Kayıtlı Makroları Çalıştırmak


İnceleme Beğeni Favori Değerlendirme Ortalama Puan Yıldız Sayısı
241 0 0 0 0
Reklam Alanı
Türkiye'nin en popüler Excel Portalındaki içeriklerin en başında reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
Excel VBA'ya ilk adım atmak için "Makro Kaydetme" çok yararlı bir Excel Özelliğidir. Peki Kayıtlı Makroları Çalıştırmak için ne yapmamız gerekir?

Makro kaydedildikten ya da yazıldıktan sonra ilk iş olarak, çalışıp çalışmadığını ya da doğru sonuçlar verdiğini görmek gerekir.

Kayıtlı Makroları Çalıştırmak için:

1- Makronuzu kaydettiğiniz çalışma kitabında ya da farklı bir çalışma kitabında yeni bir çalışma sayfası açın (tavsiye olarak).

2- Çalışma sayfasının herhangi bir hücresine tıklayın.

3- Şerit Menü -> Görünüm -> Makrolar -> Makroları Görüntüle simgesine tıklayın.

4- Bu işlem sonrasında aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır:

Makrolar

5- Makroları çalıştırmak için ikinci bir alternatif için, Şerit Menü -> Geliştirici -> Makrolar simgesine tıklayın. (Geliştirici Sekmesi görünmüyorsa, buradaki makalemizi inceleyerek nasıl aktif edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.)

6- 4. maddenin altındaki aynı resimdeki gibi pencere ekrana gelecektir. Ekrana gelen penceredeki Makro adı: şeklindeki alanın altında bulunan makrolarınızdan hangisini isteyorsanz seçip, Çalıştır butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

7- Makroları çalıştırmak için farklı bir yol ise, Makro Kaydetme esnasında makroyu bir tuşa atamak olacaktır. Bunun için Makro Kaydet penceresi açık iken, makroyu bir tuşa atamanızdır. Makro penceresindeki Kısayol tuşu alanına, Shift tuşu ile birlikte yazacağınız yazacağınız bir karakter, sonrasında o makroyu kolayca çalıştırmanızı sağlayacaktır.

Makroya Tuş Atama

Sonuç:

Bu işlemler neticesinde kaydettiğiniz ya da yazdığınız kodların yer aldığı makro, kendisinden beklenen görevi gerçekleştirecektir.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
RunAutoMacros

Daha önce yorum yapılmamış!

Biçim boyacısı simgesine bir kez tıkladığınızda, tıklamış olduğunuz hücredeki tüm biçimleri alır ve yeni tıkladığınız hücreye uygular. Farklı bir hücreye daha uygulamak için, yeniden biçim boyacısı simgesine tıklamanız gerekir.

Bu işlemi her seferinde tekrarlamamak için, biçim boyacısı simgesine iki kez tıkladıktan sonra, tekrar bir kez tıklayana ya da ESC tuşuna basıncaya kadar istediğiniz kadar hücreye seçtiğiniz hücrenin tüm biçimlerini uygular.

Biçim Boyacısı Simgesi:
image-20200507180041-1.png
İLGİ ÇEKİCİ İÇERİKLER
İçerik Adı Ekleyen Tarih Tür
Formül içinde nasıl isim kullanabilirim admin 17 Haziran 2020 sorular
KTF | KTF Düşeyara tüm eşleşenleri getir cakarem 18 Eylül 2019 dosya
API ile yanıp sönen hücre örneği admin 03 Haziran 2017 dosya
Geometrik Dizayn - 31 52779 28 Ekim 2019 dosya
ADO ile İki Liste Karşılaştırması cakarem 07 Nisan 2020 dosya
Yükleniyor...