Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Cümle İçindeki İlk Kelimeleri Alma

bd

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bir Excel hücresi içinde düzenli sırada yazılmış, aşağıda bir kısmını gösterdiğim şekilde bazı bilgiler içeren verilerim bulunmaktadır.

cumle_icindeki_ilk_kelimeleri_alma.webp

Burada ulaşmak istediğim sonuç, cümledeki ilk kelimeyi formüller ile başka bir hücreye çıkarmak. Buradaki sorun (bana göre) bazı kişilerin birden fazla isme sahip olması. İstediğim sonuca ulaşmak için nasıl bir formül yazmalıyım?

Not: Çözümü formülle istiyorum. Metni Sütunlara Dönüştür ile değil.

Teşekkürler

Çözüm
Merhaba @bd,

Sorunuz için en faydalı çözüm aslında Metni Sütunlara Dönüştür özelliğini kullanmak olacaktır. Lakin bunu istemediğinizi özellikle belirttiğiniz için formüller ile de aynı sonuca ulaşılabilir. Excel 365 kullandığınız için çözümü şu an için sadece bu versiyonda kullanılan METİNBÖL fonksiyonu ile vermek istedim. Dosyanızın C3 hücresine aşağıdaki formülü yazmanız yeterli olacaktır:
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
Excel 365 tercih etmez ya da beta kanalında olduğu için henüz almamış olmamanız ihtimalini de göz önünde bulundurursam, geleneksel fonksiyonlarla oluşturulan çözüm içinde aşağıdaki formül işinizi çözecektir:
Kod:
(1 satır)
Üstteki formülü C3 hücresine yazıp, aşağı doğru çoğaltmanız gerekir.

Umarım...
Merhaba @bd,

Sorunuz için en faydalı çözüm aslında Metni Sütunlara Dönüştür özelliğini kullanmak olacaktır. Lakin bunu istemediğinizi özellikle belirttiğiniz için formüller ile de aynı sonuca ulaşılabilir. Excel 365 kullandığınız için çözümü şu an için sadece bu versiyonda kullanılan METİNBÖL fonksiyonu ile vermek istedim. Dosyanızın C3 hücresine aşağıdaki formülü yazmanız yeterli olacaktır:
Kod:
(1 satır)
Excel 365 tercih etmez ya da beta kanalında olduğu için henüz almamış olmamanız ihtimalini de göz önünde bulundurursam, geleneksel fonksiyonlarla oluşturulan çözüm içinde aşağıdaki formül işinizi çözecektir:
Kod:
(1 satır)
Üstteki formülü C3 hücresine yazıp, aşağı doğru çoğaltmanız gerekir.

Umarım işinize yarar.

Çözüm
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar