Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Excelde koşullu saydırma ve toplatma formülü

pinare

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
1-10
11-20
21-49
50+
eksi1-49
eksi50+

elimde bir veri seti varsa artı ve eksi şeklinde bu verileri yukarıdaki gibi nasıl gruplayabilirim bir sutuna saydırmak diğer sutuna ise toplamamam gerekiyor

Çözüm
Resim eklememişsiniz
Ve bu durumda veriler nereden başlar, nereye kadar gider, arada BOŞ hücreler var mıdır, sonuçlar nerede oluşturulacak ...vs gibi bir çok soru var...

Örnek olarak aşağıdaki resimdeki gibi bir çözümün işinize yarayabileceğini düşünüyorum...
Veriler, A2 : A201 aralığında olup 200 adet veri var...
B2 den itibaren B kolonunda, yazmış olduğunuz gruplamalar yapılıyor.

1667676450962.webp
Merhaba,
1-10
11-20
21-49
50+
eksi1-49
eksi50+

elimde bir veri seti varsa artı ve eksi şeklinde bu verileri yukarıdaki gibi nasıl gruplayabilirim bir sutuna saydırmak diğer sutuna ise toplamamam gerekiyor
EĞER(C5<=-50;"50'den fazla";EĞER(VE(C5>-50;C5>=-1);"eksi1-49";EĞER(VE(C5>=1;C5<=10);"1-10";EĞER(VE(C5>=11;C5<=49)));"11-20");EĞER(C5>=21;C5<=49));"21-49");EĞER(C5>=50;"50+";0)))))) böyle birşey yazdım olmadı

Üyelik statünüz gereği dosya eklemeniz mümkün değil ama sorunuz basit nitelikte gibi..
En azından verilerinizin görünür şeklinde resmini eklerseniz, ona göre formül yazmak daha kolay olabilir.

Resim eklememişsiniz
Ve bu durumda veriler nereden başlar, nereye kadar gider, arada BOŞ hücreler var mıdır, sonuçlar nerede oluşturulacak ...vs gibi bir çok soru var...

Örnek olarak aşağıdaki resimdeki gibi bir çözümün işinize yarayabileceğini düşünüyorum...
Veriler, A2 : A201 aralığında olup 200 adet veri var...
B2 den itibaren B kolonunda, yazmış olduğunuz gruplamalar yapılıyor.

1667676450962.webp

Çözüm
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar