Çözüldü SAP Programından Excele Otomatik Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

engin0687

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba excele her sabah belki belli saat aralıklarında programdan otomatik veri çekmek istiyorum. Eski bir konuda bunun bir örneğini gördüm ama çalışmadı güncel olarak böyle bir program kullanan varsa paylaşabilir mi?

Çözüm
Feyzullah Bey size ve diğer sap kullanan arkadaşlar şöyle bir sorum var. SAP programından ne gibi analizler yapıyorsunuz sap çok büyük bir dünya her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Fakat inanıyorum ki daha bilmediğim bir çok ekrandan bir çok analizler çekebilirim ve şöylede bir husus var, biz sap yi 6 aydır kullanıyoruz ve çalışanlarımız aktif kullanamıyor ve hatalar yapıyorlar ben bu hataları sonradan değilde yapıldığı anda yada aynı gün içerisinde nasıl öğrenebilirim. bununla ilgili örnekleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Daha açıklayıcı olmak adına ben mesela ZSD016 barkod tablosu ekranından günlük kontroller yapıyorum bu ekranda eğer sevkiyat yapılması gereken barkodu okutulmuş ancak herhangi bir hatadan dolayı teslimatı...
Merhaba,

"... otomatik veri çekmek istiyorum" kısmı çok muğlak kalır SAP'den çekmek istediğiniz veri için.
O programı ben kullanmıyorum ama bir programdan veri çekmek için hangi alan, hangi tablo vs gibi detayların yazılması gerek.
Ayrıca test edebilmek içinde mutlaka o programla haşır neşir olan birinin destek olması gerek.
Site yöneticilerimizden @Feyzullah SAP kullanıyormuş.
Siz detayları yazın, kendisi ziyaretinde geri dönüş yapacaktır.

İyi çalışmalar

Arkadaşlar merhaba excele her sabah belki belli saat aralıklarında programdan otomatik veri çekmek istiyorum. Eski bir konuda bunun bir örneğini gördüm ama çalışmadı güncel olarak böyle bir program kullanan varsa paylaşabilir mi?

Güncel olarak hergün kullandığım böyle bir excel çalışması fazlasıyla mevcut bende lakin bu çalışmalar sizde çalışmaz. SAP kullandığınız sayfalar (modüller) ve kullanınlan Transtaction (Tek isimler) farklı olduğundan çalışmaz.

Makrodan (VBA) anladığınızı varsayarak; SAP yapacağız işlemi, veri çekilecek alanların teknik Script kodlarını bilmeniz gerek. Bunu en basit öğrenmenin yolu SAP kendi makro kaydet yöntemini kullanmak. Bu oluşan kodları çalıştırdığınızda göreceksiniz ki aynı excel makrosu gibi çalışacaktır. Sonrası oluşan kodları excelle ile birleştirip excelle beraber kullanmak.

scrip01_514852.webp

Şöyle söyleyim. Kendim özel bir firmada sap uzmanı olarak çalışıyorum, sap ile ilgili MM modülü ve SD modülünde çoğu şeye hakimim. İstediğim şey ZSD016 barkod tablosu, ZSD002 teslimat-nakliye raporu ve MB52 depo stoğu sayfaları gibi sayfalardan günlük otomatik veri çekmek elimde bir kaç kod var ama sıkıntı yaşadığım nokta login kısmında kullanıcı adı ve şifreyi ekrana yazıp giriş yapmıyor kodun kalan kısmında sıkıntı varmı onuda login ekranını geçemediğim için bilmiyorum. Koduda sizinle paylaşayım

Ekli dosyalar

• sap oto veri cekme.txt
    3.5 KB · Görüntüleme: 42
  • SAP OTO VERİ ÇEKME 2.txt
    5.3 KB · Görüntüleme: 40
  • Yeni Metin Belgesi.txt
    3.3 KB · Görüntüleme: 25
Güncel olarak hergün kullandığım böyle bir excel çalışması fazlasıyla mevcut bende lakin bu çalışmalar sizde çalışmaz. SAP kullandığınız sayfalar (modüller) ve kullanınlan Transtaction (Tek isimler) farklı olduğundan çalışmaz.

Makrodan (VBA) anladığınızı varsayarak; SAP yapacağız işlemi, veri çekilecek alanların teknik Script kodlarını bilmeniz gerek. Bunu en basit öğrenmenin yolu SAP kendi makro kaydet yöntemini kullanmak. Bu oluşan kodları çalıştırdığınızda göreceksiniz ki aynı excel makrosu gibi çalışacaktır. Sonrası oluşan kodları excelle ile birleştirip excelle beraber kullanmak.

Ekli dosyayı görüntüle 1278
SAP nin güncel sürümünü ve bahsettiğim transaction kodlarını kullanıyorsanız büyük ihtimal çalışacaktır. Paylaşmanız mümkünmü acaba

Login için kullandığım kod aşağıdaki şekilde. sizin bahsettiğiniz teknik kodları kullanmıyorum :( kendi üretimimiz ile ilgili sayfalar genelde. Eğer halen login olamaz iseniz Makro VBA penceresinde F8 tuşu ile adımlayarak çalıştırın hangi kod satırında hata aldığınıza bakın.

Eğer login kısmında hata oluyorsa ve verdiğim kodlarda işe yaramadıysa şifre giriş ekranında SAP makro kaydet yapıp sonra şifrenizi, kullanıcı adınız yazıp giriş yapın sonrasında kaydı durdurup oluşan kodları kendinize kopyalayın.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(18 satır)

Session komutlarına geçtiği anda run time error 614 hatası veriyor ben anlayamadım makro kaydet yapıyorum anlattığınız gibi sadece makro1 makro diye bir şey yazıyor kod çıkarmıyor excelde deneme yapıyorum kodu çıkartıyor sap programı makroyu engelliyor olabilirmi sap de yapmam gereken ayar varmı acaba bilginiz varmı?

feyzullah bey bide bu sorunumuzu çözdükten sonra sizinle iletişime geçmek SAP deneyimlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim. email üzerinden felan yardımcı olmak ister misiniz? Vakit ayırmanız mümkünmü acaba, burda özelden mesaj yazmak yok herhalde o yüzden burdan yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın :)

feyzullah bey bide bu sorunumuzu çözdükten sonra sizinle iletişime geçmek SAP deneyimlerinizden ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim. email üzerinden felan yardımcı olmak ister misiniz? Vakit ayırmanız mümkünmü acaba, burda özelden mesaj yazmak yok herhalde o yüzden burdan yazmak zorunda kaldım kusura bakmayın :)

Tam da bu yüzden özel mesaj yok :)
Sorularınızı buradan yazabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Session komutlarına geçtiği anda run time error 614 hatası veriyor ben anlayamadım makro kaydet yapıyorum anlattığınız gibi sadece makro1 makro diye bir şey yazıyor kod çıkarmıyor excelde deneme yapıyorum kodu çıkartıyor sap programı makroyu engelliyor olabilirmi sap de yapmam gereken ayar varmı acaba bilginiz varmı?

Makro Kaydet olayını Excel de değil saptan yapacaksınız. SAP kendi makro Kaydet özelliğini kullanacaksınız. 4 nolu mesajda bunu resimde göstermiştim.

Run time error 614 hatası verdiğinde ve debuğ dediğinizde hangi satır işaretli (hangi kod satırında hata vermiş.)

SAP da scrpt kullanabilmek için herhangi bir ayar yapmadım şahsen ancak SAP anahtar kullanıcıları veya bilgi işlem yapmışsa bilemem. Ayrıca SAP ilk kurulduğunda direk makro çalıştırmıştım SAP'da sıkıntı olmamıştı.

Makro Kaydet olayını Excel de değil saptan yapacaksınız. SAP kendi makro Kaydet özelliğini kullanacaksınız. 4 nolu mesajda bunu resimde göstermiştim.

Run time error 614 hatası verdiğinde ve debuğ dediğinizde hangi satır işaretli (hangi kod satırında hata vermiş.)

SAP da scrpt kullanabilmek için herhangi bir ayar yapmadım şahsen ancak SAP anahtar kullanıcıları veya bilgi işlem yapmışsa bilemem. Ayrıca SAP ilk kurulduğunda direk makro çalıştırmıştım SAP'da sıkıntı olmamıştı.
Resimi görüntüleyemedim nedense ancak bu sap makro kaydetme SM35 transaction koduylamı yapılıyor benim o koda yetkim yok

inanırmısınız tarayıcı değiştirdim telefondan girdim siteye yine görüntüleyemiyorum yüklemenizle yada sitenizle alakalı bir sıkıntı olabilirmi diğer arkadaşlar görüntüleyebiliyormu acaba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
46
Geri