Çözüldü Süzme İşleminden Sonra İlk Satırdaki Veriyi Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KIZILIRMAK

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar;

Ekte ki excel çalışma sayfasında süzme işlemi yaptığımda alttoplam formülü ile gerekli sütunların toplamını alıp gerekli hücrelere alabiliyorum şöyleki

=ALTTOPLAM(109;A4:A82)

süzme işlemini Kalem Sıra No suna göre yaptığımda 1 olanları ya da 2 olanları çağırıyorum miktar, kıymet vb. toplamları çekiyorum sıkıntı yok. Ancak süzme işlemini kalem sıra nosu 1 olanlara göre yaptığımda tabloda kalem sıra nosu 1 olanlar geliyor burada f4 den l4 hücresine kadar olan verileri s2 den y2 hücresine kadar çektik ancak kalem sıra nosunu 2 yaptığımda f4 den l4 e kadar olan satırlar kayboluyor ve örnek vermek gerekirse f7 den l7 ye kadar olan verilerin olduğu hücreler geliyor,

Yapmak istediğim ve bir türlü beceremediğim formül nasılsa şunu istiyorum veri süz yaptığımda 3.satırın hemen altına gelen satır kaç olursa bazen 7 oluyor bazen 12 bazende 25 ben hemen 3.satırdan sonra hangi satır geldiyse f sütunundan l sütununa kadar olan hücrelerdeki verileri s2 den y2 hücresine çekmek istiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• PARÇA KOD ÇALIŞMA.rar
    9.8 KB · Görüntüleme: 5
Çözüm
N2 hücresine aşağıdaki formülü yazın ve Enter yerine Ctrl + Shift + Enter tuşlarına aynı anda birlikte basın.

EN
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Bazı formüllerin Türkçe isimlerini anımsayamadığım için Türkçe versiyonunu ezbere yazmak istemedim.
Siz Türkçe kullanıyorsanız, isimleri revize edersiniz.
yaptığım örnek çalışmada kalem sıra nosunu 1 yaptığım f4 deki bilgi
kalem sıra nosunu 2 yaptığımda f7 hücresindeki değer
kalem sıra nosunu 3 yaptığımda f9 daki veriler gelsin istiyorum yani kalem sıra nosuna bağlı değil aslında aslında ben süzme işlemi yaptıkdan sonra gtip başlığının altındaki hücrede hangi değer varsa onu s2 ye çekmek istiyorum çünkü öyle çalışmalarım oluyor ki 12 kalem bunların hepsi toplam 100 satır filan oluyor

N2 hücresine aşağıdaki formülü yazın ve Enter yerine Ctrl + Shift + Enter tuşlarına aynı anda birlikte basın.

EN
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Bazı formüllerin Türkçe isimlerini anımsayamadığım için Türkçe versiyonunu ezbere yazmak istemedim.
Siz Türkçe kullanıyorsanız, isimleri revize edersiniz.

Çözüm
yardımlarınız için teşekkürler ancak şöyleki s2 den y2 ye kadar olan verileri çekmek istiyorum. Çünkü n2 den r2 ye kadar olan veriler alttoplam formülü ile toplamlarını çekiyorum diğer verileri sizin verdiğiniz formülle çekmek istiyorum. Bu sebeple formülü n2 ye değilde s2 ye koyacağım şekilde değiştrebilirmisiniz. Birde sonuçları kopyaladığımda kopyaladığım yere formülleri kopyalıyor ben sonuçlarını kopyalamak istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım.

Formülü istediğiniz yere kopyala/yapıştır yapabilirsiniz.
Bunu formülle alabilirsiniz, değer nasıl kendi kendine değişsin ki?
Sonuçta sizin istediğiniz veriler o satıra geliyor mu ve önemli olan o değil mi?

=EĞERHATA(İNDİS(L$4:L11;KAÇINCI(SATIRSAY(Y$2:Y2);ALTTOPLAM(3;KAYDIR(L$4:L$11;;;SATIR(L$4:L$11)-SATIR(L$4)+1));0));"") türkçeye bu şekilde çevirdim ve dediğiniz şekilde istediğim hücrelere yapıştırdım sonuç olarak formülü yapıştırdığım hücreler boş olarak gösteriyor.

Özellikle S2 hücresine bakabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• PARÇA KOD ÇALIŞMA.xlsx
    13.6 KB · Görüntüleme: 4
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13
Geri