Çözüldü Yıllık İzin Planlaması ve İzin Kullandırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

patronage

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Personelimizin yıllık izin hak ediş çizelgesi hazırlamaya çalışıyorum. Bir kısmına kadar kendi becerilerimle getirmeye çalıştım. Kaldığım yerlerde sizlerden destek ve bilgilerinize ihtiyaç duyuyorum.

Ekte yapmış olduğum yıllık izin çizelgesinde İzin Durum Çizelgesi ve Veri tabanı olmak üzere 2 sayfa mevcuttur. Ben gerekli bilgileri veri tabanına koydum.
Buradan İzin Durum Çizelgesi sayfasına
1. Departman listesini yaptım,
2. Kişi listesi hazırladım
3. iş yerindeki kıdemini de getirdim. Ancak burada 1,5 gibi getirebiliyorum. Örnek: 1 yıl 2 ay diye yazdırabilir miyim.
4. yere veri tabınında izin çıkış listesindeki dökümden seçilen kişinin liste dökümünü görmek istiyorum.
5. İzin Durum Çizelgesi sayfasında seçilen departmanda ne kadar personel varsa özet şeklinde sol tarafta bulunan departman bazlı yıllık izin çizelgesi bölümüne getirmek istiyorum.

Kalın puntolu olarak yazmış olduğum yerlerde tıkandım bu konularda sizlerin yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

• Soru.xlsx
    67.1 KB · Görüntüleme: 40
Kimleri görüyorum, yeniden hayırlı olsun, hoşgeldiniz Sayın @patronage .
Umarım örnek belgenizdeki bilgiler gerçek bilgiler değildir ;) .

Adım adım ilerlemekte, hem ilgili mevzuat ile ilgili bilginin netleşmesi hem de M.Excel bilginin artırılmasında yarar gördüğümü belirteyim.

Ben örnek belgede sorduğunuz hususlardan önce belgenize yönelik başka öneride bulunarak başlayayım dedim.
İlk önerim KIDEM YILInı hesapladığınız veri tabanı sayfası M sütunundaki formülünüzle ilgili olacak.
Kullandığınız formül =($M$2-L3)/360 şeklinde, bu formülün sonucunu ilgili hücrede 5 olarak görseniz de sonuç aslında gördüğünüz gibi değil.
(hücre biçimlendirmesiyle ondalık kısmını gizlenmiş ama sonuç aslında 5,483333. Bu sütun üzerinden yapılacak hesaplamalarda bu küsurat durumu önem arzedecektir)

Başka şekillerde de hesaplama yapılabilir elbette ancak benim önerim, LOTUS döneminden kalma,
Ms.Excel'in yerleşik işlev listesinde yer almamasına rağmen sorunsuz olarak çalışan ETARİHLİ işlevinin kullanılması yönünde olacak.
İşlevin kullanış şekli ise şöyle: =ETARİHLİ(küçük_tarih;büyük_tarih;sonuç_türü)
Sonuç türü
esas olarak: yıl için "Y" (YEAR), ay için "M" (MONTH), gün için "D" (DAY) şeklinde olup, tek başlarına kullanılabileceği gibi;
"YM" (tam yıldan artan tam ay sayısı), "MD" (tam aydan artan gün sayısı), "YD" (tam yıldan artan gün sayısı) gibi de kullanılabilir.

Mevcut =($M$2-L3)/360 şeklindeki formülü, =ETARİHLİ(L3-1;$M$2;"Y") olarak değiştirip aşağı doğru liste boyunca kopyalayın.
Formüldeki "Y" kısmı YEAR kelimesinin kısaltmasıdır ve formül, belirttiğim şekliyle iki tarih arasındaki TAMAMLANAN YIL sayısını verir.
L3'ten 1 çıkartılmasının sebebi ise, başlangıç gününün de hesaplamaya dahil edilmesinin gerekliliğidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4
Geri