Çözüldü Minimum ve Maksimum Tarihleri Getirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

orhan_

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Selamlar,

Örnek resimdeki Min ve Max tarihlerini getirebilecek bir kaç formül paylaşabilir misiniz.

işlemi satır sayısı belirtmeden (C:C) makro ile yapılabilir mi_? Siz değerli forum üyelerinin desteğini bekliyor olacağım.

kZ4xdM.jpg

@orhan_ Bey Merhaba;

Sorunuzun excel örneğini ve formülünü yükledim. ?

Formüller,
CTRL SHIFT basılı iken ENTER yapınız.

G2 hücresine ,
Min;
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

H2 hücresine,
Max:
Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

• Soru.xlsx
    17 KB · Görüntüleme: 3
Düşeyara/Min/Max gibi farklı işlevlerle yapılabilir mi_? Merak ve öğrenmek amaçlı soruyorum. Gicimi bey^'in vermiş olduğu formülde sorunumu çözüyor. ;)

ben böyle çözdüm.
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

Alternatif olsun.
Yine dizi formülü olarak uygulanmak (CTRL+SHIFT+ENTER) üzere, aşağıdaki formüllerden biriyle KÜÇÜK olanı bulabilirsiniz.
En büyük için; birinci formüldeki KÜÇÜK işlevini BÜYÜK olarak, ikinci formüldeki 15 sayısını 14 olarak değiştirin.
Kod:
(1 satır)
Kod:
(1 satır)

CTRL SHIFT basılı iken ENTER yapınız.

JAVASCRIPT:
(2 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Alternatif olsun.
Yine dizi formülü olarak uygulanmak (CTRL+SHIFT+ENTER) üzere, aşağıdaki formüllerden biriyle KÜÇÜK olanı bulabilirsiniz.
En büyük için; birinci formüldeki KÜÇÜK işlevini BÜYÜK olarak, ikinci formüldeki 15 sayısını 14 olarak değiştirin.
Ömer Bey Merhaba;

TOPLAMA fonksiyonu ile yazmış olduğunuz formülü açıklayabilir misiniz. Teşekkürler.

Sayın @gicimi , son verdiğiniz formüller tek sütunluk bir alan için doğru gibi sonuç verse de,
iki sütunluk bir veri alanında İNDİS işleviyle 2'nci sütundaki veri çekilmek istenirse sonuç YANLIŞ olacaktır.

Veri alanında E sütununa da rastgele veriler yazıp formülünüzde sütun indis sayısını 2 olarak verip denerseniz daha iyi anlaşılır.
Kod:
(1 satır)

İNDİS/KAÇINCI işlevleri kullanılarak sorunsuz sonuç almak için aşağıdaki yapı kullanılabilir (yine dizi formülüdür).
Tabloda E sütununda da veri var bu bulunmak isteniyorsa İNDİS işlevindeki veri alanı $C$2:$E$30 olarak değiştirilip,
formülün sonundaki 2 sayısının yerine 3 yazılması yeterlidir.
Not: Tarih sütunundaki verilerin tarih gibi görünen METİN olması olasılığı nedeniyle formülde -- (ÇİFT TİRE) mevcuttur.

Kod:
(1 satır)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17
Geri