Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Hücrenin Üstüne Geldiğinde Açıklamada Fotoğrafı Gösterme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gicimi

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba;

Ekteki dosyada A sütununda yer alan isimlerin üzerine gelindiğinde ilgili kişinin resminin görülmesini nasıl sağlayabilirim. 500 adet isim ve fotoğraf yüklenecektir.

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Mouse.rar
    44.7 KB · Görüntüleme: 33
Çözüm
Gönderdiğim belgede, VBA ekranında göreceğiniz Module1'de mevcut kod olduğu şekliyle kalsın.

Bu kez, alt taraftan Sayfa1'in adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin.
Açılan VBA ekranında, sağdaki boş alana aşağıdaki kod blokunu yapıştırın.
Sayfada yer alan KIRMIZI renkli dikdörtgeni silin.
Artık Sayfa1 isimli sayfada A1 hücresine fareyle ÇİFT TIKLAdığınızda istenilen işlem gerçekleşir.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(5 satır)
Merhaba.
Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
-- resim dosyalarına ait YOL bilgisini ("C:\Users\admin\Downloads\Mouse\Fotoğraflar\") düzeltmeyi unutmayın.
-- 0.9 ve 1.8 (ondalık ayracı NOKTA olacak şekilde) sayıları resim boyutuna ilişkin olup, 4,5 x 6,0 'ya göre (vesikalık) orantılı olarak değiştirebilirsiniz.
VBA:
(22 satır)

@Ömer BARAN
("C:\Users\admin\Downloads\Mouse\Fotoğraflar\") güncelledim ve açıklama bölümüne isimler geldi ancak Fotoğraflar görülmedi. Yanlış yaptığım bir yer mi var acaba.

Görsel.webp

VBA ekranını tüm kodları görebilecek şekilde ekran görüntüsü olarak ekler misiniz?
Bir de resim klasöründeki herhangi bir resim belgesine fareyle sağ tıklayıp özellikleri seçtiğinizde gelen ekranı göreyim (amaç dosya yolunu görmek) isterseniz. Aşağıdaki gibi:

İç içe klasör vardır, dikkatinizden kaçmıştır belki.

1556208574609.webp

Hocam teşekkür ediyorum. Hatamı buldum Desktop yerine Download olarak kodu güncellediğimi fark ettim. Yolu düzelttiğimde resimler görülmeye başlamıştır.

Tecrübe dediğimiz şey hataların toplamı değil mi?
İlk cevabımdaki uyarı dikkatten kaçmış demekki. Tabi insan cevap metnine değil de verilen koda/formüle odaklanıyor daha çok .
Olur böyle şeyler.
İyi çalışmalar dilerim.

VBA:
(15 satır)
Ömer Hocam saygılar; yukarıdaki kodunuzu bugün kullanma ihtiyacı duydum, 3500 adet resmi açıklamaya ekledim, buraya kadar tamam.
Bundan sonraki gireceğiniz isimleri resimlendirmek istediğimizde tekrar baştan yüklemek yerine saadece boş olan hücrelere resim eklemesi için kodda gerekli dü
zeltmeleri yapabilirmisiniz. Yani önceden yüklenmiş resimleri es geçecek, boş hücrelerin açıklamasına resim eklemek istiyorum.
Saygılarımla

Tekrar merhaba.
İlk kod cevabımı güncelledim.
-- Sayın @tahsinanarat , ilk verdiğim kodda, yeşil renklendirdiğim If.... ve End IF kısmı ilave edildiğinde istenilen gerçekleşir.
İşlem hücre açıklamasındaki resimin boyutunun (örnekte yüksekliği) kontrol edilmesi üzerinden yapılacak.
Yükseklik değeri bir Empty ise hücrede resim yok demektir ve ekleme yapılacak, yükseklik değeri Empty değilse bir sonraki hücreye geçilecek.
-- Sayın @tugkan , ilk kod cevabımda resimin yolunu ayrı bir değişkene aldım (kırmızı renklendirdiğim kısım).
Bu değişkenin karşısına, B sütunundan yol ve resim adını kendiniz atayabilirsiniz diye düşünüyorum, halledemezseniz bakayım.
Mevcut kodda buna ilişkin ilave yapmadım. Çünkü konu sahibinin isteğinin dışına çıkmak istemedim.

O zaman şöyle cevaplayayım.
B sütunundaki hücrede resimin, yolu ve uzantısı varsa kırmızı kısma gerek yok,
yol bilgisi var, resim uzantısı yazılı değilse aşağıdaki haliyle olur (kesme işaretlerine dikkat)
VBA:
(1 satır)

Sayın Ömer Bey, ellerinize sağlık güzel bi çalışma olmuş.

Soruyu soran arkadaşın göndermiş olduğu örnek dosya üzerinde 2.mesajınızdaki kodlardaki dosya yoluna aşağıdaki gibi değiştirdim ama resimler gelmedi.

Kod:
(1 satır)

Kod cevabını verdiğim mesajda belirttiğim gibi;
tüm fotoğrafların aynı dizin içerisinde olduğu ve belgenin A sütunundaki değerlerle aynı olacak şekilde adlandırıldığından emin olunuz.

Bilgisayarınızda mevcut, hücre açıklaması kısmına eklenecek fotoğraflardan bir tanesine fareyle
sağ tıklayıp ÖZELLİKLERini görüntüleyin, ardından da 6 numaralı cevaptaki gibi dosya yolunu seçip kopyalayın,
sonra da kod'da ilgili bölüme ÇİFT TIRNAK ARASINA alarak yapıştırın.
.

Sıkıştırılmış belge içeriğini bilgisayarınızda bir klasöre
(ki bu klasörün içinde oluşacak Fotoğraflar kasörü'nün yol bilgisini kod'da güncellemelisiniz)
.rar'dan çıkartarak denediniz değil mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
57
Geri