Çözüldü Makro ile Diğer Sayfadan Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

PriveT

İlyas PINAROĞLU

Yönetici
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Makro üstadlarım merhaba.
Ekli dosyadaki birinci sayfa ana sayfamız. Diğer sayfalardan bilgi çekiyor.
Diğer sayfaların isimlerini B4 itibariyle B sütununa o sayfanın adıyla linkleniyor. Yeni sayfa ekledikçe de listeye ekleniyor.
Ve her yeni sayfanın H4 hücresine de anasayfa linki ekleniyor.
Bunun için aşağıdaki kod kullanılıyor.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(27 satır)

Benim sizden ricam anasayfanın B sütunundaki sayfa ismi dikkate alınarak ilgili satırın;
* C sütununa ilgili sayfanın G4 hücresindeki verinin,
* D sütununa ilgili sayfanın G5 hücresindeki verinin,
* E sütununa ilgili sayfanın C7 hücresindeki verinin,
getirilmesini sağlayacak kodun bu yukarıda verdiğim koda eklenmesi veya bütün bu işlevleri yerine getiren yeni bir kod yazılması.

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Hesap KANKA.xlsm
    84.3 KB · Görüntüleme: 1
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bundan sonrası işin fantezi aşaması. :)
Dosyayı küçültmek ve hızlandırmak adına formüllerden kurtulmak için
Diğer sayfalarda işlem yapmak üzere de bir makro yazılabilir mi acaba?
Belki kod yazımı esnasında genelleme yaparken faydası olur diye dikkatimi çeken ayrıntıları da vererek istediklerimi belirtmeye çalışayım. Tabi siz belki tecrübeye dayalı olarak daha basit mantıklar kurarsınız.
İşlev olarak;

* C7 hücresine D25 hücresinden başlayıp (D25 dahil) her 19'uncu satırı toplamak. Yani formül haliyle örnek verecek olursam =TOPLAM(D25;D44;D63;D82;D101;D120;D139;D158;D177...............................)
* B11 itibariyle; Eğer B sütunundaki satırda rakam varsa D sütununun ilgili satırına B-C çıkartma işlemini yapmak. (Denk gelen satırların)
* G11 itibariyle; Eğer G sütunundaki satırda rakam varsa F sütununun ilgili satırına G-H çıkartma işlemini yapmak. (Denk gelen satırların)
* B sütununda "* Borcu" yazan satırın D sütununa denk gelen hücreye üstündeki 12 hücrenin toplamını yazmak.
* F sütununda "* Borcu" yazan satırın I sütununa denk gelen hücreye üstündeki 12 hücrenin toplamını yazmak.
* B25 itibariyle Eğer B sütununda "* TOPLAM BORÇ" yazıyorsa aynı satırın D sütununa denk gelen hücresine 2 satır yukardaki D ve I hücresine denk gelen rakamların toplamını vermek. Örneğin C25'te "2014 TOPLAM BORÇ" yazıyor. D25'e D23+I23 toplamını yazmak)
* G4 hücresindeki yılı baz alarak A11 hücresine OCAK - YYYY formatında olacak şekilde tarih yazıp buradan aşağısını ŞUBAT - YYYY, MART - YYYY formatında devam ettirmek. Eğer mümkünse A sütununda "DÖNEM" yazısını gördükçe de altına bir sonraki yılın OCAK-ARALIK arası tarihlerini atmak.
(Alta tablo ekleme ihtimaline istinaden Alt son satır sınırı olmaksızın)
(Kod yazarken Genellemeye daha uyumlu olacağını düşünerek dosyadaki bu başlıkta değişiklik yaptım. Güncel dosya ekte yeralmaktadır)

Not: Sayfa ekleme işini yeni sayfa ekleyerek değil hazır bulunan sayfayı çoğaltarak yapıyorum.

Bakalım isteğim mantık kapsamında mı merak ediyorum.

Şimdiden ayıracağınız vakit için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Hesap KANKA.xlsm
    84.3 KB · Görüntüleme: 3
Üstadım doğru mu yaptım bilmiyorum ama kodu ana sayfanın kod sayfasına yapıştırdım.
Aşağıdaki kısımda hata verdi.

Снимок.webp

Ayrıca dikkatimi çeken bir şey: * C7 hücresine D25 hücresinden başlayıp (D25 dahil) her 19'uncu satırı toplamak. Yani formül haliyle örnek verecek olursam =TOPLAM(D25;D44;D63;D82;D101;D120;D139;D158;D177...............................) bu işlemi de yapmıyor. C7'ler hep sıfır.

Düzenlemeler geldikçe deneyip sonucu bildireceğim.

Emekleriniz için tekrar teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yönetici
İlyas PINAROĞLU
Alanya & Moskova
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar