Soru Excelde Kayıtlı Formüllerin Silinmemesi

soneroski

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese iyi günler. Excelde sütunlara yapmış olduğum formülü, sütunu sildiğimde formullüleride siliniyor. Bu formulün silinmemesi için ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• örnek.xlsx
    12.1 KB · Görüntüleme: 2
Merhaba sorununuz net değil.. Hangi sütunu siliyorsunuz ve sütunu silerken sütunun baş harfine sağ tıklayıp direk sütun sil mi yapıyorsunuz. Eğer bahsettiğiniz mevzu bir sütunu silerken başka sütundaki formüller etkileniyorsa delete tuşu ile neden silmiyorsunuz.. Yok eğer sildiğiniz sütun formüllüyse ben o formüllü sütunu silince formüller silinmesin gibi bir soru sorduysanız ??
- Fizik dersinden örnek vereyim Formüllü hücrelerde YAPILAN EYLEMLER sonucu oluşan İŞ vardır. Ama siz İŞ oluşsun ama eylem yapılmadan böyle bir şey mümkün değildir. eylemsiz iş olmaz. Bu isteğiniz ancak vba ile yapılabilir.

Merhaba, Evet sorunum biraz karışık olmuş olabilir. Eklemiş olduğum dosyada G,H ve I sütunlarındaki rakamlara formül ekledim. I sütununa rakam yazdığımda G sütunu formülle rakamı değiştiriyor. Bu üç sütunu delete ile sildiğimde doğal olarak formüllerde siliniyor. Bu yüzden yeniden bu 3 sütuna formül yazmak zorunda kalıyorum. Sorum delete ile sildiğimde formüllerin sabit kalması, silinmemesi yani.

Bu istediğiniz husus makro ile mümkün olabilir. Eğer yazılacak kod ile ilgili çözüm istiyorsanız VBA ile ilgili arkadaşlardan çözüm önerisi sunulabilir.

Aşağıdaki kodu bir deneyin. G-H-I sütununda son satıra alt toplam alır. G ve H sütunlarında formül kullanmanıza gerek yok. I sütununda değerleri manuel girdikten sonra hesaplama yapabilirsiniz.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(14 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi