Çözüldü Açık dosyadan veri alınabiliyor ama kapalı olsa

FIlose

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2021
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte bulunan, açık MİZAN dosyasından MİZAN AKTAR dosyası ile veri alabiliyorum. Ancak MİZAN dosyası bazen kapalı olabiliyor. Bu nedenle MİZAN dosyası kapalı olduğunda verileri almayı bir türlü yapamadım.

Birde MİZAN dosyasının en altına manuel ek veri yazdığımda (Kırmızı renkte olanlar) bu verileri açık dosyadan alamadım. Yani alfanümerik veya sayısal veri gibi düşündüm dönüştürdüm yine olmadı. Mizan listesi bir ticari programından çekiliyor. Manuel ek veri girdiğimde bazen veri çekiliyor bazen çekilemiyor anlayamadım.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Saygılar,

Ekli dosyalar

• Mizan Aktar.xlsm
    17.9 KB · Görüntüleme: 4
  • mizan.xls
    64.5 KB · Görüntüleme: 2
Çözüm
Kodu açıklamak, yazmaktan zor açıkçası.

Her neyse artık; önceki cevabımdaki kodu yok sayın.
Son eklediğiniz belgede mevcut MizanAktar isimli makro kodlarını silip, onun yerine şu kodları yapıştırın.
C ve AG (birleştirilmiş 4'er sütun) sütunlarındaki HESAP KODLARIna göre gerekli aktarma karşılarına yapılır, formülleriniz vs olduğu gibi kalır.
Örneğin C5, C13 ve C28'deki 150 hesap koduna (3 hücredeki hesap kodu aynı) göre, mizan belgenizdeki tutar karşılarına yazdırılır.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmalısınız.
(7 satır)
@FIlose

Mevcut kodların tümünü silip, yerine aşağıdaki kodları yapıştırın.
HESAPKODLARInı B13'ten itibaren yazın (belki de hazır bir listedir bilemiyorum) ve kodu çalıştırın.

VBA:
(27 satır)

@FIlose

Mevcut kodların tümünü silip, yerine aşağıdaki kodları yapıştırın.
HESAPKODLARInı B13'ten itibaren yazın (belki de hazır bir listedir bilemiyorum) ve kodu çalıştırın.

VBA:
(27 satır)
Merhaba Ömer Bey,

Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum. Size gönderdiğim dosya özet olarak ve benim anlayacağım basit şekilde idi. Bu nedenle mizanın herhangi bir satırından istediğim bilgiyi alıp istediğim hücreye alabiliyordum. (Başka bir çok sayfada ve hücrelerde kullanılıyor.) Şimdi yazdığınız kod satırlarında rica etsem açıklama ekleyebilirseniz çok sevinirim.

Ekte kullandığım GV sayfasında olsa yeter. Zaten açık olan dosyadan bilgileri buraya geliyor.
Kapalı durumda olması halinde ve mizana manuel olarak eklediğim hesap kodları gelmiyor.
Lütfen acemiliğimi bağışlayın.

Saygı ve hürmetle,

Ekli dosyalar

• Mizan Aktar.xlsm
    45.9 KB · Görüntüleme: 5

Son eklediğiniz belgede mevcut MizanAktar isimli makro kodlarını silip, onun yerine şu kodları yapıştırın.
C ve AG (birleştirilmiş 4'er sütun) sütunlarındaki HESAP KODLARIna göre gerekli aktarma karşılarına yapılır, formülleriniz vs olduğu gibi kalır.
Örneğin C5, C13 ve C28'deki 150 hesap koduna (3 hücredeki hesap kodu aynı) göre, mizan belgenizdeki tutar karşılarına yazdırılır.

VBA:
(29 satır)

Çözüm

VBA:
(30 satır)
Ömer Bey Merhaba,

Dediğinizi çok iyi anlıyorum kodları açıklamak çok zor karışık olduğunu tahmin ediyorum. Kodlar çalıştı sorun gözükmüyor tekrar akşam kontrol edeceğim.

Ellerinize sağlık diyorum.

Sağlık ve huzurla kalın,

VBA:
(30 satır)
Ömer Bey Merhaba,
Kod çalışıyor sorun yok ellerinize sağlık. Açıklama dediğiniz gibi zor. Sadece şunu rica edebilirmiyim.

* 5, 6, 7. 8. Satırlar yani sarı renkli olanlara veri gelmemeli buraya veri manuel elle giriliyor. (V5, V6, V7, V8 Hücreleri)

* V28, V29, V41 Hücrelerinde ise formül var bu hücrelere de veri gelmemeli. Çünkü; (V5, V6, V7, V8 hücrelerine manuel yazdığım değerler gelecek.) Bu açıklamayı size eksik yaptım kusura bakmayın.

* Ayrıca, mizandan başka bir hesaptan veri almak istediğimde şu hücrelere yazsın dediğim zaman kodların neresinde değişiklik yapabilirim.

Saygı ve minnetle,

@FIlose
Önceki cevabımdaki kodda düzenlemeler yaptım. Sayfayı yenileyerek, kodun yeni halini kullanın.
Başka hesap kodlarıyla ilgili veri almak isterseniz; C ve/veya AG sütununa hesap kodu yazmanız yeterli olur.

Kodun kısaca açıklaması şöyle (formül olan alanlar kapsam dışı)
-- formül olmayan eski verileri sil,
-- mizan belgesini aç, verileri hafızaya al ve kapat,
-- 13'üncü satırdan itibaren C ve AG sütunundaki hesap kodlarıyla, hafızaya alınan hesap kodları eşleşenleri
V ve AZ sütununda formül yoksa yaz.

@FIlose
Önceki cevabımdaki kodda düzenlemeler yaptım. Sayfayı yenileyerek, kodun yeni halini kullanın.
Başka hesap kodlarıyla ilgili veri almak isterseniz; C ve/veya AG sütununa hesap kodu yazmanız yeterli olur.

-- 13'üncü satırdan itibaren C ve AG sütunundaki hesap kodlarıyla, hafızaya alınan hesap kodları eşleşenleri
Ömer bey yaptığınız açıklamaya göre muhteşem olmuş bu bilgi bana yeterli. Verilerin geleceği sayfada gizlenmiş bir kaç satır var. İhtiyaç olduğunda ileride kullanmak için. O sorunu da halletmiş oldu.

Kısaca;

- Formüllü hücreye veri gelmiyor.
- Hesap kodu boş olan hücreye hesap kodu yazınca da veri geliyor.

Çok teşekkür ediyorum elleriniz dert görmesin.

Saygı ve minnetle,

@FIlose

Ömer Bey Merhaba,
Mizan dosyasının A2 Hücresinde bulunan Şirket ünvanı GV sayfasındaki C4 Hücresine nasıl aktarırım? Bunu başta unuttuğum için kusura bakmayın lütfen.

Saygıyla,

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8
Geri