Çözüldü SAP Programından Excele Otomatik Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

engin0687

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba excele her sabah belki belli saat aralıklarında programdan otomatik veri çekmek istiyorum. Eski bir konuda bunun bir örneğini gördüm ama çalışmadı güncel olarak böyle bir program kullanan varsa paylaşabilir mi?

Çözüm
Feyzullah Bey size ve diğer sap kullanan arkadaşlar şöyle bir sorum var. SAP programından ne gibi analizler yapıyorsunuz sap çok büyük bir dünya her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Fakat inanıyorum ki daha bilmediğim bir çok ekrandan bir çok analizler çekebilirim ve şöylede bir husus var, biz sap yi 6 aydır kullanıyoruz ve çalışanlarımız aktif kullanamıyor ve hatalar yapıyorlar ben bu hataları sonradan değilde yapıldığı anda yada aynı gün içerisinde nasıl öğrenebilirim. bununla ilgili örnekleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Daha açıklayıcı olmak adına ben mesela ZSD016 barkod tablosu ekranından günlük kontroller yapıyorum bu ekranda eğer sevkiyat yapılması gereken barkodu okutulmuş ancak herhangi bir hatadan dolayı teslimatı...
Feyzullah Bey size ve diğer sap kullanan arkadaşlar şöyle bir sorum var. SAP programından ne gibi analizler yapıyorsunuz sap çok büyük bir dünya her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Fakat inanıyorum ki daha bilmediğim bir çok ekrandan bir çok analizler çekebilirim ve şöylede bir husus var, biz sap yi 6 aydır kullanıyoruz ve çalışanlarımız aktif kullanamıyor ve hatalar yapıyorlar ben bu hataları sonradan değilde yapıldığı anda yada aynı gün içerisinde nasıl öğrenebilirim. bununla ilgili örnekleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Daha açıklayıcı olmak adına ben mesela ZSD016 barkod tablosu ekranından günlük kontroller yapıyorum bu ekranda eğer sevkiyat yapılması gereken barkodu okutulmuş ancak herhangi bir hatadan dolayı teslimatı oluşturulamamış ve müşteriye irsaliye edilmemiş ürünleri paketleri görebiliyorum. Eğer bunun gibi önleyici kontrolleri olan varsa paylaşırsa sevinirim. (Bu arada sayfayı sap bilgi paylaşıma çevirdim gibi hissediyorum inşallah sorun teşkil etmiyordur bu sorularım.) ?

Feyzullah Bey size ve diğer sap kullanan arkadaşlar şöyle bir sorum var. SAP programından ne gibi analizler yapıyorsunuz sap çok büyük bir dünya her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Fakat inanıyorum ki daha bilmediğim bir çok ekrandan bir çok analizler çekebilirim ve şöylede bir husus var, biz sap yi 6 aydır kullanıyoruz ve çalışanlarımız aktif kullanamıyor ve hatalar yapıyorlar ben bu hataları sonradan değilde yapıldığı anda yada aynı gün içerisinde nasıl öğrenebilirim. bununla ilgili örnekleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Daha açıklayıcı olmak adına ben mesela ZSD016 barkod tablosu ekranından günlük kontroller yapıyorum bu ekranda eğer sevkiyat yapılması gereken barkodu okutulmuş ancak herhangi bir hatadan dolayı teslimatı oluşturulamamış ve müşteriye irsaliye edilmemiş ürünleri paketleri görebiliyorum. Eğer bunun gibi önleyici kontrolleri olan varsa paylaşırsa sevinirim. (Bu arada sayfayı sap bilgi paylaşıma çevirdim gibi hissediyorum inşallah sorun teşkil etmiyordur bu sorularım.) ?

Engin Bey; Çalıştığım yerde sizin gibi kişilere SAP Anahtar Kullanıcısı diyoruz biz. Benim ise sadece SAP'de operatör olarak yetkilerim kısıtlı daha doğrusu operatör olarak görevim ne ise yaptığım iş ile alakalı teknik kodlara (Tcodes ( Transaction Codes )) erişimim var. Bunlardan bazıları üretime dayalı tonajları görmek, Yapılan üretime teyit vermek, talimat oluşturmak vs.

Her firmanın teknik kodları aynı değildir bence (SAP uzman, İT, SAP Anahatar Kullanıcıları hariç) yaptıkları işe göre teknik kodları vardır. Sizin bahsettiğiniz tcodelere benim erişimim yok, çok da merak etmiyorum zaten.

Aşağıdaki listeye bir göz at hocam, Umarım faydası olur. SAP'de en çok kullanılan 40 işlem kodu. Bu arada, SAP işlem kodlarının (Tcodes ( Transaction Codes ) tanımları genellikle Almanca'dan gelen iki harfle (her zaman olmasa da) sayılarla başlar ve bu harflerin arkasına gelen sayıların bir anlamı vardır.

Aşağıdaki Resimler görünmez ise ekli dosyayı indiriniz.

Kodlardaki harflerin sonundaki sayıların ne anlama geldiği;
Numara Anlamı
1 Yaratmak / Oluşturmak
2 Değiştir / Değişim
3 Görünüm / Ekran

1560957775262.webp

1560957975048.webp

Ekli dosyalar

• SAP En çok Kullanılan Tcode.xlsx
    19.2 KB · Görüntüleme: 12
Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Tekrar rahatsız ediyorum iki tane sorum var siz excel profesörü arkadaşlarıma şimdi birincisi sapden çektiğim veriyi hergün standart çekcem ama hergün kodun tarihini değiştirmemmi gerekiyor, kod tarihi otomatik güncelleyemezmi hep bir gün önceki veriyi çekiyorum yani bugün ayın 20 si ise 19 una ait tarihi koda yazıyorum bunu sürekli her çekişimde 1 artıracak bi kod varmı acaba ?
ikinci sorumsa ben bu verileri hep aynı excele çekiyorum ama değiştiriyor nasıl veriyi alttaki boş hücreden devam ettirerek aktarma yapabilirim.

Tekrar rahatsız ediyorum iki tane sorum var siz excel profesörü arkadaşlarıma şimdi birincisi sapden çektiğim veriyi hergün standart çekcem ama hergün kodun tarihini değiştirmemmi gerekiyor, kod tarihi otomatik güncelleyemezmi hep bir gün önceki veriyi çekiyorum yani bugün ayın 20 si ise 19 una ait tarihi koda yazıyorum bunu sürekli her çekişimde 1 artıracak bi kod varmı acaba ?
ikinci sorumsa ben bu verileri hep aynı excele çekiyorum ama değiştiriyor nasıl veriyi alttaki boş hücreden devam ettirerek aktarma yapabilirim.

@Engin Bey rica etsem bu soru hakkında yeni konu açabilir misiniz ? Mevcut kodlarınızı paylaşırsanız daha hızlı çözüm alırsınız

hergün kodun tarihini değiştirmemmi gerekiyor, kod tarihi otomatik güncelleyemezmi hep bir gün önceki veriyi çekiyorum yani bugün ayın 20 si ise 19 una ait tarihi koda yazıyorum bunu sürekli her çekişimde 1 artıracak bi kod varmı acaba ?

Merhaba doğru anladım ise eğer aşağıdaki kod işini görmesi gerekiyor. Ben veri çekerken tarih gireceğim alana günün tarihin 1 gün öncesini (Date -1) giriyorum. Aşağıda kod blogunda bahsettiğim 3.satır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(5 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
46
Geri