İlkeşleşen Kullanımı

Bu yazımızda, iç içe ÇOKEĞER formülü kullanarak yapabileceğimiz bir işlemi, Excel 2016 ile gelen İLKEŞLEŞEN formülünü kullanarak nasıl yapabileceğimizi anlatacağız.

1A. Örneğin, aşağıdaki gibi bir tablomuz olsun ve iç içe ÇOKEĞER formülü kullanarak sonuca ulaşalım.

swt1

Açıklama: A2 hücresi 34-İST değerini içerir. SAĞDAN formülünü kullanarak, A2 hücresindeki değerden (İST) sağdaki 3 karakteri çıkarttık. Sonuç olarak, ÇOKEĞER formülü doğru sonucu (İstanbul) döndürdü. En sağdaki 3 karakter İST, İZM veya ANK'a eşit değilse, ÇOKEĞER formülünün sonucunu soru işareti olarak döndürmesini istedik. Burada kullandığımız DOĞRU yerine, 1 = 1 değerini de kullanabilirsiniz.

1B. Şimdi aynı tablomuzda sonuca ulaşmak için iç içe kullandığımız ÇOKEĞER formülü yerine İLKEŞLEŞEN formülünü kullanalım. Bu formül, iç içe ÇOKEĞER formülünün verdiği sonuca biraz daha kolay ulaşmamızı sağlar.

swt2

Açıklama: ilk argüman (bu örnekte SAĞDAN (A2,3)) İST'a eşitse, İLKEŞLEŞEN formülü İstanbu sonucunu döndürür. İZM ise, İzmir, ANK ise Ankara. Eğer eşleşme yoksa son argüman (bu örnekte bir soru işareti) her zaman varsayılan değerdir. Yani girdiğiniz kriterlerden biri olmuyorsa, en son kısma ne gelmesini istiyorsanız yazmanız yeterli olacaktır.
BU MAKALEDE KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#İlkeşleşen Kullanımı
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir veri aralığınızdaki Yinelenen Değerleri vurgulamak isterseniz;
  1. Excel Şerif Menü Giriş sekmesine tıklama
  2. Koşullu Biçimlendirme simgesine tıklama
  3. Açılan listeden -> Hücre vurgulama kuralları -> Yinelenen Değerler seçmeniz yeterli olacaktır.

Yinelenen değerleri vurgulama
Yükleniyor...