Çözüldü Bir Sayıyı Kriter Bazlı Parçalara Bölme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ExcelDepo521

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2010
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte yer alan personelin fazla çalışmasının günlere satır olarak bölünebilmesi konusunda yardımlarınızı rica ederim.

Ölçüt; Sisteme haftaiçi 3,5 saat girilebilir,Pazar günü ise 11 saat kabul edilmektedir.

Örnekte istenilen şekil detaylandırılmıştır.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Sisteme Fazla Mesai Girişi.xlsx
    12 KB · Görüntüleme: 3
Çözüm

Ömer hocamın başlığınız ile birebir aynı olan bir dosyası var, bir bakmanız faydalı olabilir.
Merhaba Sorununuz NET değil. Anladığım kadarıyla C2 hücresinde yazan sayıyı bölünebilecek kadar 11 e bölüp sonra 3,5 olarak bölüp en sonda toplamdan kalanı son hücreye yazdırmak istiyorsunuz.. Yani K sütunundaki Tarihleri siz kendiniz ayarlıyorsunuz diye anladım.

Konunun Netleşmesi için C2 de 33 yazsa idi nasıl bölünecekti hep 11 - 11 - 11 şeklinde mi olacaktı YADA C2 de 29,25 yazsa idi nasıl bölünme gerçekleşecekti ?

Merhaba Sorununuz NET değil. Anladığım kadarıyla C2 hücresinde yazan sayıyı bölünebilecek kadar 11 e bölüp sonra 3,5 olarak bölüp en sonda toplamdan kalanı son hücreye yazdırmak istiyorsunuz.. Yani K sütunundaki Tarihleri siz kendiniz ayarlıyorsunuz diye anladım.

Konunun Netleşmesi için C2 de 33 yazsa idi nasıl bölünecekti hep 11 - 11 - 11 şeklinde mi olacaktı YADA C2 de 29,25 yazsa idi nasıl bölünme gerçekleşecekti ?
Merhaba,

Amaç yazılan rakamı 3,5 olarak günlere dağıtmak. Kalan rakam da ne ise de geriye de o kalmalı.

Günlere bölerken Pazar günü 11 olarak yazılabilir.Hafta tatili olması sebebiyle 11 saatlik çalışmayı sistem kabul ediyor.

30 saatlik bir çalışma olsa parçalara bölerken; kombinasyon 11-11-3,5-3,5-1 şeklinde de olabilir. 8 tane 3,5-1 tane de 2 saat olarak da kombinasyon yapılıp yazılabilir.

Kombinasyon konuları formülden ziyade Makro ile ilgili konulardır. Ben formülle şöyle yardımcı olabilirim. Z sütunu Yardımcı sütun olarak kullanılmıştır. C2 hücresindeki toplam ekders saatini değiştirerek L sütunundaki sayı değişimlerini gözlemleyiniz. Yapmaya çalıştığınız bu şekilde değil de çok daha farklı kombinasyonları da listelesin ise VBA ile ilgili arkadaşlardan çözüm önerisi beklemeniz gerekmektedir.

Ekli dosyalar

13.9 KB · Görüntüleme: 2
@ExcelDepo521
Örnek belgedeki veriler belli düzene sahip değil.
Örneğin;
-- 26,5 değerinin yazıldığı C2'ye en az şu sayı yazılabilir, en fazla şu olabilir gibi sınır değerler olmalı sanki.
-- Haftalık normal+fazla çalışma süreleri toplamının 45 saati geçmemesi gerekmiyor mu?
-- İşyerinin normal çalışma süresi günlük/haftalık kaç saattir, haftanın 7 günü de çalışılıyor gibi anlaşılıyor, doğru mudur?
-- Tarih sütununda Kasım 2022 ayının tüm Pazar günleri yazılı değil (27.11.2022 yok)
-- Pazar olmayan tarihlerin kaç adet yazılacağına dair bir kuraldan söz edilmiyor,
-- Her tarihin karşısına en az 1 yazılmalıdır, C2'ye en az şu sayı yazılabilir gibi kurallardan söz edilmeli gibi görünüyor.
Diyelim C2'ye 3 yazdınız ve listede 8 tarih var ne olacak vs vs. olayın netleşmesi, kuralların net olarak anlaşılması gerekir.

