Çözüldü Formül Olmayan Hücreleri Renklendirme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lordkisame

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba;

Formül İçeren Hücreleri Renklendir linkinde formüllü hücreler otomatik renklendiriliyor. Aslında güzel bir durum ancak tam tersi daha efektif olacak benim açımdan. Kendi hazırladığım programlarda değer girdiğim hücrelerin belirli bir boya sitili oluyor. Acaba bunu otomatikleştirebilir miyim diye düşünürken linkteki dosya denk geldi.

Buradan paylaşıp paylaşmama konusunda kararsız kaldım ancak linkteki dosya içerisindeki kodları revize etmeye çalıştım ancak yeterli bilgiye sahip değilim ne yazık ki.

Mesaj düzenleme seçeneğim yok galiba.
Soruyu şu şekilde geliştirmek istiyorum; Formül olmayan ve sadece rakamlardan oluşan hücrelerin renkli olmasını istiyorum. Yani eğer hücrede bir text varsa o renkli olmasın (bölüm başlıkları, yorumlar vs gibi)

Hocam kodları test edin, mobilden düzenledim hata olabilir.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(29 satır)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın metehan hocam;

Emeğiniz için teşekkürler ancak şöyle bir sıkıntı oldu. Formül olmayan tüm hücreleri boyuyor bu kod. Yani içi boş olan hücreleri de boyuyor. Haliyle kodun çalışması çok uzun süre alıyor.

Benim ihtiyacım olan (daha doğrusu kullanabileceğim) eğer hücrenin içinde bir sayı varsa ve o sayı değer olarak girilmişse (formülsüzse) boyama yapsın. Eğer text girilmişse yada hücre boşsa boyama yapmasın

Mobil olduğum için deneme yapamadım, söylediniz yönergeye göre 1.mesajımda ki kodu güncelledim.

if isnumeric(Sayfa1.Cells(i,ii)) and Sayfa1.Cells(i,ii)) <> "" then

bu satırda hata verdi hocam.
hata.webp

..........
Benim ihtiyacım olan (daha doğrusu kullanabileceğim) eğer hücrenin içinde bir sayı varsa ve o sayı değer olarak girilmişse (formülsüzse) boyama yapsın. Eğer text girilmişse yada hücre boşsa boyama yapmasın
Merhaba.
Bir de aşağıdaki alternatifi dener misiniz?
VBA:
(3 satır)

Aşağıdaki gibi kullanacaksınız.
VBA:
(5 satır)

@Ömer BARAN Bey merhaba,

Bir gün lazım olursa diye arşivlemek istiyorum.
Eğer zahmetli değilse bunun sayfa adı belirtmeden makronun eklendiği sayfada işlem yapacak şekilde;
- Sadece rakam içeren hücreleri renklendiren,
- Sadece harf içerenleri renklendiren,
- Sadece formül içeren hücreleri içeren,
olarak 3 ayrı versiyonunu paylaşabilir misiniz?
Teşekkürler.

Merhaba.
Aslında bu mevzu güzel bir makale konusu.
Bence öğrenmenin pratik yolu makro kaydet yöntemidir.

Bir belgeye formül içeren sabit değer içeren, formüllerin bir kısmının sonucu hata olan/boş olan, veri doğrulama uygulanmış,
koşullu biçimlendirme uygulanmış gibi farklı biçim ve özellikte hücreler olmasını sağladıktan sonra,

MAKRO KAYDET işlemini başlatıp F5 >> ÖZEL düğmesine tıkladıktan sonra açılan küçük ekrandan,
her seferinde farklı istenilen özellik seçeneği işaretleyip işlemi onaylayın.

Oluşan kodları inceleyerek bu seçeneklerin tümünün kod karşılıklarını daha iyi anlayabilir,
bu kodlarda değişiklikler ve denemeler yaparak bilgi pekiştirilebilir.

Özetle işlem F5>>ÖZEL>>İLGİLİ SEÇENEK'in seçilmesinden ibaret.
Alt seçeneği olanlar için bir de ikincil kriterler var (xlNumbers, xlTextValues, xlLogical, xlErrors gibi)

1557835231508.webp
1557835205789.webp

Merhaba.
Aslında bu mevzu güzel bir makale konusu.
Bence öğrenmenin pratik yolu makro kaydet yöntemidir.

Bir belgeye formül içeren sabit değer içeren, formüllerin bir kısmının sonucu hata olan/boş olan, veri doğrulama uygulanmış,
koşullu biçimlendirme uygulanmış gibi farklı biçim ve özellikte hücreler olmasını sağladıktan sonra,

MAKRO KAYDET işlemini başlatıp F5 >> ÖZEL düğmesine tıkladıktan sonra açılan küçük ekrandan,
her seferinde farklı istenilen özellik seçeneği işaretleyip işlemi onaylayın.

Oluşan kodları inceleyerek bu seçeneklerin tümünün kod karşılıklarını daha iyi anlayabilir,
bu kodlarda değişiklikler ve denemeler yaparak bilgi pekiştirilebilir.

Özetle işlem F5>>ÖZEL>>İLGİLİ SEÇENEK'in seçilmesinden ibaret.
Alt seçeneği olanlar için bir de ikincil kriterler var (xlNumbers, xlTextValues, xlLogical, xlErrors gibi)

Ekli dosyayı görüntüle 451Ekli dosyayı görüntüle 450

Üstadım hazırlayıp paylaşsan bu kadar makbule geçmezdi. Teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
25
Geri