Çözüldü Hücre İçerisinde Görünmeyen Karakterleri Silme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

burcudere

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba, daha önce bu konu hakkında sorum olmuştu, çözüme ulaştırılmıştı. Orada verilen formüller ile yine hücre içerisinde görünmeyen karakteri silmeye çalışıyorum fakat hiç bir şekilde silinmiyor. 'Privacy Addiction Kadın Parfüm EDT 100 ML + Deodorant' bu cümlede 100 ML ile + arasında iki boşluk var gibi görünüyor fakat 1 boşluk 1 adette görünmeyen karakter var. ben bu karakterin ne olduğunu görebilir miyim? Yada bunu toplu olarak silmemin bir yolu var mı? TEMİZ(KIRP(A2) yi denedim olmadı, YERİNEKOY(KIRP(A2);DAMGA(10);"") denedim olmadı. Makroları denemedim çünkü makro ile değilde formül ile ilerleyebileceğim bir dosya. Aynı cümleyi örnek excel ile ekliyorum. teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Burcu örnek data.xlsx
    11.1 KB · Görüntüleme: 1
Çözüm
Selamlar,
Evet.. 100 ML ile + arasında sırasıyla DAMGA(160) karakteri ve BOŞLUK karakteri olmak üzere 2 karakter var. Yani 160 ve 32 kod numaralı karakterler.
DAMGA(160) temizlemek için şu formülü kullanabilirsiniz.

=YERİNEKOY(A1;DAMGA(160);"")

Bilgi amaçlı olarak, Karakterlerin bulunması için
A1 hücresini seçtiğinizde formül çubuğunda mouse ile karakteri seçin ve kopyalayın.
Daha sonra boş bir hücrede =KOD(" ") formülünü yazın. Formüldeki iki tırnak arasına kopyaladığınız karakteri yapıştırın.
Sonuç olarak size karakterin kod numarasını verecektir.

Not : Dış kaynaklardan veri alındığında, kopyalandığında genelde (çoğunlukla) 160 kod no lu karakter yapışır.

Dosyanız ektedir... İncelersiniz.
Selamlar,
Evet.. 100 ML ile + arasında sırasıyla DAMGA(160) karakteri ve BOŞLUK karakteri olmak üzere 2 karakter var. Yani 160 ve 32 kod numaralı karakterler.

A1 hücresini seçtiğinizde formül çubuğunda mouse ile karakteri seçin ve kopyalayın.
Daha sonra boş bir hücrede =KOD(" ") formülünü yazın. Formüldeki iki tırnak arasına kopyaladığınız karakteri yapıştırın.

Not : Dış kaynaklardan veri alındığında, kopyalandığında genelde (çoğunlukla) 160 kod no lu karakter yapışır.

Ekli dosyalar

• Burcu örnek data.xlsx
    11.2 KB · Görüntüleme: 1
Çözüm
Selamlar,

çok teşekkür ederim, detaylı bir açıklama olmuş, emeğinize sağlık.

Selamlar,

Konu kapanmadan ek soru sormak isterim. Peki ben elimdeki listede bu tarz kodlar olup olmadığını nasıl görebilirim. Bu örnek karşıma çıktığı için görebildim. Fakat gözümden kaçan da olabilir. onun bir yöntemi var mı?

Tam bir yöntem var mıdır bilemiyorum. Çünkü dış kaynaklardan veri alındığında, çok farklı (bunlara yazılmayan karakterler (non printable) deniliyor) karakterler de yapışarak gelebiliyor. Dediğim gibi çoğunlukla 160 kod karakteri geliyor.
Bunun için verdiğim formülü tüm satırlara uygulayabilirsiniz.
Daha farklı karakterler olması durumunda ise, temizleyebilmek için karakter kod numaralarının bilinmesi gerekiyor. Bir de her durumda olmasa da bazı durumlarda TEMİZ (CLEAN) işlevi direkt olarak görev yapabiliyor.

Tam bir yöntem var mıdır bilemiyorum. Çünkü dış kaynaklardan veri alındığında, çok farklı (bunlara yazılmayan karakterler (non printable) deniliyor) karakterler de yapışarak gelebiliyor. Dediğim gibi çoğunlukla 160 kod karakteri geliyor.
Bunun için verdiğim formülü tüm satırlara uygulayabilirsiniz.
Daha farklı karakterler olması durumunda ise, temizleyebilmek için karakter kod numaralarının bilinmesi gerekiyor. Bir de her durumda olmasa da bazı durumlarda TEMİZ (CLEAN) işlevi direkt olarak görev yapabiliyor.
tekrar teşekkür ederim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
6
Geri