Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Hücre Biçimlendirme İşlemi

Bu yazı serimizde, hücre biçimlendirmeye ilişkin detaylar adım adım anlatılacaktır.

Excel'de yazılı herhangi bir sayıyı değiştirmeden Hücreleri Biçimlendirme ile görünümünü değiştirebilirsiniz. Herhangi bir hücrenizde örneğin 0,8 şeklinde yazılı olan bir sayıyı, hücre biçimlendirmeyi kullanarak 0,80, 80%, vb şekilde görünüme kavuşturabilir, ilgili hücrenin biçimine hizalama, yazı tipi, kenarlık, vb. farklı işlemler uygulayabilirsiniz. Şimdi adım adım üzerinden geçelim:

1. B2 hücresine 0,8 yazın.

fc1.webp

2. B2 hücresini seçin.

3. Sağ tıklayın ve ardından Hücreleri Biçimlendir'i tıklayın (veya CTRL + 1 tuşlarına basın).

fc2.webp

"Hücreleri Biçimlendir" iletişim kutusu belirir.

4. Örneğin, Para Birimi'ni seçin.

fc3.webp

Not: Excel, sayının nasıl biçimlendirileceğine ilişkin bir önizleme gösterir (Örnek altında).

5. Tamam'a tıklayın.

fc4.webp

B2 hücresinin değeri hala 0,8 sayısını içerir. Biz sadece bu sayının görünüşünü değiştirdik. En sık kullanılan biçimlendirme komutlarını Giriş sekmesinde görebilirsiniz.

6. Giriş sekmesinde, Sayı grubunda, Yüzde biçimini uygulamak için yüzde sembolünü tıklatın.

fc5.webp

7. Giriş sekmesinde, Hizalama grubundan, hücrenizi ortalayın.

fc6.webp

8. Giriş sekmesinde, Yazı Tipi grubundan, dış kenarlıklar ekleyin ve yazı tipi rengini mavi olarak değiştirin.

fc7.webp

Sonuç:

fc8.webp

DMCA.com Protection Status
Geri