Çözüldü Excelde Tarihi Yıl ve Ay Olarak Yazma

odevci

Site Üyesi

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

A sütununda yazdığım tarihleri, B ve C sütunlarında otomatik olarak YIL ve AY olacak şekilde yazdırma şansım var mı?
A2 hücresine 05.08.2022 yazdım ve Enter tuşuna basınca B2 hücresine 2022, C2 hücresine ise 8 yazsın yani.
Biraz araştırdım sanırım makro ile yapılıyormuş. Bunu nasıl yapabilirim?

Teşekkürler

Çözüm
Selamlar,
Acemi işi makro ve
365 TEK formülle komple dökülmeli olarak
2 çözüm önerisi ektedir...

1659739607518.webp
Merhaba, aradığınız YIL ve AY bilgileri aynı zamanda excelde birer işlev adı. dolayısıyla :
=YIL(a2)
=AY(a2)

yeterli olacaktır.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.
Her seferinde A sütununa tarih yazdığım zaman, bu AY ve YIL formüllerini tek tek kopyalamam mı gerekmektedir? Ben tarih yazdıktan sonra formül olmadan bunun otomatik olarak yazılması mümkün müdür?

Çok teşekkürler

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.
Her seferinde A sütununa tarih yazdığım zaman, bu AY ve YIL formüllerini tek tek kopyalamam mı gerekmektedir? Ben tarih yazdıktan sonra formül olmadan bunun otomatik olarak yazılması mümkün müdür?

Çok teşekkürler
Örnek üzerinden gidersek A2 de tarih yazılı. B2 ve C2 de formüller var. A2 ye yeni tarih yazdıkça B2 ve C2 güncellenecek, siz formülleri silene kadar. Sorunuz buydu değil mi?

Hocam A2'ye tarih yazacağım, B2 ve C2'de herhangi bir şey yazmıyor, ben A2'ye (A sütununda aşağı doğru liste uzayacak) tarihi yazınca, B2'ye YIL yazsın, C2'ye ise AY bilgisini yazsın. Formül ile oldu ama A3'e geçtiğimde aynı formülü B3 ve C3'e de kopyalamam gerek. Ben bu kopyalama işlemini yapmadan acaba Excel kendisi yazamaz mı?

Teşekkürler

Formülleri sadece 1 kez aşağıya kopyalamanız yeterli. Bunu neden yapmak istemediğinizi anlayamadım.
Excelin herhangi bir işlemi gerçekleştirebilmesi için bunun önceden excele tanımlanması gerekir. Yani A sütununda bir hücreye tarih yazdığınızda yanındaki hücreye ay, yıl vb. getirmesi için bunu excele tanımlamalısınız.
Bunun iki yolu var ya formül yazacaksınız ya da makro ( vba kodları ). Tercih sizin elbette. Ama bu kadar basit bir konu için makroya gerek yok bence. Ama yine de makro istiyorsanız diğer arkadaşlarım yardımcı olacaktır.
Kolay gelsin,

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Birazcık üşengeçlik ve birazda öğrenme isteği diyeyim. Formülünüz çok basitmiş ve sizin de dediğiniz gibi kesinlikle rahatça kullanılır. Ben makro kısmını da birazcık merak ettim. İnşallah makrocu abilerimiz yardımını eksik etmez.

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. İyi geceler hocam.

Ekleme :
Makro kodunda,
Tarih yazan herhangi bir hücrede değişiklik yaparak Tarih olmayan bir değer yazılması durumunu da dikkate alırsak, kodları aşağıdaki şekilde yazmak daha doğru olacaktır.

Kodlar

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(10 satır)

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi