Çözüldü Dosya Bölmede Sıralama Kodu Hk

selis

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhabalar arkadaşlar ekteki dosyamda dosya bölme işlemi yapıyorum A sütununda yer alan kriterlere göre , buna eklemek istediğim şey dosyaları bölerken "D" sütununda yer alan hiyerarşiye göre bölmesi, ancak her zaman D hücresinde değil bu nedenle UNVAN/İŞ kelimelerini bulunca o sütunda hiyerarşi uygulasın istiyorum nasıl yapabilirim? Hiyerarşi İŞ isimli sayfada yer alıyor. Şimdiden teşekkür ederim.
Şifre : selis

Ekli dosyalar

• DOSYA_BOLME.xlsm
    21.8 KB · Görüntüleme: 4
Ayrıca isteğinizi de tam anlayamadım.
Mevcut veriler zaten UNVAN'a göre sıralı gibi görünüyor.

Mevcut sıralamayı karıştırın veya UNVAN sütununda değişiklikler yaparak mevcut sıralamanın yanlış olmasını sağlayın,
ardından da aşağıdaki formülü D2 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyaladıktan sonra
bu formül sonuçlarına göre küçükten büyüğe yapılacak sıralama istenilen şey midir?
Tabi formül önerim asıl çözüm önerisi değildir, sorunun/konunun anlaşılması için belirttiğim uygulamayı yapın bakalım.

Son olarak da bir BÖLME işleminden söz ediyorsunuz, tam olarak bu bölme nedir/nasıl yapılacaktır?
Aynı unvanlar aynı belgeye aktarılarak, yazılı unvan türü adeti kadar yeni belgeler oluşmasını mı istiyorsunuz?

[REPLY]
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(1 satır)
[/REPLY]

Hocam şöyle dosyaları böldükten sonra(mdoulenin içinde kodu var sanırım siz yazmıstınız onu da) A hücresine göre örneğin Ankara için alınan verilerde IS/UNVAN yazan sütunu bulup sıralama sayfasındaki dizine göre sıralama yapmasını istiyorum.

Ekli dosyalar

• DOSYA_BOLME (1).xlsm
    22.4 KB · Görüntüleme: 2
Umarım yanlış anlamadım.
Mevcut AYIRMA kodunu aşağıdakiyle değiştirin.

Belgenizdeki listede bir SIRA NO sütunu olmadığından,
işlem sırasında sayfadaki verilerde sıralama değişikliği olabileceğini hatırlatayım.
İşlem sonrasında, mevcut listenin orijinal sıralamasına tekrar dönmek istiyorsanız, SIRA NO gibi bir sütun olmalıdır.

[REPLY]
VBA:
(33 satır)
[/REPLY]

1655051047983.webp

Hocam siralamayi yanlış almış, şöyle önce dosyayı bölüp böldükten sonra o dosyada sıralama sayfasındaki sıralamaya göre sıralama yapmasını istiyorum aslında, sadece tek sorun sıralama yapacagı hücre değişken İŞ veya UNVAN yazılı olabilir onu bulması gerekiyor sütunda.

Moderatörün son düzenlenenleri:
1655051047983.webp

Hocam siralamayi yanlış almış, şöyle önce dosyayı bölüp böldükten sonra o dosyada sıralama sayfasındaki sıralamaya göre sıralama yapmasını istiyorum aslında, sadece tek sorun sıralama yapacagı hücre değişken İŞ veya UNVAN yazılı olabilir onu bulması gerekiyor sütunda.
Merhaba sıralama bu şekilde mi olması isteniyor ?
1655062889454.webp

Yazışmalar karşılıklı olmakla beraber, olan şey diyalog değil monolog sanırım.
3 numaralı cevapta belirttiğim işlemleri uyguladınız mı uygulamadınız mı?

3 numaralı cevapta verdiğim formülü (formüldeki sayfa isminin doğruluğundan emin olun, iki örnek belgedeki sayfa isimleri birbirinden farklı) belirttiğim şekilde uygulayınca alınacak sonuçlar, ilgili unvanın diğer sayfada kaçıncı sırada olduğunu gösterir.

Ardından listeyi bu formül sütununa göre ARTAN sıralayınca SIRALAMA işleminin TAMAM olması gerekir.
Ardından A sütununa şehir adına göre filtre uyguladığınızda göreceğiniz şey de UNVAN sırasına göre o şehrin listesi olacaktır.

Zaten verdiğim MAKRO da; formül, elle sıralama ve filtreleme işlemini belirttiğim şekilde yapıyor, sorun olmaması gerekir.

Yazışmalar karşılıklı olmakla beraber, olan şey diyalog değil monolog sanırım.
3 numaralı cevapta belirttiğim işlemleri uyguladınız mı uygulamadınız mı?

3 numaralı cevapta verdiğim formülü (formüldeki sayfa isminin doğruluğundan emin olun, iki örnek belgedeki sayfa isimleri birbirinden farklı) belirttiğim şekilde uygulayınca alınacak sonuçlar, ilgili unvanın diğer sayfada kaçıncı sırada olduğunu gösterir.

Ardından listeyi bu formül sütununa göre ARTAN sıralayınca SIRALAMA işleminin TAMAM olması gerekir.
Ardından A sütununa şehir adına göre filtre uyguladığınızda göreceğiniz şey de UNVAN sırasına göre o şehrin listesi olacaktır.

