Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü MultiPage ile OptionButton Kullanma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hexadesimal

Normal Üye

Forum hayırlı olsun diyelim önce... Başarılar diliyorum. Ömer Bey verdiğiniz kodu denedim ancak tam olarak işime yaramadı.Şöyle ki; veritabanı mantığı ile öğrenci verilerini tutmak istiyorum. Combobox'a yazdığım öğrenci ve ona ait sonuçları ki 88 soru var karşısında 4 lü likerts ölçeiğine göre 1,2,3,4 şeklinde puanı olacak. Bu puan ortalamasına göre Öğrencinin Disleksi olasılığı hesaplanacak. Bur arada ComboBox isim var ise uyarsın yoksa veri girişini kabul etsin. Dosya ekte Hayırlısı olsun tekrar.

Ekli dosyalar

• MultiPage.xlsm
    43.5 KB · Görüntüleme: 3
Çözüm
Ben de belge hazırlamıştım ve bu nedenle son eklediğiniz belgeye bakmadım.
İsterseniz önce bu mesaja eklediğim belgeyi bir deneyip, sonucunu bildirin.
Bu belgede, YENİ KAYIT ve TÜMÜnü birden sağ alttaki OptionButtonlar üzerinden işaretleme işlemini de eklemiştim.
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.
Aşağıdaki kod'u dener misiniz?

OptionButtonların ilk sayfadan başlayarak ardışık numaralı olacak şekilde adlandırıldığı varsayılmıştır.
(hesaplama yapılacağını belirttiğinizden A, B, C, D yerine 1,2,3,4 şeklinde sayısal sonuç olarak sayfaya aktarma yapılıyor.

NOT: Bazı değişikler yapılarak sonuca ulaşılmış nihai kodlar 13 numaralı cevap ekindeki örnek belgededir.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(37 satır)

Merhaba, foruma hoşgeldiniz.
Aşağıdaki kod'u dener misiniz?

OptionButtonların ilk sayfadan başlayarak ardışık numaralı olacak şekilde adlandırıldığı varsayılmıştır.
(hesaplama yapılacağını belirttiğinizden A, B, C, D yerine 1,2,3,4 şeklinde sayısal sonuç olarak sayfaya aktarma yapılıyor.
[Gizli içerik]
Ömer Bey , ben verilerin satıra aktarılmasını istiyorum. 1.mesajdaki dosyayı güncelledim. Uyarılarınız dikkate alarak.Bu şekli ile amaca uygun olmuyor.

Tekrar merhaba.
Kişi seçildiğinde önceden kayıt varsa o OptionButtonların seçili gelmesi de dahil işlemlerin/kodların uygulandığı belge ekte.

NOT: Bazı değişikler yapılarak sonuca ulaşılmış nihai kodlar 13 numaralı cevap ekindeki örnek belgededir.
.

Ekli dosyalar

• MultiPage (1).xlsm
    47.7 KB · Görüntüleme: 9
Sorunun ne olduğunu anlamadım doğrusu.
Gönderdiğim son belgede;
-- Combobox'tan isim seçildiğinde, sayfaya aynı kişiye ait bilgi girişi yapılmışsa,
bu bilgiler userform'da ilgili OptionButton'lara yansıtılıyor,
bu seçimlerde değişiklik yapılıp KAYDET denildiğinde de kayıt işlemi sorunsuz gerçekleşiyor,
-- Combobox'ta seçilen isme ait daha evvelden yapılmış bir kayıt yoksa da,
usirform üzerindeki OptionButtonlar boş olarak geliyor ve yapılan seçimlere ait kayıt işlemi de sorunsuz gerçekleşiyor
durumda.
Sorunlu dediğiniz haliyle yeni bir örnek belge ekleyip sorunu açıklar mısınız?
.

Sorunun ne olduğunu anlamadım doğrusu.
Gönderdiğim son belgede;
-- Combobox'tan isim seçildiğinde, sayfaya aynı kişiye ait bilgi girişi yapılmışsa,
bu bilgiler userform'da ilgili OptionButton'lara yansıtılıyor,
bu seçimlerde değişiklik yapılıp KAYDET denildiğinde de kayıt işlemi sorunsuz gerçekleşiyor,
-- Combobox'ta seçilen isme ait daha evvelden yapılmış bir kayıt yoksa da,
usirform üzerindeki OptionButtonlar boş olarak geliyor ve yapılan seçimlere ait kayıt işlemi de sorunsuz gerçekleşiyor
durumda.
Sorunlu dediğiniz haliyle yeni bir örnek belge ekleyip sorunu açıklar mısınız?
.
Kodda aslında sorun yok. Belirttiğiniz şekilde hatasız çalışıyor. Tek sıkıntı yeni öğrenci eklemem gerekiyor. Combobox ile öğrenci adı girip gerekli seçimleri yaptıktan sonra kaydet butonu run time error 13 type mismatch hatsı veriyor.

Combobox yeni veri girişi için uygun değil, combobox'u mevcut verilerden birini seçmek için kullanabilirsiniz.
Tahiminim o ki; mevcut userform, tek userform değil, kayıt işlemini ANA FORM olarak kullanacağınız başka bir userform üzerinden veya
mevcut userformun sol alt kısmında uygun bir alanda, yeni isim kaydı için bir adet TextBox ve EKLE-SİL-DEĞİŞTİR düğmeleri oluşturup
yeni isim kaydı işini oradan yapmanızdaha uygun olur.

Combobox yeni veri girişi için uygun değil, combobox'u mevcut verilerden birini seçmek için kullanabilirsiniz.
Tahiminim o ki; mevcut userform, tek userform değil, kayıt işlemini ANA FORM olarak kullanacağınız başka bir userform üzerinden veya
mevcut userformun sol alt kısmında uygun bir alanda, yeni isim kaydı için bir adet TextBox ve EKLE-SİL-DEĞİŞTİR düğmeleri oluşturup
yeni isim kaydı işini oradan yapmanızdaha uygun olur.
Ömer Bey önerileriniz doğrultusunda ; ComboBox seçimini veri güncelleme amacı ile kullanıp , yeni kayıt için bir textbox ilave edip dosyamı güncelledim. Kod yapınız içinde textbox ile kayıt eklemeye bakarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• MultiPage (1).xlsm
    47.6 KB · Görüntüleme: 3
Ben de belge hazırlamıştım ve bu nedenle son eklediğiniz belgeye bakmadım.
İsterseniz önce bu mesaja eklediğim belgeyi bir deneyip, sonucunu bildirin.
Bu belgede, YENİ KAYIT ve TÜMÜnü birden sağ alttaki OptionButtonlar üzerinden işaretleme işlemini de eklemiştim.

Ekli dosyalar

• MultiPage_BRN.xlsm
    55.6 KB · Görüntüleme: 10
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
İzmir
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar