Soru Koşullu Veri Getirme ( Sipariş Hangi Depodan Karşılanacak )

hrglr

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese Merhaba,

Ekte yüklediğim excelde Sayfa 1'deki değerleri dinamik olarak Sayfa 2'deki C sütununa getirmek istiyorum.

Örn.
Sayfa 2 A8 hücresindeki 9770000072536 değerine baktığımızda miktarı 1 gözüküyor. Sayfa 1 de 9770000072536
değerini bulup yanındaki miktar "6" tamamlanana kadar E-TİCARET MAĞAZA SAĞLAM yazdır.

Sayfa 2'deki C sütununa yukarıdaki mantığa göre gelmesi gereken değerleri el ile yazdım bunu formülize etmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• liste.xlsx
    9.5 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba.
Yoksa istediğiniz aşağıdaki işlemler sonucunda ulaşılan sonuç mudur? Deneyiniz.

-- Sayfa 1 D2 hücresine aşağıdaki birinci formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın (yardımcı alan)
-- Sayfa 2 C2 hücresine aşağıdaki ikinci formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın
(formüldeki 13 sayıları Sayfa1'deki son dolu hücrenin satır numarasıdır, gerçek belgenizdeki duruma göre bu sayıları değiştirmeyi unutmayın)
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(2 satır)

Merhaba.
Yoksa istediğiniz aşağıdaki işlemler sonucunda ulaşılan sonuç mudur? Deneyiniz.

-- Sayfa 1 D2 hücresine aşağıdaki birinci formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın (yardımcı alan)
-- Sayfa 2 C2 hücresine aşağıdaki ikinci formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın
(formüldeki 13 sayıları Sayfa1'deki son dolu hücrenin satır numarasıdır, gerçek belgenizdeki duruma göre bu sayıları değiştirmeyi unutmayın)
VBA:
(2 satır)
Merhaba Ömer Bey,

Çok teşekkürler, fakat birkaç satırda problem var kırmızı ile işaretledim ekte iletiyorum.

Ekli dosyalar

• Kopya liste (2).xlsx
    12.4 KB · Görüntüleme: 4
Bir de Sayfa 2 C2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın
ardından da sayısal verilerde değişiklikler yaparak sonuçları kontrol edin.
Demek ki; isteğinizi TAM OLARAK anlamamışız.
VBA:
(1 satır)

Bir de Sayfa 2 C2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp liste boyunca kopyalayın
ardından da sayısal verilerde değişiklikler yaparak sonuçları kontrol edin.
Demek ki; isteğinizi TAM OLARAK anlamamışız.
VBA:
(1 satır)
Maalesef ben tam anlatamadım. İlk cevabınızdaki formül çok yakın sonuç veriyor aslında. Sayfa 2'deki C sütununa formülü eklediğimizde gelmesi gereken değerleri yazmıştım.

Sayfa 2'de A2 hücresindeki 9900000009410 barkodun 1 adet satışı var Sayfa 1 de bu barkodu arattığımızda ilk görüğü kayıt INTERNET ARAÇ STOĞU bu stok yerinde 1 adet stok var Sayfa 2'de C sütununa INTERNET ARAÇ STOĞU yazdır.

Sayfa 2'de A3 hücresindeki 9900000009410 barkodun 1 adet satışı var Sayfa 1 de bu barkodu arattığımızda INTERNET ARAÇ STOĞU bir önceki işlemde 0'landığı için bir sonraki stok yeri MERKEZ DEPO SAĞLAM değerini yazdırmalı.

Sayfa 2'de A4 hücresindeki 9900000009410 barkodun 1 adet satışı var. Bir önceki işlemde MERKEZ DEPO SAĞLAM yazdırdı fakat sayfa 1 de 9900000009410 barkodun MERKEZ DEPO SAĞLAM'da 5 stoğu vardı bir önceki işlemde 1 adet kullandı 4 stoğu kaldı bu hücreye de MERKEZ DEPO SAĞLAM yazabilir.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.

Estağfurullah, mesele değil.
Tabi belge sizin olduğu için sayfaların anlamlarını/sayısal karşılaştırmada neyle neyi karşılaştıracağınızı siz biliyorsunuz.

1,2,3 deyince mağazanın sıra no gibi anlaşılıyor, 6 deyince toplam mağaza adeti gibi algılanıyor.
Bu nedenle 1-6 aralığında olmayan uç değer (en olmadık durum) diyebileceğimiz sayısal verilerle örneklendirirsek durumu daha iyi anlayabilirim.

İsterseniz örneklendirmeyi bu şekilde yazıp belgenizi yeniler misiniz? Açıklamaları belge içerisine ekleyeceğiniz METİN KUTULARIna yazabilirsiniz.

Merhaba,
Dosyanız Ekte yeralmaktadır.
Kontrol edip dönüş yapınız.

Not:
Formül SAYFA1"deki 13 stok satırına göre hazırlanmıştır. Değişiklik durumunda formüldeki bütün 13"leri de değiştiriniz.
Formül Dizi formüldir. Bu sebeple değişiklik sonrası hücreden ctrl+shift+enter tuşlayarak çıkış yapınız. Aksi halde formül olması gerektiği gibi çalışmaz.

Ekli dosyalar

• Koşullu Veri Getirme.xlsx
    12.9 KB · Görüntüleme: 1
Merhaba,
Çalışmayı şimdi inceledim, yazdığınız formül mükemmel çalışıyor elinize sağlık gerçekten çok teşekkür ederim.

Formülü gerçek dosyada uyguladığımda bir problemle karşılaştım gönderdiğim dosyadan örnek verecek olursam sayfa 1'deki 9770000072536 barkodlu
MERKEZ DEPO SAĞLAM miktarını 2 yerine 1 yaptığımızda sayfa 2'de 14. satırdaki 2 adet olan satışı tek depodan karşılayamadığı için atlayıp OPTIMUM MAĞAZA SAĞLAM yazdırıyor ama aslında OPTIMUM MAGAZA SAGLAM deposunun miktarıda 1 olduğundan tek başına karşılayamıyor. Böyle bir durumda 1 adedini MERKEZ DEPO SAĞLAM'dan 1 adedini OPTIMUM MAĞAZA SAĞLAM'dan karşılayabildiğini yazdırmak için C14 hücresine MERKEZ DEPO SAĞLAM, OPTIMUM MAGAZA SAĞLAM yazdırabilir miyiz?

Ekte excelde formülün yan tarafına belirttim, emeklerinize sağlık tekrardan.

Ekli dosyalar

13.8 KB · Görüntüleme: 2
Merhaba,
Biraz karışık bir formül oldu, belki daha kısa versiyonunu yazan olur.
Kontrol ettiğim kadarıyla çalışıyor. Siz de bi kontrol ediniz.
İyi günler.

Ekli dosyalar

14.9 KB · Görüntüleme: 6
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi