Excel Formül Sorusu Sor

Bir Excel formülüne dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Excel Makro Sorusu Sor

Bir Excel VBA koduna dair sorunuz varsa, bu alanı kullanarak bize iletin.

Genel Excel Sorusu Sor

Excel'in ön sayfasındaki FORMÜL haricinde olan sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Çözüldü Bitişik Sütunlarda Aynı Olan Rakam Adedini Hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mr.DIjItal

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,

A (2014 Yılı) B (2015 Yılı) C (2016 Yılı) ve D (2017 Yılı) sütunlarımız var ve bu sütunlarda rakamlar var. Örneğin bu rakamlar telefon numaraları olsun. Sütunların altında farklı sayılarda telefon numaraları olduğunu ve aynı sütun içerisinde de birden fazla aynı telefon numaralarının olabileceğini düşünelim.

Ben E sütununda 1 telefon numarasının geçmiş yıllara bakarak kaç tane olduğunu hesaplamak istiyorum. Mesela her telefon numarası benim o yıl içerisinde ürünümü satın alan bir müşteri ise, bu müşterinin sadakatini görmek için, benden her yıl ürün alıyor mu görmek istiyorum.

Örnek sonuçlar şöyle olacak, 555 111 33 22 numarasının karşısında 4 yazıyorsa, 4 yıl da benden ürün aldığını; 3 yazıyorsa benden 4 yıl içerisinde farklı yıllarda olmak üzere 3 yıldır ürün aldığımı anlamalıyım.

İnşaallah anlatabilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
Çok sayıda sütun var ise pratiktir.

Az ise Bahadır Bey'in yazmış olduğu daha anlaşılır ve uygulanabilir.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)

CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak formül girişini yapıp aşağı doğru çekiniz.
Merhabalar,

A (2014 Yılı) B (2015 Yılı) C (2016 Yılı) ve D (2017 Yılı) sütunlarımız var ve bu sütunlarda rakamlar var. Örneğin bu rakamlar telefon numaraları olsun. Sütunların altında farklı sayılarda telefon numaraları olduğunu ve aynı sütun içerisinde de birden fazla aynı telefon numaralarının olabileceğini düşünelim.

Ben E sütununda 1 telefon numarasının geçmiş yıllara bakarak kaç tane olduğunu hesaplamak istiyorum. Mesela her telefon numarası benim o yıl içerisinde ürünümü satın alan bir müşteri ise, bu müşterinin sadakatini görmek için, benden her yıl ürün alıyor mu görmek istiyorum.

Örnek sonuçlar şöyle olacak, 555 111 33 22 numarasının karşısında 4 yazıyorsa, 4 yıl da benden ürün aldığını; 3 yazıyorsa benden 4 yıl içerisinde farklı yıllarda olmak üzere 3 yıldır ürün aldığımı anlamalıyım.

İnşaallah anlatabilmişimdir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Örnek bir dosya eklerseniz üzerinden daha rahat gideriz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Daha kısaltılabilir belki ama hızlıca aşağıdaki formül işinizi görebilir:

Kod:
(1 satır)

G2 hücresine yazıp aşağı çekin bakalım.

Fonksiyonların Türkçe karşılıkları:
SUM = TOPLA
IF = EĞER
COUNTIF = EĞERSAY

Merhaba,
Yıllar içindeki tekrarlar önemsiz dediğiniz için her bir yılın içindeki tekrar eden numaraları kaldırdım(VERİ=>YİNENELENLERİ KALDIR)
Daha sonra ise G sütununa EĞERSAY formülünü uyguladım.
Daha pratik çözümü olan arkadaşlar vardır.

Ekli dosyalar

• çALIŞMA dATASI.xlsx
    11.3 KB · Görüntüleme: 2
Merhaba,
Yıllar içindeki tekrarlar önemsiz dediğiniz için her bir yılın içindeki tekrar eden numaraları kaldırdım(VERİ=>YİNENELENLERİ KALDIR)
Daha sonra ise G sütununa EĞERSAY formülünü uyguladım.
Daha pratik çözümü olan arkadaşlar vardır.
buradaki formül yanlış. bu formül tüm datayı sayıyor. Halbuki 1 yıldaki aynı sayılar bizim için 1 sayılıyor.

sonuç vermedi üstad

Daha kısaltılabilir belki ama hızlıca aşağıdaki formül işinizi görebilir:

Kod:
(1 satır)

G2 hücresine yazıp aşağı çekin bakalım.

Fonksiyonların Türkçe karşılıkları:
SUM = TOPLA
IF = EĞER
COUNTIF = EĞERSAY
33333.webp

Vermez çünkü Türkçe Excel kullanıyorsunuz :)
Mesajımı tam okumadan test etmişsiniz hocam.
Bir üst mesajımı tekrar ve dikkatlice okuduğunuzda sorunu çözmüş olacaksınız muhtemelen.

=TOPLA(EĞER(EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2));EĞER(EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)>1;1;EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)))

Merhabalar Ustalarımızın komplike formülleri gibi olmaz ama naçizane kaba bir formülde şu şekilde olabilir belki

=+EĞERSAY($B$2:$B$100;$F2)+EĞERSAY($C$2:$C$100;$F2)+EĞERSAY($D$2:$D$100;$F2)+EĞERSAY($E$2:$E$100;$F2)

Ekli dosyalar

• Çalışma Datası-2.xlsx
    10.6 KB · Görüntüleme: 3
Merhabalar Ustalarımızın komplike formülleri gibi olmaz ama naçizane kaba bir formülde şu şekilde olabilir belki

=+EĞERSAY($B$2:$B$100;$F2)+EĞERSAY($C$2:$C$100;$F2)+EĞERSAY($D$2:$D$100;$F2)+EĞERSAY($E$2:$E$100;$F2)
@OrkmesB Üstadın formülü doğru çalışıyor çünkü siz aynı yıl içinde birden fazla "322" yazsanız bile o yıldaki "322" değerini 1 saymasını istemişsiniz. Ancak anladığım kadarıyla kaç kere geçtiğini de saymak istiyorsunuz, ondan yukarıda formülü yazdım, yoksa Bahadır Örkmes hocamın formülü doğrudur.

@OrkmesB Üstadın formülü doğru çalışıyor çünkü siz aynı yıl içinde birden fazla "322" yazsanız bile o yıldaki "322" değerini 1 saymasını istemişsiniz. Ancak anladığım kadarıyla kaç kere geçtiğini de saymak istiyorsunuz, ondan yukarıda formülü yazdım, yoksa Bahadır Örkmes hocamın formülü doğrudur.
Belki hocamın formülü basitleştirmek adına şu şekilde kullabilirsiniz;

=TOPLA(EĞER(EĞERSAY($B$2:$B$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($C$2:$C$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($D$2:$D$47;$F2)>=1;1;0);EĞER(EĞERSAY($E$2:$E$47;$F2)>=1;1;0))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DMCA.com Protection Status
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
20
Geri