Çözüldü Küçükten Büyüğe Büyükten Küçüğe Göre Listeleme

odevci

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

Elimde aşağı resimdeki gibi bir tablo var:

Küçükten Büyüğe Büyükten Küçüğe Göre Listeleme

Üstteki resimde yer alan B ve F sütunlarındaki değerleri, H ve L sütunlarındaki gibi yazdırmak istiyorum. Veri aralığının tekli satırlarında küçükten büyüğe doğru listelenecek, çiftli satırlarında ise büyükten küçüğe doğru. Bunu H3 hücresine yazacağım tek bir formülle yapabilmem mümkün müdür?

Çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• kucukten_buyuge_buyukten_kucuge_gore_listeleme.xlsx
    16.2 KB · Görüntüleme: 9
Selamlar,

@Mehmet
Güzel çözüm için teşekkürler...

Bu soru, bende, verilen bir tablonun hücrelerindeki değerlerin Küçükten Büyüğe sıralanarak yeni bir tablo oluşturulması olayını çağrıştırdı.

Öncelikle soruda verilen YILAN Dizisi için LAMBDA içermeyen bir alternatif paylaşmak isterim.
1659815187955.webp

Tablonun Küçükten Büyüğe sıralanması için ise hazırladığım örnek resimdeki gibidir.
1659815294135.webp

Verilen tabloda,
** Tekrar eden değerler mevcut.
** BOŞ hücreler de bulunmaktadır.
İstenen ise, tablodaki BOŞ değerler tablonun sonlarında yer alacak şekilde hem Klasik Dizi ve hem de YILAN dizisine göre Küçükten Büyüğe sıralanmış şekli....
Not : Tabloda sadece SAYILAR bulunsa idi, TEK sütuna dizi elde edilmesine gerek kalmayacaktı. O nedenle METİN ifadelere yer verildi. (Aslında verilen Metinler için TABAN ve ONDALIK işlevleri kullanılarak TEK sütun adımına gerek kalmayacak ama sıralama takibi açısından bu tip metinleri kullanmayı tercih ettim.)

1. ve 2. Adımda, Tablodaki verilerin TEK bir sütunda yazılması ve Alfabetik Sıralanması işlemi yapıldı. Burada yeni işlevlerden SÜTUNA işlevi Beta kanalı haricindekilerde olmayacağı için alternatif çözüm olarak İNDİS işlevi ile de çözüm verildi.
Elde edilen TEK Sütun veriler, formülde kullanıldı.
Not : Buradaki formül, direkt olarak, sıralamalı tablo elde edilmesi formülüne de entegre edilebilirdi. Adımların Detaylı olarak görünmesi açısından ayrı ayrı yazdım.

3. Adım olarak da, Sıralamalı Tablo elde edilmesi işlemi, DİZİOLUŞTUR ve LAMBDA işlevleri kullanılarak gerçekleştirildi...

Dokuman eektedir.

Ekli dosyalar

• TabloSiralama.xlsx
    20.3 KB · Görüntüleme: 8
Çok teşekkür ediyorum.

Dediğim gibi,
Gerek soru ve gerekse MÜKEMMEL cevabınız, bende, tablonun sıralanması olayını çağrıştırdı.
Çözüm hazırlayınca da paylaşmak istedim.

Teşekkürlerimle...

Formülü H2 hücresine uygulayın.
Tek derdimiz DÖKÜLMEK olsun; bir zahmet sağa ve aşağı kopyalarsınız.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Elinize sağlık Ömer hocam, alternatifler her zaman iyidir. Bugün dökülmenin güzelliğini yaşarken, birden bire eski bir versiyondaki Excel'i kullanmamız gerekebilir. Teşekkürler

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8
Geri