Kağıttaki Yazıyı Excele Aktarma

Kağıttaki Yazıyı Excele Aktarma isimli bu yazıda sizlere, bilgisayar ya da başka bir şekilde yazılmış olan veriyi nasıl Excel'e aktaracağınız anlatılır.

Dijital bir çağda yaşıyoruz ve her geçen gün yapay zekanında katkılarıyla ortaya çıkan muhteşem uygulamalar, yazılımlar ile karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tarih üzerine okuduğum bir yazıyı, Facebook hesabımda alıntılamak istedim. Lakin malum üzere tarihi yazılarda cümleler oldukça uzun ve eski kelimeler ile doludur. Biraz tek tek yazma üşengeçliği ile konuyu araştırmak hem cazip hem de sonraki ihtiyaçlar için mantıklı geldi. Bu araştırmalarımın sonunda bulduğum yöntem gerçekten oldukça kolay ve sonuçlar neredeyse %100'e yakın başarı sağlıyordu.

Peki neydi bu yöntem?

Aslında yöntem hepimizin bildiği Google Translate :)

Eğer telefonunuzda Google'un Translate uygulaması yüklü ise, hemen sizlerde yazdıklarımı kolayca deneyimleyebilirsiniz. Yüklü değilse ücretsiz olarak yüklemenizi tavsiye ederim.

Ben adım adım ekran görüntüleri ile işlemi aktarıyorum. Bu işlemler iPhone yani iOS işletim sistemine sahip uygulamada yapılmıştır.

Translate Uygulaması

Üstteki gibi Translate uygulamasını açıyoruz. Uygulama açıldıktan sonra, hemen aşağıdaki gibi Kamera simgesine tıklıyoruz.

Kamera Simgesi

Kamera simgesine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi açılacak olan ekrandan, Tara simgesine tıklıyoruz.

Tara Simgesi

Bu işlemden sonra telefonumuzun kamerasını, taramak istediğimiz belge, kitap, yazı vs her neyse ayarlıyoruz ve çekim yapma tuşuna basıyoruz.

Taranan Metin

Ben üstteki görüntüyü bir defterden taradım. Ok ile işaretlediğim alanda oluşan mavi kenarlık, yazıların aktarılacağı alanı işaret eder. Eğer almasını istediğiniz tüm herşey ise, Tümünü seç butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer benim gibi taradığım alanda sadece bir kısmı alacaksanız, parmağınız ile almak istediğiniz yazıyı sanki boyar gibi işaretleyin. Görüntü üstteki gibi olacaktır.

Bu aşamadan sonra hemen aşağıdaki gibi yazı gelecek ve mavi ok tuşuna basacaksınız.

Yazıyı aktarma

Evet artık son aşamaya gelmek üzereyiz. Butona tıkladıktan sonra artık taradığımız içerik, metin olarak Google Translate uygulamasının çeviri yapılacak alanına gelmiş oldu.

Kağıttaki Yazıyı Excele Aktarma

Bu aşamadan sonra yazıyı "Tümünü seç" diyerek kolayca kopyalayabilirsiniz. Hatta taradığınız metinler doğru bir şekilde gelmişse (bazı eski kitaplarda karakterler silik vs olunca sorun oluyor) çevirisini bile yapabilirsiniz.

Eğer böyle bir işleme ihtiyacınız varsa, oldukça kolay olan bu yöntemi kullanabilirsiniz. Şimdi "Excel'e nasıl aktaracağım kardeşim?" diyen varsa, benim yaptığım gibi WebWhatsapp kullanarak yazıları telefonunuzdan whatsapp aracılığıyla kolayca alırsınız. Bu yöntemi sevmezseniz e-posta ile yollarsınız... Yani o kısım artık işin basit nüansı oluyor.

Yazıyı okuyupta faydalananlardan iki kelime yorum beklerim :)

Kağıttaki Yazıyı Excele Aktarma - Excel Özellikleri:

GENEL

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Excel'i kullanırken bir hücreye tıkladıktan sonra, fare ile aşağı/yukarı ilerledikten sonra aktif hücrenin olduğu alana hızlıca geri dönmek için, Ctrl + Backspace kısayolunu kullanabilirsiniz.
Yükleniyor...