Çözüldü Girilecek kriterlere göre tablo hazırlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

PriveT

İlyas PINAROĞLU

Yönetici
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba,

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Acemi bir şekilde oluşturduğum bir dosya var. Biraz arap saçına döndü ama oldukça düzgün çalışıyor.
Ben bu dosyanın daha toplu ve daha profesyonel halini merak ediyorum.
Ne istediğimi görerek daha iyi anlarsınız düşüncesiyle ve belki birinin işine yarar düşüncesiyle kendi hazırladığım dosyayı ekliyorum.
Siz dosyayı hazırlarken benim formüllerimi hiç dikkate almadan, kendi bilgilerinizle sıfırdan geliştirirseniz eminimki daha sade ve kullanışlı olacaktır.

Dosyadan beklentilerim;
- "SEANS BİLGİSİ İŞARETLE" sayfasındaki gibi seçenekler olan bir sayfa (Daha toplu olur derseniz "salon" seçimi de "spor dalı" seçimi tarzında olabilir.)
- "SEANS BİLGİSİ İŞARETLE" sayfasındaki seçeneklerden yola çıkarak "YOKLAMA" sayfamız otomatik hazırlanacak.

İçerik olarak;
-- YOKLAMA sayfasında A satırında "Spor salonunun adı" seçime göre otomatik olarak gelecek; (Seçim&" "&"SPOR KULÜBÜ"),
-- Bir altına seçime göre "Seans dönemi" (AY - YIL), ve "Spor dalı" otomatik gelecek; (Seçim1&" "&Seçim2&" "&"SPORCU YOKLAMASI"),
-- D4 hücresine seçilen ayın seçilen seans günlerine denk gelen, o ayın ilk seans tarihi hesaplanıp "gg" formatında gelecek ve sağa doğru seçilen günlere denk gelen günler "gg" formatında devam edecek,
-- D5 hücresine, D4 hücresi "ggg" olarak gelecek, ve sağa doğru devam edecek,
-- Dolayısıyla öğrenci sayısı ve seans günü sayısı değişken olacağı için kenarlıklar da bunu dikkate alarak (dolu hücre aralıkları) örnek dosyadaki gibi otomatik yapılacak. (Ben A sütunu ve 4 satırını dikkate alarak koşullu biçimlendirmeyle yaptım)

Buradan sonrası da olursa güzel olur, olmazsa da önemli değil aşaması;
-- 1 ve 2. satırlar tablo genişliğine göre sayfayı veya tabloyu ortalayacak,
-- Yazdırırken ölçeklendirme tüm sütunlar 1 sayfaya sığacak. Satırda ölçekleme olmayacak.

Not: Ben hazırlarken geçmiş veya uzak geleceğe yoklama çıkartmadığımız için yıl seçeneğine gerek duymadım. Bir tek aralık ayındayken ocak ayının yoklamasını hazırlarken sorun olabilir. O da önemli değil. Ama siz isterseniz ekleyebilirsiniz.
Ben yardımcı sayfa olarak ELLEME isimli bir sayfa oluşturup gizledim.

Umarım eksik ve karışık bir anlatım olmamıştır.

Bu isteğimi makrolu ve makrosuz alternatiflerle oluşturabilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Yoklama OTOMATİK deneme.xlsx
    37.6 KB · Görüntüleme: 19

@Feyzullah Hocam merhaba.
Şöyle bir güncelleme yapabilir misiniz?
Şimdi dosyayı açıp herhangibir salon için bütün gerekli yerleri işaretleyip yoklamamızı hazırladık diyelim.
Ve çıkarken kaydettik.
Önümüzdeki ay güncel ayın yoklamasını çıkartacağımız zaman formda ve dosyada geçen sefer hazırladığımız dosya bilgileri sıfırlamasa?
Örneğin Eylül ayı yoklamasını aldık. Ekim ayını alacağımız zaman Ekim ayını işaretler işaretlemez seans günleri, salon bilgisi, spor dalı hepsi siliniyor.
Biz değiştirmediğimiz sürece formdaki bütün bilgiler sabit kalsa? Sadece değiştirdiğimiz seçenek dosyada kendi güncellemesini yapsa?

@Feyzullah Hocam merhaba.
Şöyle bir güncelleme yapabilir misiniz?
Şimdi dosyayı açıp herhangibir salon için bütün gerekli yerleri işaretleyip yoklamamızı hazırladık diyelim.
Ve çıkarken kaydettik.
Önümüzdeki ay güncel ayın yoklamasını çıkartacağımız zaman formda ve dosyada geçen sefer hazırladığımız dosya bilgileri sıfırlamasa?
Örneğin Eylül ayı yoklamasını aldık. Ekim ayını alacağımız zaman Ekim ayını işaretler işaretlemez seans günleri, salon bilgisi, spor dalı hepsi siliniyor.
Biz değiştirmediğimiz sürece formdaki bütün bilgiler sabit kalsa? Sadece değiştirdiğimiz seçenek dosyada kendi güncellemesini yapsa?

Ekli dosyayı test edin hocam. İlk başta userform yüklenirken yavaşlama söz konudur.

Ekli dosyalar

• PriveTv1-3.xlsm
    49.7 KB · Görüntüleme: 1
@Feyzullah hocam emeğine sağlık, harika olmuş.
Önemli bir şey değil, olmasa da olur ama "son yoklama" tuşlamaya gerek kalmadan dosyayı açar açmaz direk ekrana son yoklamaya basılmış hali gelse?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yönetici
İlyas PINAROĞLU
Alanya & Moskova
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar