Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Excel içindeki satırları biçimini değiştirerek sıralama ?

Yellowbox

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

Dünden beri uğraştığım bir sorunum var.

Yan yana beş hücreden oluşan ve ortalama 100 satırlık bir veriyi, yine beş'li biçimde alt alta yazmak istiyorum.
Verileri elle girmek inanılmaz vakit alıyor
Birçok yöntem denedim fakat başarısız oldum.

Yapmak istediğim şeyin mantığı'nın anlaşılması için ek'e manuel olarak yazdığım basit bir örnek koydum.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• DİKEY SIRALAMA ÖRNEK TABLOSU.rar
    6.7 KB · Görüntüleme: 13
Eve geçince eklerim formülü dosyaya işleyip dosyanızı paylaşırım.
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Örnek tabloda basit olması açısından 5 adet satır belirledim. Bunlarda alt alta yazılınca 25 satır oluşuyor.

Benim aynı işi 100 satırda yapmam gerekiyor. Bu da toplamda 500 satır demek oluyor.

Yani kısaca döngü yapmadan 100 satırda yazılı olan verileri yan tarafa 500 satır olarak aşağı yazmam gerekiyor.

Tekrar teşekkür ederim 🙏

Hücre biçimleriyle veya sadece değerlerin listelenmesi ile alakalı iki kod satırı var. Bu kodlardan hangisi işinizi görecekse onu kullanırsınız.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(17 satır)

Sn. @Yellowbox
Gerçek dosyanızdaki veri aralığını siz belirleyeceksiniz.

Formüldeki J14:N18 aralığını dosyanıza göre şekillendireceksiniz. 100 satırsa misal J14:N113 gibi yaparsınız. Ayrıca verileriniz J-N sütunları arasında mı yapamazsanız örnek dosyanızın bir kopyasını paylaşırsanız yardımcı oluruz.

İlk gönderdiğim dosya evde ki bilgisayarda olduğu için sizin gönderdiğiniz dosyaları indiremiyordum.
Az önce üyeliğimi yükselttim. Şimdi görebildim yüklediğiniz dosyayı.
Hemen inceliyorum.
Teşekkürler.

Sn. @Yellowbox
Gerçek dosyanızdaki veri aralığını siz belirleyeceksiniz.

Formüldeki J14:N18 aralığını dosyanıza göre şekillendireceksiniz. 100 satırsa misal J14:N113 gibi yaparsınız. Ayrıca verileriniz J-N sütunları arasında mı yapamazsanız örnek dosyanızın bir kopyasını paylaşırsanız yardımcı oluruz.

Tekrar teşekkür ederim.
Satır sayısını istediğim şekilde girip sürüklediğimde tablonun aşağı doğru hatasız yazıldığını gördüm.
Emeğinize sağlık.

Sizden bir de aşağıda ki örnek tablo 2'de manuel olarak yazdığım tablo için bir formül rica edebilir miyim?
Bu sefer de alt alta değil yan yana sıralamak için.

İlk yaptığınız işimi oldukça kolaylaştıracak.
İkinci ise kolaylaşan işimi daha da kolaylaştıracak. :)

Ekli dosyalar

• ÖRNEK TABLO 2.xlsx
    8.8 KB · Görüntüleme: 2
Makro kodunu denediniz mi? İstediğiniz işlemin makro ile yapılması daha uygun gibi gözüküyor.
Hocam makro kodunu modül içine yerleştirdim fakat makro'yu çalıştırdığımda herhangi bir sonuç çıkmadı.
Muhtemelen ben bir hata yapmışımdır. Diğer aşağı sürükleme yöntemi gayet sağlıklı çalışıyor.
Makro tabi ki daha pratik olurdu ama inanın 500 satırı aşağı sürüklemeye razıyım :)

Muhtemelen "Tasarım Modu" aktif olduğu içindir. Aşağıdaki dosyayı deneyin. Hangi yöntem işinizi görecekse onu siz bilirsiniz.

Ekli dosyalar

• DikeySiralama.xlsm
    18.7 KB · Görüntüleme: 1
Ayrıca şöyle bir durum daha var yaptığınız makro kopyalanan hücrenin tüm özelliklerini taşıyor.
Bu çok iyi oldu. Sürükleme yönteminde yazılan yeni veriler standart hücre verisi olarak yazılıyordu.

Sn. @Yellowbox 2. sorunuz için de yazılan formülünüzü böyle kullanırsınız. Sağa çekerek tablonuzu yatay dizdirirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi