Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Aynı İsimlerin Kaçar Adet Olduğunu Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bd

Site Üyesi

İşyerimizdeki çalışanlarımız arasında, aynı isme sahip olanların ve en çok hangi isim varsa bunun bulunarak, kaç çalışanın bu isimli olduğunu saymak istiyorum. Örneğin çalışanlarımızın isimlerini listeledik ve Ahmet en çok verilen isim çıktı diyelim. Hem Ahmet sonucunu hem de Ahmet adının kaç çalışanda olduğunu bulmak istiyorum yani. Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınızı rica ederim.

Çözüm
İsimlerin A2'den itibaren olduğunu varsayarsak;
  1. B2 hücresine:
    Kod:
    Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
    (1 satır)
  2. B3 hücresine:
    Kod:
    (1 satır)
    yazmanız yeterli olacaktır. Konuyla ilgili olarak kapsamlı bir dosya en kısa sürede eklenecektir.
Ben 1000 satırlık bir fake isim listesi oluşturarak denediğim için, A2:A1001 aralığını kullandım. Bu alanı da kendi çalışan listenize göre revize edersiniz. Umarım bu formüller şimdilik işinizi görür.
  1. B2 hücresine:
    Kod:
    (1 satır)
  2. B3 hücresine:
    Kod:
    (1 satır)
    yazmanız yeterli olacaktır. Konuyla ilgili olarak kapsamlı bir dosya en kısa sürede eklenecektir.
Ben 1000 satırlık bir fake isim listesi oluşturarak denediğim için, A2:A1001 aralığını kullandım. Bu alanı da kendi çalışan listenize göre revize edersiniz. Umarım bu formüller şimdilik işinizi görür.

Çözüm
  1. B2 hücresine:
    Kod:
    (1 satır)
  2. B3 hücresine:
    Kod:
    (1 satır)
Merhaba, öğrenmek için soruyorum. Arkadaşımız burada sorduğu sorunun cevabına, excelde pivot yaparak da ulaşamaz mı? Eksik mi anladım acaba soruyu.

Selamlar,

"......Arkadaşımız burada sorduğu sorunun cevabına......"
sorunuzdan alıntıladığım kısımdaki, "Arkadaşımız" ben isem eğer,

Belki de formüllerle uğraşmayı çok sevdiğim için olsa gerek, pivota bir türlü ısınamadım ve çok çok az kullandım diyebilirim.
Diğer bir deyişle, Pivot Tablo konusunda hiç tecrübem yok denilebilir.
Maalesef, sorunuza bir cevabım olamayacak...

Diğer taraftan, Excel365 ile gelen yeni nesil fonksiyonlarla bu olay çok daha kolay oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7
Geri