Çerçeve/kurallar belli olduktan sonra halledilemeyecek şeyler değil.

@ExcelDepo521
Örnek belgedeki veriler belli düzene sahip değil.
Örneğin;
-- 26,5 değerinin yazıldığı C2'ye en az şu sayı yazılabilir, en fazla şu olabilir gibi sınır değerler olmalı sanki.
-- Haftalık normal+fazla çalışma süreleri toplamının 45 saati geçmemesi gerekmiyor mu?
-- İşyerinin normal çalışma süresi günlük/haftalık kaç saattir, haftanın 7 günü de çalışılıyor gibi anlaşılıyor, doğru mudur?
-- Tarih sütununda Kasım 2022 ayının tüm Pazar günleri yazılı değil (27.11.2022 yok)
-- Pazar olmayan tarihlerin kaç adet yazılacağına dair bir kuraldan söz edilmiyor,
-- Her tarihin karşısına en az 1 yazılmalıdır, C2'ye en az şu sayı yazılabilir gibi kurallardan söz edilmeli gibi görünüyor.
Diyelim C2'ye 3 yazdınız ve listede 8 tarih var ne olacak vs vs. olayın netleşmesi, kuralların net olarak anlaşılması gerekir.

Ömer Üstat,öncelikle saygılar :)

Hocam, burada aslında yapılması istenilen Ahmet Bulut gibi birçok personelde yazan saatleri parçalara bölerek toplu kayıt atılabilecek bir liste haline getirebilmek.

Tarih, içinde bulunulan ay olabilir. (Aralık,Ocak,Şubat vb.) Belli bir güne kayıt atılmasına gerek yok. Haftaiçi bir günün tarihi yazılırsa en fazla 3,5 haftasonu olarak Pazar günü yazılırsa 11 saate kadar sisteme saat girişi yapılabiliyor. Buradaki amaç personelde yazılan saati, gün bazındaki kriteri dikkate alarak bölüp, sisteme kayıt atabilmek.

Eki tekrardan kontrol edebilir misiniz.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

12.9 KB · Görüntüleme: 1
@ExcelDepo521

Pazar en fazla 11, diğer günler en fazla 3,5 saat yazılabiliyor bu tamam. Yani yazdıklarınızı anlamamış değilim.
Ancak; alıntıladığınız bir önceki cevabımı tekrar okuyup, maddeler halinde her birine kısa net cevaplar yazarsanız iyi olur.

Ayrıca yeni bir şeyler de sorayım:
-- sağ taraftaki verileri (sicil ve/veya adı soyadı ile tarih bilgileri) elle siz mi yazıyorsunuz yoksa liste hazır mı?
-- yahut sağdaki alan tamamen boş ve sol taraftaki verilere göre makro ile
rastgele tarihler içeren ve belirtilen kurala göre (11 - 3,5) saat dağıtımı oluşturan bir işlem mi istiyorsunuz?

Liste hazır veya elle yazıyor iseniz; önceki cevabımdaki sorduğum hususlara dair net açıklamalarınızı bekliyorum.
Hedef sayı küçük, kişiye ait tarih adeti fazla veya hedef sayı büyük kişiye ait tarih adeti 11-3,5 dağıtımı yapılsa dahi hedef sayıya ulaşılamazsa ne olacaktır.

Mesajlarımı okuyup, ayrıntılı/net/tek tek açıklamalar yazarsanız sonuca daha hızlı ulaşılması kolaylaşır.

-- 26,5 değerinin yazıldığı C2'ye en az şu sayı yazılabilir, en fazla şu olabilir gibi sınır değerler olmalı sanki. En az ya da en fazla yok yazılan ne ise onu günlere bölerek dağıtabilir hale getirebilmek önemli.
-- Haftalık normal+fazla çalışma süreleri toplamının 45 saati geçmemesi gerekmiyor mu? Hayır.
-- İşyerinin normal çalışma süresi günlük/haftalık kaç saattir, haftanın 7 günü de çalışılıyor gibi anlaşılıyor, doğru mudur? 7 gününe de sistemde işlem yapabilirim,çalışma gününün önemi yok.
-- Tarih sütununda Kasım 2022 ayının tüm Pazar günleri yazılı değil (27.11.2022 yok) İlgili saat girişi bütün Pazarları dahil etmeden de yazılabildiği için.
-- Pazar olmayan tarihlerin kaç adet yazılacağına dair bir kuraldan söz edilmiyor, İlgili ayda yer alan Pazar günleri olmalı.
-- Her tarihin karşısına en az 1 yazılmalıdır, C2'ye en az şu sayı yazılabilir gibi kurallardan söz edilmeli gibi görünüyor.Min ve Max değerim yok.
Diyelim C2'ye 3 yazdınız ve listede 8 tarih var ne olacak vs vs. olayın netleşmesi, kuralların net olarak anlaşılması gerekir.3 yazdıysam sadece herhangi bir güne 3 yazılıp,kayıt atılır.

En az ya da en fazla yok yazılan ne ise onu günlere bölerek dağıtabilir hale getirebilmek önemli.
Hayır,gerek yok.
7 gününe de sistemde işlem yapabilirim,çalışma gününün önemi yok.
İlgili saat girişi bütün Pazarları dahil etmeden de yazılabildiği için.
İlgili ayda yer alan Pazar günleri olmalı.
Min ve Max değerim yok.
3 yazdıysam sadece herhangi bir güne 3 yazılıp,kayıt atılır.

Teşekkürler hocam :)

@ExcelDepo521

Pazar en fazla 11, diğer günler en fazla 3,5 saat yazılabiliyor bu tamam. Yani yazdıklarınızı anlamamış değilim. (Est.ben anlatamamışımdır diye düşündüm.)
Ancak; alıntıladığınız bir önceki cevabımı tekrar okuyup, maddeler halinde her birine kısa net cevaplar yazarsanız iyi olur.

Ayrıca yeni bir şeyler de sorayım:
-- sağ taraftaki verileri (sicil ve/veya adı soyadı ile tarih bilgileri) elle siz mi yazıyorsunuz yoksa liste hazır mı?
-- yahut sağdaki alan tamamen boş ve sol taraftaki verilere göre makro ile
rastgele tarihler içeren ve belirtilen kurala göre (11 - 3,5) saat dağıtımı oluşturan bir işlem mi istiyorsunuz?

Liste hazır veya elle yazıyor iseniz; önceki cevabımdaki sorduğum hususlara dair net açıklamalarınızı bekliyorum.
Hedef sayı küçük, kişiye ait tarih adeti fazla veya hedef sayı büyük kişiye ait tarih adeti 11-3,5 dağıtımı yapılsa dahi hedef sayıya ulaşılamazsa ne olacaktır.

Mesajlarımı okuyup, ayrıntılı/net/tek tek açıklamalar yazarsanız sonuca daha hızlı ulaşılması kolaylaşır.
Elle yazıyorum :)
İlgili ay içinde olduktan sonra tarihin önemi yok.Aynen de belirttiğiniz gibi üstat :)

Ömer hocamın başlığınız ile birebir aynı olan bir dosyası var, bir bakmanız faydalı olabilir.

Çözüm

Baktım tabii ki ama o yeterli değil benim için.Tek bir kişi üzerinden gidiyor.

Çok sayıda belgeyle meşgul olmakla ilgili olsa gerek, hiç hatırlayamadım doğrusu. Bravo @Qene (y)

@ExcelDepo521
Ancak bence de isteğin tam karşılığı değil ve istenilenin formülle olurluğu konusunda da tereddütüm var açıkçası.
Makro kodlamasının da sıradan bir kodlama olmayacağı bence aşikar, özel emek/zaman harcamak gerekir gibi görünüyor.

İlgili ay içerisinde olacak şekilde her bir personel için (sayısı da artırılıp/eksiltilebilecek)
rastgele tarihler belirlenecek, bu tarihlerin Pazar/değil durumuna göre sayılar yazılarak hedef sayılara ulaşılacak,
ayın tüm günleri listelenmesine rağmen hedef sayıya ulaşılamayabilecek durum da yaşanabileceğinden bunun da kontrol edilmesi gerekecek. Tabi kullanılan 11 ve 3,5 sayıları da esnek olarak kullanıcı tarafından belirlenebilir olacak.
Resmi Tatil günlerine ilişkin hiç bir şey yazılmadı, bahsi geçmedi, onun da netleşmesi lazım.

Haftalık 45 saatlik normal+fazla çalışma süresine ilişkin bir üst sınır (mevzuat) var diye biliyorum ama işin erbabı
İnsan Kaynakları konusunda bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini yazacaktır.
İstisnaları var mıdır/yok mudur vs detay bilgim yok açıkçası.

Ama benim bakışım Excel bakış açısı, ben olaya fazla mesai filan diye bakmıyorum.
Konuyu, tıpkı bahsi geçen dosyada olduğu gibi hedef sayının, belli kurallara göre dağıtılması olarak görüyorum,
Gerisi başkalarının işi açıkçası.

Kodlamasıyla uğraşmadım.
128 sayısı; haftaiçi gün sayısı x 3,5 + pazar gün sayısı x 11 şeklinde formül ile bulundu, sağdaki sonuçları kopyala-yapıştır/elle yaz şeklinde oluşturdum.
Ama benim anlayışıma göre, AY seçimiyle tetiklenecek bir makro kodu ile şöyle bir durumun elde edilmesi gerekiyor.
Örneğin ayın tüm günleri kullanılıp, 3,5 - 11 kuralına göre ilk personel için 128 saat yazılabilir.

1670366177077.webp

Çok sayıda belgeyle meşgul olmakla ilgili olsa gerek, hiç hatırlayamadım doğrusu. Bravo @Qene (y)

@ExcelDepo521
Ancak bence de isteğin tam karşılığı değil ve istenilenin formülle olurluğu konusunda da tereddütüm var açıkçası.
Makro kodlamasının da sıradan bir kodlama olmayacağı bence aşikar, özel emek/zaman harcamak gerekir gibi görünüyor.

İlgili ay içerisinde olacak şekilde her bir personel için (sayısı da artırılıp/eksiltilebilecek)
rastgele tarihler belirlenecek, bu tarihlerin Pazar/değil durumuna göre sayılar yazılarak hedef sayılara ulaşılacak,
ayın tüm günleri listelenmesine rağmen hedef sayıya ulaşılamayabilecek durum da yaşanabileceğinden bunun da kontrol edilmesi gerekecek. Tabi kullanılan 11 ve 3,5 sayıları da esnek olarak kullanıcı tarafından belirlenebilir olacak.
Resmi Tatil günlerine ilişkin hiç bir şey yazılmadı, bahsi geçmedi, onun da netleşmesi lazım.

Haftalık 45 saatlik normal+fazla çalışma süresine ilişkin bir üst sınır (mevzuat) var diye biliyorum ama işin erbabı

Ama benim bakışım Excel bakış açısı, ben olaya fazla mesai filan diye bakmıyorum.
Konuyu, tıpkı bahsi geçen dosyada olduğu gibi hedef sayının, belli kurallara göre dağıtılması olarak görüyorum,

Kodlamasıyla uğraşmadım.
128 sayısı; haftaiçi gün sayısı x 3,5 + pazar gün sayısı x 11 şeklinde formül ile bulundu, sağdaki sonuçları kopyala-yapıştır/elle yaz şeklinde oluşturdum.
Ama benim anlayışıma göre, AY seçimiyle tetiklenecek bir makro kodu ile şöyle bir durumun elde edilmesi gerekiyor.
Örneğin ayın tüm günleri kullanılıp, 3,5 - 11 kuralına göre ilk personel için 128 saat yazılabilir.

1670366177077.png
Elinize,bilginize ve de zihninize sağlık hocam :)

Konuyu, tıpkı bahsi geçen dosyada olduğu gibi hedef sayının, belli kurallara göre dağıtılması olarak görüyorum dediğiniz cümlesine aynen öyle diyerek ayrıca katılıyorum :)

Elinize,bilginize ve de zihninize sağlık hocam :)

Konuyu, tıpkı bahsi geçen dosyada olduğu gibi hedef sayının, belli kurallara göre dağıtılması olarak görüyorum dediğiniz cümlesine aynen öyle diyerek ayrıca katılıyorum :)

@ExcelDepo521

Kodlamasıyla uğraşmadım.

1670366177077.png
Ömer Üstat,ilgili dosyaya ulaşamadım.Yardımlarınızı rica ederim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
14
Geri