Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü İki Farklı Sıralama Formül Talebi

teyadih

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Ekli dosyada açıkladığım üzere 3 sütundaki rakamları dikkate alarak sıra numarası verecek bir formül ile her mahkemeye ait her unvan için ayrı sıra numarası verecek ve aynı unvanlar için sıra numarası verirken Q sütunundaki rakamları dikkate alacak bir formül olmak üzere 2 formüle ihtiyacım var. Aynı tablo olduğu için tek konu açtım. Umarım anlatabilmişimdir? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Sıralama.xlsx
    625.8 KB · Görüntüleme: 13
BAŞV hatası verdi sayın Baran. Dizin formülü yapınca ise DEĞER hatası verdi.
Kocaeli 1.idare mahkemesi başkan tek olduğu için 1 yazması, 5 tane olan Kocaeli 1.idare mahkemesi üyesi için ise S sütunu 1000 olduğundan kendi aralarında Q sütunundaki rakamlar dikkate alınmak suretiyle 1 den başlamak üzere 5 e kadar sıra numarası vermesi, Kocaeli 1.idare mahkemesi H.Adayı tek olduğu için 1 yazması gerekiyor.
Yani her mahkemeye ait her unvan için birden başlamak üzere sıra numarası verecek. Birden fazla olan unvanlar için ise S sütunu 1000 olanlarda Q sütununu, 2000 olanlarda ise E sütunundaki rakamlar dikkate alınmak suretiyle kendi aralarında sıralanması gerekiyor.

@teyadih
Önceki cevapta verdiğim formülde sorun olduğunu fark ettim.

Örnek belgedeki tablonuzda düzen bozan alanlar var. Örneğin;
-- bir mahkeme adı iki ayrı alanda yer alıyor (Tekirdağ 2.İdare Mahkemesi gibi),
-- Tekirdağ 1.İdare Mahkemesi satırlarında olduğu gibi Q sütununda BOŞ olan satırlar var.

Benim anlayabildiğim kadarıyla çözüm önerim ekteki belgede uygulandı (tabi önce alan K sütununa göre sıralandı ki karşılaştırma yapılabilsin) .
Tamam dediğinizde, X sütunundaki formülde, atıf yapılan Y ve Z sütunu formüllerini yerlerine koyup tek formül haline getirirsiniz.

Ekli dosyalar

• Sıralama.xlsx
    677.5 KB · Görüntüleme: 12
Örnek belgedeki tablonuzda düzen bozan alanlar var. Örneğin;
-- bir mahkeme adı iki ayrı alanda yer alıyor (Tekirdağ 2.İdare Mahkemesi gibi),
-- Tekirdağ 1.İdare Mahkemesi satırlarında olduğu gibi Q sütununda BOŞ olan satırlar var.
Merhaba sayın Baran. Üstte S sütunundaki kodu 1000 olan hakim, altta ise S sütunundaki kodu 2000 olan personel olmak üzere iki tane Tekirdağ 2.İdare Mahkemesi var. Q sütununda ise yeni atandığı için kıdem durumu belli olmadığı için boş olanlar var. Onları liste sırasına göre en sona vermesi gerekiyor.

Adsız.webp

Her iki örnek çalışmada hata veriyor açtığımda sayın Baran. Benim bilgisayarla alakalı olabilir mi?

Şu an bilgisayarda değilim.

Bir önceki cevabıma yanlışlıkla 2 belge eklenmiş, gereksiz olanı silerek cevabımı güncelledim.

Excel 365 kullanan bir arkadaşımız belgeyi indirip açar ve X, Y ve Z sütunlarında sonucu HATA olan bir kısım var olup olmadığını kontrol edebilirse sevinirim.

Eklediğim belgede formül hatası filan olmaması gerekir.

@teyadih

İkinci soru için, X sütununa uygulanacak formül olarak bir de şu formülü uygulayıp sonuçlarını kontrol eder misiniz?
İstenilen dışında sonuç alınıyorsa, mahkeme adı, kişi sicil numarası, veri satır numarası vs ile net belirterek formülün,
şu satırda şu, bu satırda bu sonucun alınması gerekiyordu, oysa formül şurada şu sonucu, burada bu sonucu verdi gibi cevap yazın.

Formül, belgedeki verilerde sıralama değişikliği vs yapılmadan (eklediğiniz ilk örnek belgeye göre) oluşturuldu.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

Merhaba sayın Baran evde iken beğen işareti yaptım ama işte yoğunluktan kontrol edip dönüş yapamadım. Kusura bakmayın normalde uygulayıp dönüş yapacağım diye yazarım ama bu sefer dönüş yapacağımı yazmayı atlamışım. Şimdi başladım kontrole kısa sürede dönüş yapacağım

Formül tamam sayın Baran teşekkür ederim elinize sağlık.
Yeşil alandaki 1.sırada istediğim formüle de bakabilir misiniz size zahmet.

Ekli dosyalar

• Sıralama.xlsx
    667.8 KB · Görüntüleme: 8
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi