Çözüldü Global Değişken Tanımlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

boyaci

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,
Excelde aşağıdaki gibi bir textbox olan bir menüm var.Modul üzerinden İlk ürün ve son ürüne excel açıldığında otomatik olarak değer atıyorum. Daha sonra burdaki sayıları bir değişkene aktarıyorum.

Farklı bir modul üzerinde buton ile fonskiyonu başlatıp buradaki değerleride alıp fonskiyonu çalıştırıyorum. Buraya kadar hiç bir sorun yok.
Daha sonra tekrar butona bastığımda buradaki değerler sıfırlanıyor.

Global, private ile tanımlamalar yaptım ama gene sıfırlandı. Bu değişkenleri atama sonrası excel kapana kadar son aldığı değeri saklamasını nasıl sağlarım.

Ekli dosyayı görüntüle 85

Modül içerisinde Sub içinde Dim ilkurun as integer : Dim sonurun as integer kullanmayı deneyiniz.
Eğer yine sıfırlanırsa bu sefer Dim yerine Static kullanın.
Static ilkurun as integer : Static sonurun as integer
Dim değişkeni sıfırlayarak başlar
Static değişkeni korur.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Şöyle bir durumu fark ettim, normal mi bilmiyorum. Çalışan makroyu ben durdurusam yada debuga düşerek hata alırsa. Değerler sıfırlanıyor.

Normal çalışıp makro bitince tekrar çalıştırdığımda tüm değerler geliyor.

Çalışma sırasında bir hata oluşurda debug moduna girerseniz public değişkenleriniz sıfırlanabilir. Hataya sebep olan her neyse kodunuzun içinde bunu yönetebilirseniz sorun ortadan kalkacaktır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(18 satır)
konuyu takip eden bir arkadaşın cevabı, bana özelden yazmıştı.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Çalışma sırasında bir hata oluşurda debug moduna girerseniz public değişkenleriniz sıfırlanabilir. Hataya sebep olan her neyse kodunuzun içinde bunu yönetebilirseniz sorun ortadan kalkacaktır.

Bu arada şuan için bir hata yok sadece , ben kendim makronun çalışmasını durduruyorum. Bundan dolayı public değerler sıfırlanıyor. Fakat burdan yola çıkarak, herhangi olabilecek farklı bir hatada yine sonuç aynı olacağını düşünüyorum.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(18 satır)
konuyu takip eden bir arkadaşın cevabı, bana özelden yazmıştı.

İlginiz için teşekkürler fakat işe yaramadı , değişkenlerin public olması gerekli malesef. Farklı modüllerden çağırmam gerekiyor.

Sanırım olağan bi durum ama çözüm de olmalı diye düşünmüyor değilim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18
Geri