli şu : arama yapılan hücredeki TÜM metin küçük harfe çeviriyor. Dolayısıyla verinin nasıl çekildiğinin önemi kalmıyor. Yukarıda da dediğim gibi eğer hücre referansı alınarak arama yapılacak ise o hücreye de kelime küçük harf yazılacak ( "kpss" ). Yok direkt formül içine yazılacak ise yine "kpss" şeklinde yazılacak.
Son bir nokta : "referans hücresi ile arama yapmak istiyorum ama büyük / küçük yazma durumunu karıştırabilirim" derseniz referans hücresini de ( örnekte BF5 ) KÜÇÜKHARF işlevine bağlayabilirsiniz.

1685982264977.png
Sayın @ezelk ilginize teşekkür ederim.

BG5 hücresine sadece "kpss" şeklinde hepsi küçük formatıyta yazıldığında sonuç gelmektedir.
BA sütunundaki hücrelerde cümle içinde harflerin büyük küçük karması olması halinde adedi bulma yapması aşağıdaki formül ile bende gelmiyor. (excel 2019)
(UZUNLUK(BA6)-UZUNLUK(YERİNEKOY(KÜÇÜKHARF(BA6);$BG$5;"")))/UZUNLUK($BG$5)
yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• Metin İçinden İstenilen Adet Bulma teyadih Ezelk.xlsm
    75.4 KB · Görüntüleme: 1
Sayın @ezelk ilginize teşekkür ederim.

BG5 hücresine sadece "kpss" şeklinde hepsi küçük formatıyta yazıldığında sonuç gelmektedir.
BA sütunundaki hücrelerde cümle içinde harflerin büyük küçük karması olması halinde adedi bulma yapması aşağıdaki formül ile bende gelmiyor. (excel 2019)
(UZUNLUK(BA6)-UZUNLUK(YERİNEKOY(KÜÇÜKHARF(BA6);$BG$5;"")))/UZUNLUK($BG$5)
yardımcı olabilir misiniz.
Sayın @ezelk İkinci küçükharf () yazmamışım.
Kod:
(1 satır)
düzelttim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
12
Geri