Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Farklı sayfadan veri çekme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tukayf

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli hocalarım List sayfası "J" sütununa göre personeli "İsim Listesi" sayfasına çekiyoruz. Bu sayfaya çekerken aynı ile gidenler aynı sorumlu ile gidiyorsa "İsim Listesi" B sütununa birim sıra numarası veriyoruz. Aynı il ve aynı sorumluysa 1 den başlayarak numara veriyoruz. Numara verme olayında o ilde sabit olan personeli 1 den başlatmak yerine o ile giden sorumlu amirin personelinin en altına listelesin ve sıra no devam etsin istiyoruz.
Diğer sayfalar için de yardıma ihtiyacım var ancak öncelikle bu problemi çözmek istiyorum. Yardımlar için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• ŞPL (4).xlsm
    275.5 KB · Görüntüleme: 7
ekledim hocam umarım anlatabilmişimdir.

Ekli dosyalar

• spl.webp
    spl.webp
    250.6 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba.
İsteğinizi, List isimli sayfada İL ADIna göre (sırayla tüm iller için) filtre uygulandığında kalan satırları,
alt alta İsim Listesi sayfasına aktarma ve buna göre de bir anlamda yukarıdan aşağı doğru İL ADINI sayma şeklinde mi anlamak lazımdır?

Sorumlu kısmını anlamadım galiba.
Aşağıdaki kod List isimli sayfadaki verilerin ilgili kısımlarını İsim Listesi sayfasına aktarır.
İsteğinizin tam karşılığı mıdır, deneyip kontrol eder misiniz?

Konu sahibinin isteklerinin tümünün karşılandığı nihai belge #21 numaralı cevap ekinde olduğundan,
bu cevapta verdiğim kod'ları sildim.

.

Sn. Hocam Sorumlu kısmı dışında tamam. Ancak benim söylemeyi unuttuğum bir nokta kalmış. J sütununda bu illerin dışında yazılanları "isim listesi" sayfasına taşımayacak. Aynı ile 60 kişi gidiyor ancak bunlar 3 farklı sorumlu ile gidiyorlar. Bu 3 farklı sorumlunun personeli kendi içerisinde sıralanacak hocam.

Keşke durumu birbirinden farklı olmak üzere, elle yazarak (kopyala yapıştır yaparak) birkaç il/sorumlu için
olması gereken sonucu, eklediğiniz belgede örneklendirseydiniz diyeceğim ama bilki de siz örneklendirdiniz ve ben anlayamadım.

Örnekendirme yaparak yeni belge eklediğinizde dosya içerisine bu sonuca nasıl ulaştığınıza dair açıklama eklerseniz iyi olur.

Hocam dün yanlış görmüşüm. Bu haliyle tamam. Ancak bu sayfaya 2 özellik daha ekleyebilir miyiz. Tüm dolu A sütunu sarı renge boyansın. Ayrıca tüm dolu hücrelere kenarlık ekleyebilir miyiz. Bunun haricinde burada yazan iller dışında J sütununa eklenen iller var onları bu listeye almak istemiyoruz. Bunun için çözümünüz var mıdır?
Takviye sayfası için de kriterler yazdım o sayfaya da bakabilir misiniz.

Ekli dosyalar

• ŞPL (4) (2).xlsm
    258.8 KB · Görüntüleme: 5
Merhaba Sayın @Tukayf .
Biraz zahmetli oldu ama sanırım istediğiniz sonuca ulaşılıyor.
Belge ekte.
Yalnız, son cevabınızdaki "EKLENEN İLLER var onları listeye elmek İSTEMİYORUZ" kısmını anlamadım.

Konu sahibinin isteklerinin tümünün karşılandığı nihai belge #21 numaralı cevap ekinde olduğundan,
bu cevaba eklediğim belgeyi sildim.

.

Zor işlem hocam farkındayım ama ben çözemiyorum bu işlemleri çok emeğiniz geçti Allah razı olsun. İsim Listesi sayfası çözülmüş hatasız çalışıyor. "Eklenen İller"den kastım İstanbul ve Bursa illeri de var onları İsim Listesi sayfasına getirmek istemiyoruz. Bu da yapılabilir mi.
Takviye sayfasında bir ile en kıdemli hangi personel gitmişse sorumlu olarak onun adının yazılması lazım. Sorumlu gitmese bile sorumlu olarak onun adı geliyor Takviye sayfasına. Ayrıca bir ilde birden fazla sabit personel varsa ilk personeli normal sorumluya dahil ediyor ancak 2. sabit personeli tekrardan listeye atıyor.
Bunları da çözebilirsek çok minnettar kalacağım.

Siz yazmalısınız, KIDEMLİnin kim olduğunun kararı verilirken;
-- listedeki aynı İLdeki sırası en üstte olan,
-- ya da örneğin aynı İLdeki SİCİL NUMARASI en küçük olan
EN KIDEMLİdir mi denilecek?

İki tespitiniz de doğru hocam.
Sorumlu Amir kendisi gitmemişse iki tespitiniz de doğru hocam. En üstte olanda doğru. Sicili en küçük olan da doğru.

Sayın @Tukayf , ben karar nasıl verilecek diye soruyorum, siz her iki seçeneğe de doğru diyorsunuz.

-- KARARın nasıl verileceğini NET ifade etmelisiniz.
-- Son cümlenizdeki GİDİYORSA/GİTMİYORSA ayrımı nedir?

Sn. Hocam E sütunundaki sorumlu amirin karşısında il ismi yazıyorsa gidiyor. Yazmıyor ise gitmiyor. Sorumlu amir isimleri I sütununda ancak farkettiyseniz I sütununda yer alan sorumlu amir aynı zamanda E sütununda da personelin en başında yazıyor. Kusura bakmayın anlatamıyorum. Zahmet veriyorum hakkınızı helal ediniz.

Eklediğim son belgedeki kodu aşağıdakiyle değiştirerek dener misiniz?

Konu sahibinin isteklerinin tümünün karşılandığı nihai belge 21 numaralı cevap ekinde olduğundan,
bu cevapta verdiğim kod'ları sildim.

.

Hocam zihninize sağlık. List sayfasındaki filtre modu pasif duruma geçiyor. Düzeltmem için hangi satırı değiştirmeliyim acaba. Bunun dışında takviye sayfasındaki sabit personel durumu var ama bu şekilde işimizi görür çok sağolun. List sayfasındaki filtre özelliğini son olarak aktif edebilirsek tamam olacak. Çok teşekkürler zihninize sağlık.

Kodu çalıştırmadan önce Liste sayfasında filtre varsa işlemler hatalı olacağından, mecburen filtrenin kaldırılması gerekiyor.
İsteğiniz sadece işlem sonrasında filtrenin aktif olması ise; kodun sonundaki il.Activate satırının üstündeki
If l.AutoFilterMode = True Then l.AutoFilterMode = False
satırını silin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
24
Geri