Soru Bir Hücredeki Değere Göre Boşluk Saydırma

Yozi

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar, bir sorum olacak farklı ofislere ait müşterilerin pazar tipi mevcut, fakat bazıları boş. Ofislerde kaç tane boş market type olan müşteri var bunu saydırmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Müşteri adı. Business unit Market type
X. TURKİYE. BIKE
Y. Ispanya Fısh
Z. Hollanda. Boş
K. Türkiye . Fish
M. Ispanya. Boş

Ulaşmak istediğim yer; Hollandanın 1 ispanyanın 1 müşterisinin market type’ ı boş.

Pivot değil formulle bulmak istiyorum.

Saygılarımla

@Yozi

Belgeye filtre uygulayarak, ilgili sütunu BOŞ OLANLAR diye filtreleyebilirsiniz.
İlle de sadece BOŞların ADETi lazımsa ve veri alanı örneğin C2:C100 ise, =BOŞLUKSAY("C2:C100") formülü sonuç verir.

@Yozi

Belgeye filtre uygulayarak, ilgili sütunu BOŞ OLANLAR diye filtreleyebilirsiniz.
İlle de sadece BOŞların ADETi lazımsa ve veri alanı örneğin C2:C100 ise, =BOŞLUKSAY("C2:C100") formülü sonuç verir.
Yanıtınız için teşekkürler ama ben tüm dosyadaki boşlukları saydırmak istemiyorum, türkiye ofisinin kaç boşu, ispanyanın kaç boşu var onu saydırmak istiyorum. :)

Excel'in TOPLA.ÇARPIM fonksiyonu ile bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Bir hücredeki değere göre boşluk saydırma

Dosyadan da faydalanan olası üyelerimiz olur diye eklemiş olayım.

Ekli dosyalar

• yozi.xlsx
    15.8 KB · Görüntüleme: 0
Excel Fonksiyonları linkindeki fonksiyonlardan İngilizce adlarını da bulabilirsiniz.

Dosyanın güncel hali..
Gerçekten verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu ve işimi çok kolay hallettim. Çok teşekkür ederim.

Bu işleme bir adım daha ekleyebilir miyiz peki? Mesela müşteri tipi müşteri olanların satış ofisine göre currency’si boş olanları saydır.

Müşteri tipi Satış ofisi Currency
Customer. İspanya. Euro
Prospect. İspanya boş
Customer türkiye tl
Prospect türkiye boş
Customer türkiye boş
Customer ispanya boş
Customer hollanda boş
Prospect hollanda boş
Customer hollanda euro
Customer türkiye boş

İspanyanın müşteri tipi customer olup currencysi boş olan sadece 1 müşterisi var, türkiyenin 2, hollandanın 1 var.

* işaretinden sonra üçüncü kriter için parantez içinde () bir önceki işlemin aynını kopyalayıp, alan ve kriterleri çoğaltmanız yeterli olur.
* işareti VE demektir. Ya da seçeneği için kriterler arasındaki bağlamayı + işareti ile yapabilirsiniz.
Şu anda ancak bunları yazabiliyorum, müsait olduğum zaman dosya eklemeye çalışacağım.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
7
Geri