Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Soru Kriter Bazlı Olarak Değerleri Parçalara Ayırma

yilmaz12

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
excelde hücredeki belirli bir kelimeye kadar olan bölümü parcaal şeklide nasıl yapabilirim. örneği adresler hücresindeki verilerin (Mah. kelimesine kadar olan bölüm) mahalle hücresindeki gibi almak istiyorum nasıl yapabilirim. Yardımınız için çok teşekkür ederim.
adreslermahalle
yunus emre mah. 75. cad. meram - konyayunus emre mah.
ahlat mah. turan sok. karataş - adanaahlat mah.
mimar sinan mah. gündüz sok. merkez - çorummimar sinan mah.

excelde hücredeki belirli bir kelimeye kadar olan bölümü parcaal şeklide nasıl yapabilirim. örneği adresler hücresindeki verilerin (Mah. kelimesine kadar olan bölüm) mahalle hücresindeki gibi almak istiyorum nasıl yapabilirim. Yardımınız için çok teşekkür ederim.
adreslermahalle
yunus emre mah. 75. cad. meram - konyayunus emre mah.
ahlat mah. turan sok. karataş - adanaahlat mah.
mimar sinan mah. gündüz sok. merkez - çorummimar sinan mah.
=SOLDAN(A1;BUL("mah";A1)+3) formülünün bu sorunuz için yanıt olacağını düşünüyorum. Bul formülü ile "mah." ibaresinin başladığı karakter sayısını buldum. Daha sonra soldan formülü ile BUL formülünden gelen karakter + "mah" ibaresinin karakter sayısı kadar yani 3 ile topladım. Sonuca ulaştım. İnşallah faydalı olur.

Ekli dosyalar

• Kelime bulma.xlsx
    9.2 KB · Görüntüleme: 8
=SOLDAN(A1;BUL("mah";A1)+3) formülünün bu sorunuz için yanıt olacağını düşünüyorum. Bul formülü ile "mah." ibaresinin başladığı karakter sayısını buldum. Daha sonra soldan formülü ile BUL formülünden gelen karakter + "mah" ibaresinin karakter sayısı kadar yani 3 ile topladım. Sonuca ulaştım. İnşallah faydalı olur.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HARİKA OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4