Zaten verdiğim MAKRO da; formül, elle sıralama ve filtreleme işlemini belirttiğim şekilde yapıyor, sorun olmaması gerekir.
Hocam aşağıdaki dosyalar sizin kodunuzu çalıştırınca oluştu sıralamayı dikkate almıyor, evet verdiğiniz kaçıncı formülü çalışıyordu ama benim kod ile yapmam gerekiyor. Teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• DOSYA_BOLME.xlsm
    23.4 KB · Görüntüleme: 2
  • İSTANBUL.xlsx
    8.6 KB · Görüntüleme: 1
  • ANKARA.xlsx
    8.5 KB · Görüntüleme: 1
Hocam aşağıdaki dosyalar sizin kodunuzu çalıştırınca oluştu sıralamayı dikkate almıyor, evet verdiğiniz kaçıncı formülü çalışıyordu ama benim kod ile yapmam gerekiyor. Teşekkür ediyorum.
Hocam anladığım kadarıyla soruyorum kod şunu yapıyor mu, DATA sayfasındaki sütunlarda İŞ-İS-UNVAN-ÜNVAN yazısını görünce sıralama sayfasından(bu sıralama sayfasını başka excelede alabiliriz daha kolay olacak ise) eşleştirme yapıp sıralıyor mu? Kodu anlayamadığım için soruyorum hocam. Teşekkür ederim.

Hocam anladığım kadarıyla soruyorum kod şunu yapıyor mu, DATA sayfasındaki sütunlarda İŞ-İS-UNVAN-ÜNVAN yazısını görünce sıralama sayfasından(bu sıralama sayfasını başka excelede alabiliriz daha kolay olacak ise) eşleştirme yapıp sıralıyor mu? Kodu anlayamadığım için soruyorum hocam. Teşekkür ederim.
sut1 = Application.Match("*" & "IS" & "*", .[1:1], 0)
Hocam galia burası , ben buraya sut3 sut4 sut5 gibi ikiden fazla tanımlayabilir miyim? Galiba o zaman çözülecek. Bir de büyük küçük harf duyarlılığı var mı hocam yoksa hepsini ayrı mı tanımlamam gerekir? Aşağıdaki gibi hata aldım ben denediğimde hocam. Çok çok teşekkür ederim.
1655116784537.webp

Anlatımlarınızda çok fazla belirsizlik var.
Örneğin;
-- aktarılacak alan A-D sütun aralığı mıdır,
-- İŞ/UNVAN/POZİSYON vs her neyse bu veri,
her zaman D sütununda mıdır, bu hücrede örneğin İŞ yerine İŞ DURUMU gibi başka kelime de var mıdır emin değilim.
-- son olarak da BÜYÜK/KÜÇÜK HAFR durumundan söz ediyorsunuz.

Özetle belirsizlik üzerine çözüm önerisinde bulunmak sıkıntı.

Anlatımlarınızda çok fazla belirsizlik var.
Örneğin;
-- aktarılacak alan A-D sütun aralığı mıdır,
her zaman D sütununda mıdır, bu hücrede örneğin İŞ yerine İŞ DURUMU gibi başka kelime de var mıdır emin değilim.
-- son olarak da BÜYÜK/KÜÇÜK HAFR durumundan söz ediyorsunuz.

Özetle belirsizlik üzerine çözüm önerisinde bulunmak sıkıntı.
-- aktarılacak alan A-D sütun aralığı mıdır, : Değişken hocam her zaman A-D değil.
her zaman D sütununda mıdır, bu hücrede örneğin İŞ yerine İŞ DURUMU gibi başka kelime de var mıdır emin değilim. - Hayır her zaman D sütununda değil bu nedenle SÜTUN başlığında UNVAN/Unvan/ÜNVAN/Ünvan ya da İŞ/IS/İş/İS kelimelerinin bulunca sıralama yapmasını istiyorum hocam.
-- son olarak da BÜYÜK/KÜÇÜK HAFR durumundan söz ediyorsunuz. - Büyük küçük harfte aranan sütun değerinden kaynaklı.

Hocam ben biraz düzenlemeye çalıştım ama yine olmadı.

Ben burda sıralamayı baska bir excelden aldırdım o cok önemli değil öyle olmasa da olur, sıralamaı yapabileyim yeterli :)

Ekli dosyalar

• sıralama-kodu.xlsm
    19.9 KB · Görüntüleme: 2
Art arda ikinci cevabım olacak.
Yeni durum değişikliği olmayacaksa bu cevaptaki önerim istenilen sonucu verecektir.

Belgenizde mevcut şehir isimlerine göre belgeler oluşturan tüm_data_excele_ayirma isimli makrodaki
If ActiveSheet.AutoFilterMode Then ActiveSheet.AutoFilterMode = False
satırının hemen üstüne Call SIRALAMA şeklinde bir satır ekleyin.

Ardından da şu kodu aynı MODULE içine yapıştırın.
Koddaki aranacak BAŞLIK seçeneklerini, aralarına VİRGÜL koyup ÇİFT TIRNAK arasında yazarak çoğaltabilirsiniz.

Artık normal, eski kodu (bölme) çalıştırdığınızda, listeler sıralanmış hale gelecektir.

VBA:
(24 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar