Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Makro ile Kapalı Dosyadan Veri Çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serdarvergili

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese iyi günler üstadlar size danışmam gereken bir konu var.IS EMRI CALISMA SURELERI isminde bir ana dosyam var. Bu dosyaya ağ üzerinden kapalı excel dosyalarından veriler çekmem gerekiyor. Dosyaların bulunduğu Ağ adresi: '\\metusrv\GUNCEL DOKUMANLAR\TimeSheet\ Çekilecek veriler kaynak dosyaların TOTAL isimli sayfasından alınıp ana dosyada ilgili sayfaların (TASARIM,IMALAT vs) birinci satırlarında adı yazılı ilgili personelin sütununa alınacak. Bu veriler A sütununda yazılı İŞ EMRİ NO'ya göre alınacak. Bu NO'lar kaynak dosyada tekrarlanıyor, bu yüzden ana dosyaya çekilen veriler toplanarak çekilecek. Yalnız bir ayrıntı daha var, İŞ EMRİ NO miktarı değişebiliyor. Bu yüzden mümkün ise ana dosyadaki A sütunu, kaynak dosyaların A sütununu tarayıp, hepsinden bir tekrarsız liste oluşuracak. Ana dosyadaki İŞ EMRİ ÇALIŞMA SÜRELERİ isimli sayfaya ise diğer sayfaların özeti gelecek. Örnek dosyalar ekte yeralmaktadır. Umarım anlatabilmişimdir.

NOT: Dosya şifresi "38566583"

Ekli dosyalar

• IS EMRI CALISMA SURELERI.xlsx
    31 KB · Görüntüleme: 31
  • Kaynak Dosya 1.xlsx
    263 KB · Görüntüleme: 34
Kusura bakmayın şirkete bugün geldim dosyaları şifresiz olarak tekrar yükledim cevabınız için teşekkür ederim.
Dosyanızın şifresini iptal edip tekrar yükler misiniz? Şifreyi de yazmışsınız ama açılmıyor bende.

Ekli dosyalar

• IS EMRI CALISMA SURELERI.xlsx
    24.9 KB · Görüntüleme: 14
  • Kaynak Dosya 1(şifresiz).xlsx
    262.9 KB · Görüntüleme: 15
Sn. @serdarvergili ilk mesajdaki açıklamalarınızı okudum ve dosyalarınızı inceledim. Açıklamanızda şöyle bir cümle kullanmışsınız "birinci satırlarında adı yazılı ilgili personelin sütununa alınacak" demişsiniz. Kaynak dosyada personel ismi ile ilişkilendirilebilecek bir veri (personel adı) yok dolayısıyla açıklamalarınızı okuyup dosyanıza inceleyerek yapılacak olan işlemi algılamakta veya anlamakta güçlük çekiyorum.

Mümkünse bu dosyanın manuel hazırlanmış son halini eklerseniz, bizim anlamamız daha kolay olacaktır.

Sn @metehan8001 öncelikle alakanıza teşekkür ederim.Ana dosyada ki sayfalarda görmüş olduğunuz isimler mühendislerin toplamı.Benim size attığım örnek kaynak dosyası ise 15 mühendisten sadece Coşkun Yarıcı isimle mühendise ait olanı ve bu kaynak dosyalardan 14 tane daha var.Her bir mühendis için bir adet.İlk aşamada toplam 16 adet dosya yüklemeyi uygun görmediğim için yalnızca birini paylaştım ama isterseniz ekleyebilirim tabi ki.Yapılacak işleme geri dönersek kaynak dosyada ki TOTAL sayfasında A3 A1202 arasında yalnızca bir mühendise ait olan ve her gün güncellenen iş emri no'larını görebilirsiniz.Benim yapmak istediğim her bir mühendisin kendi dosyasında ki iş emri no'larını kendini tekrarlamıyacak şekilde ve yeni bir iş emri eklendiğinde de ana dosyada ki ilk sayfada A sütununa ekleyebilmek.Bunun mümkün olup olmadığını bilmiyorum sadece siz üstadlara danışmak istedim.

Sn. @serdarvergili ilk mesajdaki açıklamalarınızı okudum ve dosyalarınızı inceledim. Açıklamanızda şöyle bir cümle kullanmışsınız "birinci satırlarında adı yazılı ilgili personelin sütununa alınacak" demişsiniz. Kaynak dosyada personel ismi ile ilişkilendirilebilecek bir veri (personel adı) yok dolayısıyla açıklamalarınızı okuyup dosyanıza inceleyerek yapılacak olan işlemi algılamakta veya anlamakta güçlük çekiyorum.

Mümkünse bu dosyanın manuel hazırlanmış son halini eklerseniz, bizim anlamamız daha kolay olacaktır.

Merhaba,
Soru soran arkadaşlar bazen soruyu sorarken bilgileri eksik/hatalı/farklı isimlendirmelerle verebiliyor.

@serdarvergili kardeşimin orjinal dosyaları hakkında biraz bilgim var. Başka bir platformda formüllü çözüm istediğine yardımcı olmuş ve daha verimli olacağını düşünerek makrolu çözüm araştırması tavsiyesinde bulunup aramıza davet etmiştim kendisini.

Arkadaşımızın çözüme ulaşabilmesi açısından açıklama kısmında yardımcı olmaya çalışayım.

