Kapalı Excel Dosyasından Veri Alma

admin 19 Ağustos 2020 19 Ağustos 2020 VIP Dosya
Kapalı Excel Dosyasından Veri Alma isimli dosyamızda, ADO yöntemi kullanarak kapalı dosyadan Excel'e nasıl veri alınacağını öğretir.

ADO özelliği, Excel'de büyük veriler ile çalışanlar için oldukça faydalıdır. Excel'in kendi formülleri ile yapacağınız aramalar ya da makrolar ile veri alma, büyük verilerde hız sorunu yaşatabilir. Ama bu tür verilerinizde ADO kullanırsanız, sonuçların çok daha hızlı bir şekilde listeleneceğini göreceksiniz.

ADO yönteminde üç aşamadan oluşur.

Birincisi kapalı dosyaya bağlanma,
İkincisi kapalı dosyadaki sayfa ve başlıkları seçerek, kriter bazlı olarak hafızaya listeleme,
Üçüncü son aşamada ise hafızadaki verileri Excel'e aktarma.

Kapalı Dosya Veri Tablosu

Şimdi basit bir şekilde adımlara göz atalım. Öncelikle üstte boş bir Excel dosyasına üstteki verileri yazıyoruz ve dosyayı "Kapali" adıyla kaydedip kapatıyoruz.

Daha sonra yeni bir dosya açıp, adını "Acik" koyarak kaydediyoruz.

image-20200819094254-2.png

Bu dosyamıza, indiren arkadaşların göreceği şekilde bir kaç satırlık kod ile bağlantı ve sorgulama kriterlerini belirliyoruz. Kodlarımızıa çalıştırdıktan sonra, üstteki boş halini göreceğiniz dosyaya, verilerin aktığını görmüş oluyorsunuz.

image-20200819094507-3.png

Gördüğünüz gibi aynı veriler kapalı Excel dosyasından alınmış oldu. Bu kodumuzda herhangi bir kriter olmadığı için, kapalı dosyadaki verilerin aynısını almış olduk. Kriter bazlı örnekler için sitemizde ADO kelimesini kullanarak arama yapabilirsiniz.

Dosyamızın indirenlere faydalı olmasını temenni ederim.

Not: ADO ile sadece kapalı bir Excel dosyasından değil, aynı Excel dosyasının başka bir sayfasından, bir Access dosyasından, SQL Server'dan vs kolayca veri alabilirsiniz.

Her iki dosyayı da zip'ten aynı klasöre çıkarıp, acik isimli dosyayı çalıştırınız. Zip üzerinden açılan dosya hata verecektir.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
ADO

Daha önce yorum yapılmamış!

Düşeyara formülünü kullanırken, aranan değer veri aralığında yoksa, #YOK hatası alırsınız. Bu hata sayısal değerlerde toplama, sayma, ortalama gibi sonuçların çalışmamasına neden olabilir.

Bu hata yerine bir değer ya da sayısal değerlerde 0 yazdırmak için EĞERHATA formülünü kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...