Çözüldü Koşullu Biçimlendirme Ile Tarih Belirleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ERMAN.SAYINALP

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Tarih Listesinden, istenilen Tarihlerin Renklendirilmesine yönelik olarak, Koşullu Biçimlendirme içinde kullanılacak Formüllere ihtiyaç duymaktayım.
Değerli yardımlarınızı rica ederim.
Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    12.4 KB · Görüntüleme: 4
Çözüm
T kolonuna verileri ekledim.
Ve "istenilen tarihten küçük en yakın tarih ten kastınız, Ayın 9 una eşit ya da KÜÇÜK En Yakın
olarak yorumluyorum. Bu durumda

Formül :
=VE(T1<>"";MAK(EĞER((AY($T$1:$T$112)=AY(T1))*(YIL($T$1:$T$112)=YIL(T1))*(GÜN($T$1:$T$112)<=9);$T$1:$T$112))=T1)

Eğer ki, bir tarih belirliyorsunuz örneğin W2 hücresinde 20.02.2022 yazıyor olsun.
Bu tarihe EŞİT ya da KÜÇÜK en Yakın tarih diyorsanız , o zaman Formül
=VE($W$2<>"";T1<>"";MAK(EĞER($T$1:$T$112<=$W$2;$T$1:$T$112))=T1)

Dosyada T kolonunda bu iki biçimlendirmeyi de görebilirsiniz.
Selamlar,
Koşullu Biçimlendirmelerde, komple sütun ya da komple satır değerlendirilmesi boş yere performans kaybı olacaktır.
Ayrıca, bu durum, sizin örnekte olduğu gibi, özellikle en yakın olanının biçimlendirilmesi gibi dizi formül gerektirenlerde de kasılmalara yavaşlamalara neden olacaktır.
o nedenle, verilerin oldukları alanlar, koşullu biçimlendirilme uygulanacak alanlar olarak seçildi.

Buna göre,
Durum 1 : Ayın Son günleri
Uygulama Alanı A1 : A112
Formül =A1=SERİAY(A1;0)

Durum2 : Ayın son günü ya da son gününe en yakın
Uygulama Alanı F1 : F112
Formül =VE(F1<>"";MAK(EĞER((AY($F$1:$F$112)=AY(F1))*(YIL($F$1:$F$112)=YIL(F1));$F$1:$F$112))=F1)

Durum 3 : Günü 9 olanlar
Uygulama Alanı K1 : K112
Formül =K1=GÜN(K1)

Durum4 : Günü 9 olan ya da 9 a en yakın olanlar (Her AY-YIL için... Burada 1 kriter daha olmalı. ben Her AY-YIL için olarak belirledim. Aksi halde, Tüm Günler bakılır. 9 varsa onlar renklendirilir. Aksi halde, diyelim ki Mutlak fark olarak en küçük günü 7 olsun, hangi ay olursa olsun günü 7 olanlar renklendirilir.)
Uygulama Alanı P1 : P112
Formül =VE(P1<>"";MİN(EĞER((AY($P$1:$P$112)=AY(P1))*(YIL($P$1:$P$112)=YIL(P1));MUTLAK(GÜN($P$1:$P$112)-9)))=MUTLAK(GÜN(P1)-9))

Dosyanız ektedir... incelersiniz.

Ekli dosyalar

• Örnek_A.xlsx
    13.2 KB · Görüntüleme: 1
Selamlar,
Koşullu Biçimlendirmelerde, komple sütun ya da komple satır değerlendirilmesi boş yere performans kaybı olacaktır.
Ayrıca, bu durum, sizin örnekte olduğu gibi, özellikle en yakın olanının biçimlendirilmesi gibi dizi formül gerektirenlerde de kasılmalara yavaşlamalara neden olacaktır.
o nedenle, verilerin oldukları alanlar, koşullu biçimlendirilme uygulanacak alanlar olarak seçildi.

Buna göre,
Durum 1 : Ayın Son günleri
Uygulama Alanı A1 : A112
Formül =A1=SERİAY(A1;0)

Durum2 : Ayın son günü ya da son gününe en yakın
Uygulama Alanı F1 : F112
Formül =VE(F1<>"";MAK(EĞER((AY($F$1:$F$112)=AY(F1))*(YIL($F$1:$F$112)=YIL(F1));$F$1:$F$112))=F1)

Durum 3 : Günü 9 olanlar
Uygulama Alanı K1 : K112
Formül =K1=GÜN(K1)

Durum4 : Günü 9 olan ya da 9 a en yakın olanlar (Her AY-YIL için... Burada 1 kriter daha olmalı. ben Her AY-YIL için olarak belirledim. Aksi halde, Tüm Günler bakılır. 9 varsa onlar renklendirilir. Aksi halde, diyelim ki Mutlak fark olarak en küçük günü 7 olsun, hangi ay olursa olsun günü 7 olanlar renklendirilir.)
Uygulama Alanı P1 : P112
Formül =VE(P1<>"";MİN(EĞER((AY($P$1:$P$112)=AY(P1))*(YIL($P$1:$P$112)=YIL(P1));MUTLAK(GÜN($P$1:$P$112)-9)))=MUTLAK(GÜN(P1)-9))

Dosyanız ektedir... incelersiniz.
Değerli (52279) ;

Öncelikle, değerli emeğiniz için teşekkür ederim.

İlk Paragraftaki açıklamanızdan anladığıma savunma yapmak isterim. Bu Örnekte görülen istek tablom, orjinal tablo değildir. Herbir sütun başka başka kitaplar/sayfalarda çalışacak, sadece örneği kısa tutmak adına çeşitli örnekler verebilmek için tek sayfada gösterilmiştir.

Diğer taraftan, yaptığınız düzenleme benim için uygulanabilir olmakla birlikte, (benim ifade hatamdan kaynaklı olarak) "istenilen tarihe en yakın" koşulunu, "istenilen tarihten küçük en yakın tarih" olarak değiştirsem, yeni bir düzenleme yapabilir misiniz ?

Teşekkür ederim.

Ve "istenilen tarihten küçük en yakın tarih ten kastınız, Ayın 9 una eşit ya da KÜÇÜK En Yakın

Formül :
=VE(T1<>"";MAK(EĞER((AY($T$1:$T$112)=AY(T1))*(YIL($T$1:$T$112)=YIL(T1))*(GÜN($T$1:$T$112)<=9);$T$1:$T$112))=T1)

Eğer ki, bir tarih belirliyorsunuz örneğin W2 hücresinde 20.02.2022 yazıyor olsun.

Ekli dosyalar

• Örnek_A.xlsx
    14.2 KB · Görüntüleme: 2
Çözüm

Formül :

Değerli emekleriniz için teşekkür ederim, varolunuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5
Geri