Normalde kaynak dosya isimleri:
TimeSheet_2019_COSKUNYARICI
TimeSheet_2019_CANERGULER

şeklinde devam ediyor.
Kaynak dosya yolu:
\\metusrv\GUNCEL DOKUMANLAR\TimeSheet\

Veriler kaynak dosyaların TOTAL isimli sayfasından çekilecek.
Mümkünse: Ana dosyanın İŞ EMRİ ÇALIŞMA SÜRELERİ sayfasındaki A sütununa kaynak dosyaların TOTAL sayfalarının hepsi kontrol edilip tekrarsız olarak sıralanacak. Zor ise manuel yapar.
Kaynak dosyanın A sütunu: Ana dosyanın A sütunundaki iş emriyle karşılaştırılacak,
Kaynak dosyanın C sütunundaki veriler: Ana dosyanın sayfa adı (TASARIM, İMALAT vs) ile,
Sonra da Kaynak dosyanın TOTAL sayfasında uyuşan koşullara denk gelen satırların E sütunundaki değerler toplanıp ana dosyanın ilgili sayfasının (TASARIM, İMALAT vs), ilgili sütununda (1. satırdaki personel isimleri ile kaynak dosya isimlendirmelerinin içinde geçen personel isimleriyle uyuşan isimler), A sütunundaki ilgili satıra/sütuna yazılacak.

Biraz karışık. Umarım anlatabildim.

Merhaba,
Soru soran arkadaşlar bazen soruyu sorarken bilgileri eksik/hatalı/farklı isimlendirmelerle verebiliyor.

@serdarvergili kardeşimin orjinal dosyaları hakkında biraz bilgim var. Başka bir platformda formüllü çözüm istediğine yardımcı olmuş ve daha verimli olacağınu düşünerek makrolu çözüm araştırması tavsiyesinde bulunup aramıza davet ettim kendisini.

Arkadaşımızın çözüme ulaşabilmesi açısından açıklama kısmında yardımcı olmaya çalışayım.

Normalde kaynak dosya isimleri:
TimeSheet_2019_COSKUNYARICI
TimeSheet_2019_CANERGULER

şeklinde devam ediyor.
Kaynak dosya yolu:
\\metusrv\GUNCEL DOKUMANLAR\TimeSheet\

Veriler kaynak dosyaların TOTAL isimli sayfasından çekilecek.
Mümkünse: Ana dosyanın İŞ EMRİ ÇALIŞMA SÜRELERİ sayfasındaki A sütununa kaynak dosyaların TOTAL sayfalarının hepsi kontrol edilip tekrarsız olarak sıralanacak. Zor ise manuel yapar.
Kaynak dosyanın A sütunu: Ana dosyanın A sütunundaki iş emriyle karşılaştırılacak,
Kaynak dosyanın C sütunundaki veriler: Ana dosyanın sayfa adı (TASARIM, İMALAT vs) ile,
Sonra da Kaynak dosyanın TOTAL sayfasında uyuşan koşullara denk gelen satırların E sütunundaki değerler toplanıp ana dosyanın ilgili sayfasının (TASARIM, İMALAT vs), ilgili sütununda (1. satırdaki personel isimleri ile kaynak dosya isimlendirmelerinin içinde geçen personel isimleriyle uyuşan isimler), A sütunundaki ilgili satıra/sütuna yazılacak.

Biraz karışık. Umarım anlatabildim.
@PriveT yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim :) Günaydın.

Sn.@Ziynettin emeğiniz için teşekkür ederim ama şefim çalışma dosyasında minimum düzeyde makro istiyor.Formülle çalışan sayfayı makro ile değiştirmenin sonucunda nasıl bir tepki alırım bilemedim :)

Sn. @serdarvergili öncelikle Ana Dosyada "TASARIM" sayfasındaki Sütün başlıklarında ki personel isimlerinin sırası diğer sayfalarda da aynı sırada olmalı.

Ekteki dosyayı gerçek verilerle bir test ediniz, olumlu olumsuz geri dönüş yaparsınız.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(125 satır)

Ekli dosyalar

• Ana Sayfa.xlsm
    39.6 KB · Görüntüleme: 22
Moderatörün son düzenlenenleri:
Sn. @serdarvergili öncelikle Ana Dosyada "TASARIM" sayfasındaki Sütün başlıklarında ki personel isimlerinin sırası diğer sayfalarda da aynı sırada olmalı.

Ekteki dosyayı gerçek verilerle bir test ediniz, olumlu olumsuz geri dönüş yaparsınız.

Kod:
(125 satır)
Hay Maşallah. Kodlarla resmen roman yazmışsınız. Umarım size ulaşan bilgiler eksiksizdir ve bunca emeğiniz boşa gitmez.

Merhaba,

Kaynak Dosya1 TOTAL sayfası formül yerine makro benden.

Kod:
(33 satır)
Sn. @metehan8001 ofis bilgisayarımdan atmış olduğunuz örnek dosyayı çalıştır butonuyla denedim ancak hata aldım.Sanırım bir kaynak yolunu bulamıyor.İlgili görselleri ekte paylaştım.

Adsız.webp

Adsız2.webp

Sn. @metehan8001 ofis bilgisayarımdan atmış olduğunuz örnek dosyayı çalıştır butonuyla denedim ancak hata aldım.Sanırım bir kaynak yolunu bulamıyor.İlgili görselleri ekte paylaştım.

Görseller deki hataya baktığımda kapalı konumdaki dosyalardaki Sayfa isimleri TOTAL olması gerekiyor. Üstteki konularda yüklemiş olduğunun örnek dosya gibi sütün başlıkları 2.satırdan başlıyordu. Yüklemiş olduğunuz örnek dosya ile belirttiğiniz konumlardaki farklar neler onu tespit edin.

Gerek böyle sorunlarla karşılaşmamak, gerekse yardımcı olacak kişileri fazla yormadan, usandırmadan sonuca çabucak ulaşabilmeniz için örnek dosyalarınızda (dosya isminde, içerikte) oynama yapmadan paylaşın. Tercihen ana dosya ile 2 tane kaynak dosya.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
32
Geri