Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Makro Menüsünü Devre Dışı Bırakma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kurban

Yıllık Dosya Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2013
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamun aleykum hocam ekte gönderdiğim dosya üzerinde KÜPE NO,ADI SOYADI VE TELEFON NO ISE arama yapabiliyorum Banım burada yapmak istediğim işlem ise KÜPE NO,ADI SOYADİ. VE TELEFON NOSU OLAN KISIMLARDA veri yoksa yanı (d4-G4-H4 )Hücresi bossa yanı veri yoksa ana listem ekrana gelmesini istiyorum ve KÜPE NO,ADI SOYADİ. VE TELEFON NOSU makroları çalışmasın ve Ayrıca eğer mümkünse bu işlemi benim size göndereceğim dosyanın üzerinde ekleyip o şekilde tarafıma göndermesini rica ediyorum Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• KURBAN TAKIP FORMU -.xlsm
    1.3 MB · Görüntüleme: 2
Çözüm
@kurban
Tarz olarak, üyelerimizin öğrenme isteğini tetikleyecek şekilde cevaplar vermeye gayret ediyorum.
Bu nedenle de önerilerimin uygulandığı belge iletmek yerine çözümün uygulanmasını tarif etmeyi tercih ediyorum.

Her neyse, belgeniz ekte.

SARI hücrelerde aramak istediğiniz bilgiyi yazıp ENTER tuşuna basmanız yeterli.
Düğme kullanmadan, gerekli filtreleme otomatik olarak yapılır.
Tekrar tüm verileri görmek için SARI hücre içeriğini SİLmeniz yeterli.
@kurban

VBA ekranını açın ve soldaki AĞAÇ yapısının solundaki + simgelerini tıklayarak MODULES >> MODULE25'i bulun ve
fareyle çift tıklayın. Sağ tarafta göreceğiniz kodlardan adsoyad isimli makro kodunu şöyle değiştirin.

Diğer kodları da açıklamalarıma göre kendiniz düzenleyebilirsiniz.
Koddaki .... Autofilter 7 kısmındaki 7 sayısı sütun numarasıdır.
Bu kodun içindeki kod satırlarını kopyalayıp, telefon ve küpe isimli kod bloklarının içindeki eski kodları silip,
aşağıdaki kodun içindeki satırları aynen yapıştırın ve [G4] kısımlarını diğer hücrelere göre değiştirin,
yukarıda belirttiğim sütun numarasını gösteren 7 sayısını da ilgili hücrenin sütun numaralarıyla değiştirin.

Böylece işlem tamamlanmış olur diye düşünüyorum.

Not: Listeleme İÇERİR mantığına göre çalışır, örneğin e yazıp düğmeye tıklarsanız hem hüseyin hem sebahattin görünür,
t yazıp düğmeye tıklarsanız sebahattin görünür, hüseyin satırı görünmez.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(9 satır)

Selamun aleykum hocam ekte gönderdiğim dosya üzerinde KÜPE NO,ADI SOYADI VE TELEFON NO ISE arama yapabiliyorum Banım burada yapmak istediğim işlem ise KÜPE NO,ADI SOYADİ. VE TELEFON NOSU OLAN KISIMLARDA veri yoksa yanı (d4-G4-H4 )Hücresi bossa yanı veri yoksa ana listem ekrana gelmesini istiyorum ve KÜPE NO,ADI SOYADİ. VE TELEFON NOSU makroları çalışmasın ve Ayrıca eğer mümkünse bu işlemi benim size göndereceğim dosyanın üzerinde ekleyip o şekilde tarafıma göndermesini rica ediyorum Şimdiden teşekkürler
Hocam biraz baktım ama MODULES >> MODULE25'i kısmını bulamadım sizden ricam dosyaya bu kodu yapıştırıp gondermeniz rica etsem munkunmudur

Hocam biraz baktım ama MODULES >> MODULE25'i kısmını bulamadım sizden ricam dosyaya bu kodu yapıştırıp gondermeniz rica etsem munkunmudur
Selamun aleyküm 3 ,4 saat uğraşmama rağmen bir türlü isin içinden çıkamadım bu değişikliği size göndereceğim dosyanın üzerine yapıp bana gönderebilseniz çok iyi olur düşünüyorum şimdiden ALLAH razı olsun diyorum

Ekli dosyalar

• 2023KURBAN TAKIP FORMU.xlsm
    1.3 MB · Görüntüleme: 0
Selamun aleyküm 3 ,4 saat uğraşmama rağmen bir türlü isin içinden çıkamadım bu değişikliği size göndereceğim dosyanın üzerine yapıp bana gönderebilseniz çok iyi olur düşünüyorum şimdiden ALLAH razı olsun diyorum sebahatt

Ekteki belgede istediğiniz işlem uygulandı.
Yanlış düşünmüyorsam isteğiniz bu.
Selamün aleyküm ÖMER hocam Ekli dosyaya baktım Evet Küpe No.Ad Soyad Tamam Fakat Telefon Kısmı Çalışmıyor Telefonla Arama yapma kısmın da Aynen Ad soyad da olduğu gibi çalışacak olması

Ekli dosyalar

1.1 MB · Görüntüleme: 1
@kurban
Tarz olarak, üyelerimizin öğrenme isteğini tetikleyecek şekilde cevaplar vermeye gayret ediyorum.
Bu nedenle de önerilerimin uygulandığı belge iletmek yerine çözümün uygulanmasını tarif etmeyi tercih ediyorum.

Ekli dosyalar

1.1 MB · Görüntüleme: 7
Çözüm
@kurban

TESEKKURLER BEKLEDİĞİM DEN GÜZEL OLDU RABBIM RAZI OLSUN HAKKINIZI HELAL EDİNİZ ALLAH RAZI OLSUN

Belgeniz açıkken ALT+F11'e basınca VBA ekranı açılır.
SOL taraftaki Project-VBAProject kısmındaki + simgelerine tıkladıkça aşağı doğru liste açılır.

1670335386179.webp

1670335474935.webp

1670335501004.webp

Soldaki kısımdan sayfa isimlerine çift tıklayınca o sayfanın kod bölümündeki kodları,
MODULES kısmındaki liste elemanlarına çift tıkladığınızda da diğer makro kodlarını görebilirsiniz.

Bu arada ilk dosyanızda, çoğunun içi boş 30'den fazla module vardı, ben onları toparlayıp tek modul'de (Module1) bir araya getirdim.
Sadece belli sayfada (Kurban Listeleri sayfası) kullanılacak kodları da o sayfaya ait kod bölümüne taşıdım.

Böylece VBA tarafı biraz toparlanmış oldu.
Kendi eklediğiniz belgeyi açıp o belgeye ait VBA ekranıyla, benim eklediğim belge açıkken görüntüleyeceğiniz VBA unsurlarını karşılaştırabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1670335430194.webp
    1670335430194.webp
    27.1 KB · Görüntüleme: 0
SOL taraftaki Project-VBAProject kısmındaki + simgelerine tıkladıkça aşağı doğru liste açılır.

1670335386179.png

1670335474935.png

1670335501004.png

Soldaki kısımdan sayfa isimlerine çift tıklayınca o sayfanın kod bölümündeki kodları,
MODULES kısmındaki liste elemanlarına çift tıkladığınızda da diğer makro kodlarını görebilirsiniz.

Bu arada ilk dosyanızda, çoğunun içi boş 30'den fazla module vardı, ben onları toparlayıp tek modul'de (Module1) bir araya getirdim.
Sadece belli sayfada (Kurban Listeleri sayfası) kullanılacak kodları da o sayfaya ait kod bölümüne taşıdım.

Kendi eklediğiniz belgeyi açıp o belgeye ait VBA ekranıyla, benim eklediğim belge açıkken görüntüleyeceğiniz VBA unsurlarını karşılaştırabilirsiniz.
Selamün aleyküm Ömer hocam

1670335386179.png

1670335474935.png

1670335501004.png

Selamün aleyküm Ömer hocam tüm veri girişlerini buyukharfle yapmak istiyoruz bu konuda yardım talep ediyoruz Allah'a emanet olunuz

@kurban

Son mesajdaki sorunuzun, bu konu sayfasıyla bir bağlantısı yok.
Önerim; belgenin son halini örnek belge olarak kullanıp,
hangi sayfada hangi sütunlarda geçerli olmasını istediğinizi net ifade ederek yeni bir konu açın.

Böylece diğer forumdaşların da yararlanabilmesi mümkün olacaktır.
Ayrıca, forumda arama yaptınız mı? Benzer içerikli, çözüme ulaşılmış konular mutlaka vardır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Yıllık Dosya Üyesi
Kocaeli
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar