Çözüldü Açılan Sayfalara Otomatik Link Verme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vurkan

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar merhaba. Üzerinde çalıştığım dosyada KULÜPLER isimli sayfada B3:B55 aralığında yazılan sınıf adlarına göre ŞABLON isimli sayfa kopyalanarak yeni bir sayfa açılıyor. Aynı zamanda B sütununda o sayfa ismine otomatik olarak link oluşuyor. Yani sayfa adına tılkayınca o sayfa açılıyor.
Ben bu aralığı B3:E15 olacak şekilde değiştirmek istediğimde sayfalar açılıyor. Ancak sayfa linkleri düzgün oluşmuyor. Örneğin E5 hücresindeki 4C sınıf isminin solunda D5 hücresinde ''!B1 şeklinde boş bir bağlantı çıkıyor. KULÜPLER sayfasında bir çok deneme yaptım. Son hali ekteki dosyadaki gibi. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Ekli dosyalar

• 2022-2023 OSMANGAZİ REHBERLİK PROGRAMI V3.xlsm
    445.6 KB · Görüntüleme: 8
Bu güne dek hiç yardımsız kalmadım
Hakkınızı ödeyemem üstadlar
Sabırla beklerim ümitsiz de olmadım
Bir el daha verin güzel insanlar.

Bu dosyayı tamamlamak muradım
Günlerdir internette çare aradım
Çok uğraştım ama yol bulamadım
Yollarımı açın güzel insanlar.

"Ben bu aralığı B3:E15 olacak şekilde değiştirmek istediğimde sayfalar açılıyor."

Koda müdahale etmediğiniz dosyanın son hali elinizde var mı?

Kulüpler sayfası kodunu aşağıdaki ile değiştirin.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(15 satır)

Kendi uğraşınızla kod yazmaya çalışmışsınız, bu şekilde zamanla kodlama işlemini öğrenebilirsiniz.
Gördüğüm sorunlar ve gereksiz alanlar hakkında açıklamalar yapayım; öğrenme sürecinize belki bir katkısı olur.

HataliKodlama.webp

Sayın okutkan üstadım. Yukarıda verdiğiniz kodları dosyama uyguladım. Ancak maalesef B3:B15 arasındaki sınıflara link oluşturuyor. Ancak C D E sütunlarında işlev görmüyor. B sütununda sınıf ismi yoksa ActiveSheet.Name = Target.Value satırında hata veriyor. verdiğiniz kodlarla Dosyanın son halini ekliyorum. Saygılar.

Ekli dosyalar

362 KB · Görüntüleme: 2
Herhangi bir sorun gözükmüyor, dosyayı kontrol edin.

Ekli dosyalar

448.2 KB · Görüntüleme: 5
Sayın okutkan üstadım. Merhaba. Sizin eklediğiniz dosyayı bilgisayarımda açtım. Makroları etkinleştirdim. Ancak yine düzgün çalışmadı. Mesela;
KULÜPLER sayfasında C6 hücresine 2F yazıp enter yaptığımda B6 hücresine ''!B1 yazdı. Hem 2F hem de ŞABLON(2) isimli iki sınıf açıldı. Aynı zamanda C6 hücresindeki 2F yazısına 2F sayfasına köprü kurmadı.
Yine D3 hücresindeki 3A yazısında köprü var ancak hemen altındaki 3B yazısında (Rengi mavi ve altı çizili olmasına rağmen) 3B sayfasına köprü yok. Aynı şekilde E3 ve E4 hücreleri de köprü varmış gibi görünüyor ama köprü yok.
D7 hücresine 3G yazıp enter yapınca ActiveSheet.Name = Target.Value satırında hata verdi. Aynı zamanda B7 hücresine ''!B1 yazdı.
Saygılar sunuyorum.

@vurkan
Konunun ÇÖZÜLMÜŞ olduğundan çok emin olamadım.
Sn. @okutkan 'ın verdiği kodda esas olarak bir sorun yok.

Verilen kodda;
-- ..... Next satırının altına Application.EnableEvents = 0 satırını,
-- ...End Sub satırının üstüne de Application.EnableEvents = 1 satırını
eklemek yeterli olur diye düşünüyorum

@Ömer BARAN üstadım.
Sorunun nereden kaynaklandığını tam olarak anlayamadığım için peşini bırakmak zorunda kaldım. Sn. @okutkan 'ın verdiği kodda sorun yok demeniz benden veya bilgisayarımdan kaynaklı bir sorun olduğu izlenimi uyandırıyor.
Sn. @okutkan 'ın 11 nolu mesajındaki dosyayı indirip denediğim zaman bende oluşan sorunlar:

1) B7 hücresinde 1D sınıfının altında ''!B1 şeklinde sayfası olmayan bir bağlantı oluşmuş.
2) C8 hücresine 2F yazıp enter yapınca B8 hücresine yine ''!B1 şeklinde sayfası olmayan bir bağlantı oluştu. Aynı zamanda B8 hücresinden, açılan 2F isimli sayfaya köprü bağlantısı kurulmadı.
3) Mevcut 11 nolu mesajdaki dosyada D3 hücresindeki 3A da köprü var ama altındaki 3B ve 3C de köprü var gözükmesine rağmen üzerine tıklayınca 3B ve 3C sayfasını açacak köprü yok.
4) E sütunundaki E3 ve E4 hücreleri de aynı durumda
5) Yeni eklediğim sınıflar da sayfaları oluşturulmasına rağmen köprüler kurulmuyor.

Sizin verdiğiniz kod satırlarını da eklediğimde kodun çalışması hızlandı ancak Maalesef yukarıdaki sorunların çözümüne bir katkısı olmadı.
Denemeler yaptığım dosyayı ekliyor, saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

• 2022-2023 OSMANGAZİ REHBERLİK.xlsm
    478.8 KB · Görüntüleme: 0
@vurkan
Son belgeyi indirmedim.

Önerim:
-- GELİŞTİRİCİ menüsündeki TASARIM MODU (cetvel simgesi var) düğmesine 1 kez tıklayın.
Böylece geçici olarak makroları devre dışı bırakmış olacaksınız.
-- Sn @okutkan 'ın verdiği koda benim belirttiğim eklemeyi yapın.
-- KULÜPLER sayfasında mevcut sınıf adlarını ve belgenizde mevcut tüm sınıf sayfalarını silin.
-- Son olarak TASARIM MODU düğmesine ikinci kez tıklayın.
İşlem taamdır.

KULÜPLER sayfasına ele veri girişi yapıp sonucu gözlemleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Sayın @Ömer BARAN üstadım ilgi ve emekleriniz için teşekkür ediyorum. Gönderdiğiniz son dosyada da sadece B sütununda köprüler kuruluyor. Diğerlerinde kurulmuyor. Demekki sorun benim excelden kaynaklanıyor. Saygılar sunuyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17
Geri