30 Eylül 2020 15 Temmuz 2021 380 11 KB

İndis Kaçıncı Formülü

Indis Kaçıncı Formülü isimli içerik, konuyla ilgili olarak ihtiyacı olanlara rehber olmak ve destek sağlamak amacıyla eklenmiş bir içeriktir.

image-20210715205057-1.png

İndis ve Kaçıncı Formül Kullanımı

İNDİS ve KAÇINCI formülleri, geleneksel Excel formülleri içerisinde oldukça önem arz eden ikilidir diyebiliriz. Her ne kadar popülerlik ve bilinirlik olarak DÜŞEYARA formülü kadar olmasalarda, aslında işlevsellik ve sağladığı fayda açısından DÜŞEYARA'dan çok daha yararlıdırlar. Her iki formülün en temel özelliği de, tek başına çok fazla işe yaramaması, bahsettiğimiz işlevsellik ve faydanın ancak birlikte kulanılmaları halinde işe yaramaktadır.

İNDİS temel olarak bir dizi içerisinde belirtilen satır ve sütun numarasına göre ilgili değerin sonucunu vermeye yaramaktadır. Yani İNDİS kullanırken "Arama Değeri" kavramına ihtiyaç duyulmaz. Satır ve Sütunun kesiştiği numaralara denk gelen hücredeki rakam yazılır. Dosyamızı indirenler üstte belirttiğimiz açıklamaları anlamak adına C21:C26 hücre aralığındaki formülleri inceleyebilirler.

KAÇINCI ise temel olarak satır ya da sütunların sayı numarasını vermeye yarayan bir formüldür. Tam olarak ne işe yaradığını anlamak için dosyamızdaki D21:D26 hücre aralığını tek tek inceleyiniz.

Şimdi her iki formülün temel yapılarını göz önünde bulundurduğumuzda, dikkat ederseniz İNDİS'e yazacağımız satır ve sütun numaralarını her formülde tek tek yazmak mümkün olamayacağından, işte burada devreye KAÇINCI formülünü sokuyoruz.

Aslında oldukça basit bir kullanımı olan bu iki formülü birlikte kullanarak aramalarınızda değer kullanmadan sonuca gidebilirsiniz.

Faydalanmanız temennisiyle.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Sayın ziyaretçi,

İndis Kaçıncı Formülü isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver

#YOK! (#NULL?) Hatası

Formülde bazı yerlerde ya noktalı birgül yerine virgül kullanmışsınızdır. Ya da başvurulan hücrelerde başvuru bilgisi bulunamamıştır. Çoğunlukla Düşeyara, yatayara gibi formül sonuçlarında bu hata alınabiliyor.

Detaylı bilgi için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...