Çözüldü Hücredeki Değerlerin Kümülatif Toplamını Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erkutsesli

Yıllık Dosya Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
B satırında aşağı doğru aynı hücrede firma sayıları birden çok firma var ben bunu liste halinde firmaya tıkladığımda tek firma olarak görmek istiyorum yani yinelenenleri kaldırmak ve ilgili firmayı seçtiğimde değerlerin gelmesini istiyorum (I sütunu) bununlar beraber yılı yazdığımda (N1 sütunu) firma bazında arızalı-sağlam-hasarlı-ve prim olarak ne kadar fatura kesmişsem onun toplamını kümüle olarak toplamak (J-M sütunlar)
son olarak yine aynı şekilde (S) sütunu seçtiğimde arızalı-sağlam-hasarlı ve prim olmak üzere en yüksek 5 firmayı yine formül yoluyla belirlemek istiyorum
teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• KITAP2.xlsx
    22.6 KB · Görüntüleme: 8
Selamlar,
Bir başka bakış açısıyla,
istenilen çözüme alternatif bir çözüm olarak....

Ekleme :

ne kadar fatura kesmişsem
Bu kısmı anlamadım ve de değerlendirmeye almadım. Fatura kolonu BOŞ olunca Kesilmedi anlamını mı taşıyor.
Yoksa İŞLENDi, İŞLENMEDİ kısmı mı (ben öyle yorumladığım için bunu değerlendirmeye aldım) fatura kesilip kesilmediğini gösteriyor.
Eklediğiniz örnekte Manuel olarak olması gereken sonuçlar yazılsaydı, belki yorumlamak çok daha kolay olabilirdi...

057.webp

Ekli dosyalar

• KITAP2.xlsx
    56.2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Bu çözüm de
ilk Pivot Table denemem ile alternatif olsun....

Not :
1 - Formül YOK denilebilir. Sadece ilk 10 için sıra numarası vermek için formül kullanıldı. Belki o da direkt olarak Pivot Tabloya eklenebilir, ama, ben o konuyu bilmiyorum.
2 - İstenen ilk 5. Ben ise ilk 10 olarak düzenledim.
3 - İstenende, iade tipi olarak HASARLI da mevcut. Ancak veri tablosunda HASARLI bulunmuyor. Belki ileride bu iade tipi de tabloda bulunabilir düşüncesiyle 1 kolon yer ayrıldı.
4 - Örnek olarak, sadece AKBİLYA Firması seçilirse, iade tipi için yalnızca SAĞLAM bulunacağından Pivot Tabloda da sadece SAĞLAM kolonu görünecektir. Diğer kolonlar BOŞ olacaktır.

024.webp

Ekli dosyalar

• PivotTable_Slicer.xlsx
    50 KB · Görüntüleme: 5
Selam hocam,
verdiğiniz çözümlemeler için teşekkür ederim gayet açıklayıcı ve anlaşılır,
yalnız 2 numaralı çözümde ilk 5 firmada onay kutusuna tıkladığımda prim hariç sağlam-arıza-ve hasarlı tıkladığımda veriler gelmiyor bir yeri atladık gibi oraya rica etsem göz atabilir misiniz

2 numaralı çözüm derken,
gönderilen 2. dosyadaki çözüm olan 3 no lu mesajı mı kastediyorsunuz. Eğer oysa, bunda Onay kutusu yok.
Yoksa 2 no lu mesajdaki dosyada ise, Veriler formülle gelmekte.

Resimde de görüleceği üzere, formüller çalışmakta. Resimde ARIZALI seçilmiştir. Diğer seçenekler de çalışmaktadır. Şunu belirtmek gerekir ki, verilerde HASARLI yok. Bu durumda sonuçlar 0 olarak gelmekte.
048.webp

Bende, Formüller düzgün çalışmaktadır.
2 numaralı çözümde ilk 5 firmada onay kutusuna tıkladığımda prim hariç sağlam-arıza-ve hasarlı tıkladığımda veriler gelmiyor bir yeri atladık gibi oraya rica etsem göz atabilir misiniz
Yani ben bir yeri atlamadım... Siz atlıyor olabilir misiniz?
Siz formülleri düzgün giriyor musunuz?

Açıklamada da yazmıştım. Her iki formülde de Firmalara ait formüller DİZİ formüldür
Formüller düzgün girildiğinde, resimdeki gibi formül çubuğunda çerçeve içine aldığım şekilde formül {...} parantezleri içerisine alınır. Formül düzgün girilmemişse doğru sonuç vermeyecektir ya da çalışmayacaktır.

Eğer, siz düzgün şekilde, formülü girdiyseniz normalde çalışmalıdır. Çalışmıyorsa eğer, çalışmayan dosyanızı ekleyin. Ayrıca resim olarak da ekleyin ki, çalışmayan kısımları görebilelim. Ben 365 ile yaptığımdan Excel 2016 ya göre belki versiyon farkı vardır....

Son düzenleme:
Hocam,
verdiğiniz çözümlemelerin dışında PivotTable kullanmadan da çözüme gitmek mümkün mü
ben veri seçilince listeleme yapmak istiyorum
B sütunundaki firmaları yenilenleri kaldır diyerek X sütununda teke düşürdüm
I sütununda ilgili firmayı seçtiğimde J-K-L-M sütunlarında o firmaya ait değerlerin toplamı ne ise
hücreye o değerin gelmesini istiyorum burada N sütununda yılı değiştirdiğimde veriler yenilenip ilgili yılın verileri gelecek
Örnek Atak firması değerlerin toplamını yazdım
yine aynı şekilde S sütununu seçtiğimde ilgili yılda en fazla arızalı-sağlam-hasarlı ve prim değerlerinden en fazla 5 firmanın büyük den küçüğe sıralamasını almak istiyorum
ÇOKETOPLA kullanarak buna benzer bir soruda çözüm bulduğumu hatırlıyorum ama kurguyu tamamlayamadım
teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• KITAP2.xlsx
    22.9 KB · Görüntüleme: 2
Sn. @erkutsesli

Sayın @52779 'un mükemmel önerilerini neden kullanmıyorsunuz anlayamadım.
Ms. Excel'in ÖZET TABLO/DİLİMLEYİCİ gibi olağanüstü özelliklerinden neden yararlanmayasınız?

Neyse artık; eklediğim belgedeki yöntemi deneyin bakalım.

Ekli dosyalar

• KITAP2 (11).xlsx
    26 KB · Görüntüleme: 4
Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Dosya Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8
Geri