Çözüldü İNDİS Formülü ile Standart Sapma Hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mhezer

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar.
Ekli dosyada yapmak istediğim bir işlem var. Aşağıdaki formülde bir hata görünmemesine rağmen toplam aldığımda sonucu hatalı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

{=TOPLA(EĞER(B8:B369=C1,E8:E369))}

Ekli dosyalar

• Deneme_Calisma.xlsx
    95.4 KB · Görüntüleme: 8
Çözüm
@mhezer
Ana konu FİLTRELEME idi ve konu çözüldü (dolayısıyla bu konuyu cevaplara kapatmamız gerekiyor) .

Son mesajdaki soru ise farklı bir konu ve soru gibi görünüyor.
Ayrıca; örnek belgenin, gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyası olduğundan emin misiniz?
"SEÇİM YAPILAN" derken kastınız nedir, fareyle seçilen mi, bir açılır listeden yapılacak seçim mi çok net anlaşılmıyor.
İsterseniz yeni bir örnek belge üzerinden, yeni bir konu açarak ve SEÇİM YAPILAN kısmını da netleştirerek sorun.
Formülünüzde bir sorun görünmüyor.

Veri yığınının büyük olacağı belli olan bu tür durumlarda formülle yapılacak hesaplamaların belgeyi yavaşlatacağı aşikar.
Bu nedenle; HESAPLAMAlar, formüllerle değil makro ile yapılmalıdır.

Formülünüzde bir sorun görünmüyor.

Veri yığınının büyük olacağı belli olan bu tür durumlarda formülle yapılacak hesaplamaların belgeyi yavaşlatacağı aşikar.
Bu nedenle; HESAPLAMAlar, formüllerle değil makro ile yapılmalıdır.
öN İZLEMEM.webp

Merhaba Ömer Hocam, Geri dönüşünüz için teşekkür ediyorum. Yapmak istediğim işlem için sizden yardım rica ediyorum.
İl adı ve ilçe adı seçiminde alt kısımda bulunan BölgeAd, İlçeAd kısmında da seçime göre verilerin süzülerek ekrana getirmek istiyorum.

@mhezer

Her il ve ilçe için çok sayıda sandık satırına gerek yok. Ayrıca Siyasal Parti adı kullanmayınız.
A parti, B parti gibi olabilir.
Birden fazla il ve bunlara ait 2 şer 3 er ilçe, her ilçe için 3 er 5 er sandık numarası satırı yeterli olur.

Dosyanızın tamamı yerine, basit ve anlaşılır sade bir örneğini eklemeniz daha faydalı olacaktır.
Orjinal dosya tarafımca silinmiştir.
Merhaba Hocam, Kusura bakmayın, Dikkatimden kaçmış. Gerekli düzeltmeleri yaptım. #3 Numaralı mesajımda belirttiğim gibi İl adı ve ilçe adı seçiminde alt kısımda bulunan BölgeAd, İlçeAd kısmında da seçime göre verilerin süzülerek ekrana getirmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Deneme_Calisma.xlsx
    13 MB · Görüntüleme: 2
Merhaba Arkadaşlar.
Ekli dosyada yapmak istediğim bir işlem var. Aşağıdaki formülde bir hata görünmemesine rağmen toplam aldığımda sonucu hatalı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

{=TOPLA(EĞER(B8:B369=C1,E8:E369))}

Formülde hata görünmüyor. Dizi formülü kullanmak yerine ETOPLA yada TOPLA.ÇARPIM işlevlerini kullanmanız daha iyi olur.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

bir de formüllerde B:B yada E.E gibi geniş aralık seçmeniz yerine belgenizdeki veriye göre daha sınırlı aralık kullanmanız çalışma kitabınızın performansını çok daha arttıracaktır. Örneğin veri satırınızın 10 bin olduğunu varsayıyorum.

Kod:
(1 satır)

Formülde hata görünmüyor. Dizi formülü kullanmak yerine ETOPLA yada TOPLA.ÇARPIM işlevlerini kullanmanız daha iyi olur.

Kod:
(1 satır)

bir de formüllerde B:B yada E.E gibi geniş aralık seçmeniz yerine belgenizdeki veriye göre daha sınırlı aralık kullanmanız çalışma kitabınızın performansını çok daha arttıracaktır. Örneğin veri satırınızın 10 bin olduğunu varsayıyorum.

Kod:
(1 satır)
Teşekkür ederim Mehmet Hocam. Dikkate aldım ve gerekli düzeltmeleri yapacağım.

Merhaba Hocam, Kusura bakmayın, Dikkatimden kaçmış. Gerekli düzeltmeleri yaptım. #3 Numaralı mesajımda belirttiğim gibi İl adı ve ilçe adı seçiminde alt kısımda bulunan BölgeAd, İlçeAd kısmında da seçime göre verilerin süzülerek ekrana getirmek istiyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Office 365 kullanıyorsunuz.. Bu sorunuz içinde yeni bir sayfa açıp aşağıdaki formülü yazarsanız tüm veriler dökülür. Anasayfa olan sayfayı veritabanı olarak kullanırsınız. yeni oluşturduğunuz sayfada istatistikleri dizayn edersiniz. Ama 200 bin gibi veride nasıl sonuç döndürür bilemem. Bu durumda makro ile kodlama yapılması daha doğru olur... Ayrıca muhtemelen gözden kaçırmışssınız ama C1 hücresinde Veri doğrulamalı olan iller ADANA şeklinde büyük yazarken A sütunundaki iller Adana şeklinde yazıyor haliyle birbirine eşit olmuyor..

Kod:
(1 satır)

Office 365 kullanıyorsunuz.. Bu sorunuz içinde yeni bir sayfa açıp aşağıdaki formülü yazarsanız tüm veriler dökülür. Anasayfa olan sayfayı veritabanı olarak kullanırsınız. yeni oluşturduğunuz sayfada istatistikleri dizayn edersiniz. Ama 200 bin gibi veride nasıl sonuç döndürür bilemem. Bu durumda makro ile kodlama yapılması daha doğru olur... Ayrıca muhtemelen gözden kaçırmışssınız ama C1 hücresinde Veri doğrulamalı olan iller ADANA şeklinde büyük yazarken A sütunundaki iller Adana şeklinde yazıyor haliyle birbirine eşit olmuyor..

Kod:
(1 satır)
Günaydın Hocam,
Şirkette kullandığım Excel Office 2016 İngilizce. Ancak Filtre formülünü uygulamaya kalktığımda başarılı olamadım.
Filtre fonksiyonu listede çıkmıyor.

Yardımcı olabilir misiniz?

Kod:
(1 satır)

=INDEX(AnaSayfa!A7:N5000,(AnaSayfa!A7:A5000=AnaSayfa!C1)*(AnaSayfa!B7:B5000=AnaSayfa!G1))

Merhaba Hocam,
Formülü Office 2016 kullandığım için kullanamıyorum. Yukarıdaki gibi kullanmaya çalışıyorum ama başarılı olamadım.
Yardımcı olabilir misiniz?

En üstteki hesaplamalarınızın tümünü sorunsuz tamamladığınızda bunların uygulandığı yeni bir örnek belge ekleyin.
Merhaba Ömer Hocam,
Belirttiğiniz gibi gerekli düzeltmeleri yaptım. Dosyayı ekledim. Dosya içerisine bir adet Makro ekledim. Filtre Sayfasında ve Aynı Sayfada isimli İki adet Option Button var. Yapmak istediğim işlem AnaSayfa!G1 hücresinde seçilen ilçe ismine göre hızlı filtre oluşturmak.

Makro İsimleri:
-KendiSayfasindaFiltrele
-FarkliSayfayaFiltreleKopyala
-FiltreyiTemizleTümKayitlariGetir

Teşekkür ederim.

-Şirkette kullandığım bilgisayarım Office 2016, Evimde Office 365 kullanmaktayım.

Ekli dosyalar

• ExcelDepo.xlsm
    13.1 MB · Görüntüleme: 7
@mhezer
Anasayfa isimli sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_Change kod blokunu
silin veya satır başlarına TEK TIRNAK ekleyerek etkisiz hale getirin.
İşlem için düğme kullanmaya gerek olmadığından FİLTRE adını kullandığınız komut düğmesini silebilirsiniz.

Anasayfa isimli sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın.
Ardından da ÖNCE filtreleme yöntemini seçin (optionbutton seçimi)
ardından da il ve/veya ilçe adını seçin/değiştirin.

VBA:
(21 satır)

@mhezer
Anasayfa isimli sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_Change kod blokunu
silin veya satır başlarına TEK TIRNAK ekleyerek etkisiz hale getirin.
İşlem için düğme kullanmaya gerek olmadığından FİLTRE adını kullandığınız komut düğmesini silebilirsiniz.

Anasayfa isimli sayfanın kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın.
Ardından da ÖNCE filtreleme yöntemini seçin (optionbutton seçimi)
ardından da il ve/veya ilçe adını seçin/değiştirin.

VBA:
(21 satır)

Teşekkür ederim Ömer Hocam,

Merhaba Değerli Hocalarım,

Ekli dosyada yapmak istediğim işlem için sizden yardım rica ediyorum.

-Seçim yapılan İle göre en çok seçmenin olduğu ilçenin adını ve seçmen sayısını ekrana getirmek.
-Seçim yapılan İle göre en az seçmenin olduğu ilçenin adını ve seçmen sayısını ekrana getirmek.

Ekli dosyalar

• AzÇokSeçmen.xlsx
    5.7 MB · Görüntüleme: 3
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
20
Geri