Soru Koli Üstü Etiketi Hazırlama ve Yazdırma

abdullahss

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2007
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ekte ki excel sayfamda koli üstü etiketi basmak için birkaç değişiklik daha yapmam lazım beceremedim tüm verileri sayfa 3 koli kagıdına alıyorum beden adetlerinide alıyorum sadece bedenlerin hangisi olduğunu size kısmında sorun yaşıyorum J Sütunu yardımcı sütun olarak planladım buradaki sayıya göre sayısal veden veya harfli beden ise de harlere göre etiketin size bölümüne almam gerekiyor bu beden bazen tek bazen de daha fazla olabiliyor. örnegin 1 numaralı koli 6beden 10 ad -8 beden 20 ad-10 beden 5 ad şelinde . 2. koli 2 adet bunu b sütunundan alıyor j yardımcı sütununa göre bu beden de sayısal 4. koli yine 3 beden m 12 ad l 12 ad xl 12 ad 3 koli olacak gibi devam etmeli. yardımlarınızı bekliyorum :)

Ekli dosyalar

• KOLİ - Kopya.xlsm
    79.2 KB · Görüntüleme: 5
Merhaba ekte ki excel sayfamda koli üstü etiketi basmak için birkaç değişiklik daha yapmam lazım beceremedim tüm verileri sayfa 3 koli kagıdına alıyorum beden adetlerinide alıyorum sadece bedenlerin hangisi olduğunu size kısmında sorun yaşıyorum J Sütunu yardımcı sütun olarak planladım buradaki sayıya göre sayısal veden veya harfli beden ise de harlere göre etiketin size bölümüne almam gerekiyor bu beden bazen tek bazen de daha fazla olabiliyor. örnegin 1 numaralı koli 6beden 10 ad -8 beden 20 ad-10 beden 5 ad şelinde . 2. koli 2 adet bunu b sütunundan alıyor j yardımcı sütununa göre bu beden de sayısal 4. koli yine 3 beden m 12 ad l 12 ad xl 12 ad 3 koli olacak gibi devam etmeli. yardımlarınızı bekliyorum :)
Box no yani koli adetini b sütunundan alıyor
Örneğin
6. satır =1 numaralı koli 1 adet
7. satır =2 koli box no 2 sonra 3 olmalı
8. satır = 3 koli box no 4 sonra 5 olmalı 6 olmalı
9. satır =2 koli box no 7 sonra 8 olmalı
10. satır =1 koli box no 9 olmalı
Box no 1 den başlayıp 9 da bitmeli. örnek tabloya göre 9 etiket yazdırmalıyım.
Total box b sütununun toplam adeti olmalı bunların hepsi değişken .

@abdullahss
Cevap almama nedeniniz muhtemelen konunun anlaşılamamış olmasıdır.

ust isimli sayfadaki tablonuzun sağa doğru kopyalarını oluşturup,
Sayfa1'de mevcut bilgilere göre her satır için olması gereken sonucu elle yazarak örneklendirirseniz konu daha iyi anlaşılacak sanırım.
Bu şekilde yeni bir belge oluşturup paylaşırsanız muhtemelen çözüm önerisi alırsınız.

Sorunuzun YAZDIRMA ADETİyle bir ilgisi var mıdır? Bunu da netleştirirseniz iyi olur gibi görünüyor.

Ömer bey haklısınız biraz karışık bir dosya. dediğiniz gibi örnek adında sayfa ekledim sanırım böyle daha anlaşılır oldu.
her çıktı 1 sayfa olacak bu arada.

Ekli dosyalar

• KOLİ - Kopya.xlsm
    471.3 KB · Görüntüleme: 1
@abdullahss
Bir önceki mesajıma cevap gelmedi ama, Sayfa2'deki listenin oluşmasına gerek olmadığını varsaydım.

ust isimli yazdırma sayfasında 12 ve 13'üncü satırlarda, TOTAL başlıklı sütun hariç,
B sütunundan itibaren (B sütunu dahil), Sayfa1'deki BEDEN sütunlarının (K-W) adeti olan 13 sütun olmasını sağlayın (ekran görüntüsündeki gibi). Herhangi bir veri satırında K-W sütunlarının tümünün dolu olması ihtimali mevcut olduğuna göre bu şart.

Böylece ust isimli sayfada TOTAL sütunu O sütununa kaymış olacak ve B-N sütunları size ve qty_per_size bilgileri için ayrılmış olacak.

1675425881092.webp

Bunu sağladıktan sonra aşağıdaki kod ile sayfadaki düğmeyi ilişkilendirirsiniz.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(27 satır)

1) TOTAL BOX satırındaki hatayı ben de fark ettim ve kodu da buna göre güncelledim.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımdaki kodu tekrar kontrol edersiniz.
2) Sayfa2 sorun değil koda ekleme yapılabilir elbette.
2) Ancak; "Formu büyütemiyoruz" cümlesi sorun olur diye düşünüyorum.
Mesele, formun genişliği ise sütun genişlikleriyle oynayarak tüm sütunları sığdırmak mümkündür.
Sığdırma sorununu aşmak için size ve wty_per_size alanının yazı tipini Arial Narrow gibi dar bir yazı tipi seçebilirsiniz.

Ama "sütun sayısı artırılmamalıdır" diyorsanız burada karşılaşılacak sorun.
Sayfa1'de herhangi bir veri satırında K-W arasındaki tüm hücreler dolu ise ne olacak,
tabloyu elle yazsanız da bunları yerleştirmek sorun olmuyor mu?

1) TOTAL BOX satırındaki hatayı ben de fark ettim ve kodu da buna göre güncelledim.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımdaki kodu tekrar kontrol edersiniz.
2) Sayfa2 sorun değil koda ekleme yapılabilir elbette.
2) Ancak; "Formu büyütemiyoruz" cümlesi sorun olur diye düşünüyorum.
Mesele, formun genişliği ise sütun genişlikleriyle oynayarak tüm sütunları sığdırmak mümkündür.
Sığdırma sorununu aşmak için size ve wty_per_size alanının yazı tipini Arial Narrow gibi dar bir yazı tipi seçebilirsiniz.

Ama "sütun sayısı artırılmamalıdır" diyorsanız burada karşılaşılacak sorun.
Sayfa1'de herhangi bir veri satırında K-W arasındaki tüm hücreler dolu ise ne olacak,
tabloyu elle yazsanız da bunları yerleştirmek sorun olmuyor mu?
barkod yazıcıdan çıktı alıyoruz form büyütünce her şey bozuluyor çıktı kağıt ölçüleri küçük olduğu için sorun oluyor. K-W arasında hiçbir zaman dolmuyor maksimum 5 satır oluyor.

B'den itibaren 7 adet sütun vardı ve genişlikleri 65 piksel idi, 6 sütun ilave edip bunların genişliklerini 35 piksel yaptım.
Toplam piksel değişmedi yani. Sonuçta önünüzde, aynı genişlikte bir sayfa var.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
11
Geri