Çözüldü Boyutu Değişen Tabloyu Farklı Sayfalara Kopyalama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gokhanex

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Uzun bir tablo var ve 100 civarı tekrar yapacağım. Ve bu tabloyu bir kaç yere kopyalamam gerekecek.. Sorun şu ki tablo bazen A13. B 47 oluyor bazen A13. B65 yani bir sabit yok. Ek olarak kopyalayacagim yerin hemen altında yazı var. Kopyalama işlemi o yazıyı yine hemen altına alacak şekilde olmalı. Ve koyacağım yer birleşik tablo. Çok karmaşık bir durum. Yardım edebilir misiniz?

Çözüm
Kusura bakmayın ama istediğiniz işlemi tam olarak anlamış değilim.
Sheet1'deki verilerin tümü 17 satır ve toplamı 1.611, bunun 7 satırı için D bütununda a yazılı ve karşılarında I sütun toplamı 809...
Sayfa1'de tüm satırlarda a yazılı ve 11 satırlık verinin toplamı 1.311....
Sayfa2'de a ların yerine 0 yazılmış ve yine 11 satırlık bir tablo, L sütunu toplamı 110..
Sayfa3'te ise 11 satırlık tabloda malzeme cinsi sütununda x ve y ler var ve karşısındaki AW sütunu toplamı da 99.

Bu duruma göre yapılmak istenilen işlem, işlem sonucunda ulaşılacak nihai sonucun ne olduğu ve
bu sonuca nasıl ulaşılacağına dair bir ipucu/açıklama göremiyorum.

Tekrar belirteyim Sheet1 isimli asıl veri sayfasındaki verilere göre diğer sayfaların alacağı...
Forumumuza hoşgeldiniz.

Soru çok afaki görünüyor.
Sorunuzu bir örnek belge üzerinden sormanızda yarar var.
Cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz.

çalışma kitabı içerisindeki ilk sayfadaki kısımları diğer renkli kısma kopyalamak istiyorum vba yardımı ile. İlk sayfadaki tablo uzunluğum her müşteri için değişkenlik gösteriyor.Bu değişkenliğin 2. sayfada tablo altındaki yazıyı silmemesi ve hemen altına alması gerekiyor.ve 3. sayfada birleşik tablonun tüm uzunluguna etki etmesini istiyorum.Umarım mağduriyetimi ifade edebilmişimdir.

Ekli dosyalar

• Macro help.xlsx
    16.4 KB · Görüntüleme: 3
Bilgisayar başına geçtiğimde bakacağım.

Ancak örnek belgenize cep telefonundan baktığımda;
mevcut verilere göre olması gereken yapı ilk sayfa dışındaki sayfalarda nasıl olacak,
aktarma tamamlandıktan sonra ilk sayfadaki veriler yerinde kalıyor mu yoksa aktarılan silinecek,
yerine yeni veriler mi yapıştıracaksınız vs. ,sorunuzu hala anlamış değilim tam olarak.

Tablonun altındaki METİNSEL kısmı gerçek belgedekiyle aynı yapıda (satır/sütun yapısı) olacak şekilde
veri yazarak örneklendirin bence.

Kusura bakmayın ama istediğiniz işlemi tam olarak anlamış değilim.
Sheet1'deki verilerin tümü 17 satır ve toplamı 1.611, bunun 7 satırı için D bütununda a yazılı ve karşılarında I sütun toplamı 809...
Sayfa1'de tüm satırlarda a yazılı ve 11 satırlık verinin toplamı 1.311....
Sayfa2'de a ların yerine 0 yazılmış ve yine 11 satırlık bir tablo, L sütunu toplamı 110..
Sayfa3'te ise 11 satırlık tabloda malzeme cinsi sütununda x ve y ler var ve karşısındaki AW sütunu toplamı da 99.

Bu duruma göre yapılmak istenilen işlem, işlem sonucunda ulaşılacak nihai sonucun ne olduğu ve
bu sonuca nasıl ulaşılacağına dair bir ipucu/açıklama göremiyorum.

Tekrar belirteyim Sheet1 isimli asıl veri sayfasındaki verilere göre diğer sayfaların alacağı şekli manuel yaparak
örnek sonuç hazırlamalısınız, ve bu sonuca nasıl ulaştığınızı açıklamalısınız.
Belge size ait ve işlemi yapan siz olduğunuz için olayı biliyorsunuz ancak ben belge içeriğini/amacı bilmiyorum.

Altta-üstte yer alacak METİNlerin durumu bence sonraki mesele, asıl veri tablolarının oluşumunu netleştirin derim ben.

Çözüm
Gecenin bu vakti cevabınız teşekkür ederim. Elimle tek tek yapacağım o zaman. Excel'i Vba kısmını yeni öğreniyorum. Durumumu tam ifade edemedim Size ik tane soru sormam uygun olur mu. Kopyaladıgimiz 4×4 bir tabloyu 5×5 şeklinde tabloya yapıştırmak Vba ile mümkün mü? İkinci olarak değişkenli bir tabloyu macro'da nasıl formülize ediyorsunuz? Tablonun uzunluğu değişkenlik içeriyor.

Klasik bir cevap vereyim: "kod anlatılmaz, yazılır".
Siz elle yazarak (formül ile de olur) veya tek tek kopyala-yapıştır yaparak olması gereken tabloyu oluşturun ve
bu işlem adımlarını kısa net cümlelerle açıklayın ki böylece işlemi anlayalım, olurluğu/olmazlığı konusundaki fikrimi söyleyeyim.
"Olmaz" sözcüğünü pek kullanmam, zira ne omazların olduğunu gördüm bir bilseniz!
Olmaz değildir, o kişi (ya da belki de ben) yapamıyordur diye düşünürüm genellikle.

Anladığım kadarıyla sheet1 isimli sayfaya veri eklendikçe diğer sayfalardaki tabloya verilerin gitmesi... Bunun şartını belirtirseniz işimiz kolaylaşır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10
Geri