İlk ve son değerler nasıl aranır?

Excel'de tam ve yaklaşan eşleşme içerecek olan aramalarımız esnasında, aramak istediğimiz verilere ait Excel'de İlk ve Son Değerler Nasıl Aranır?

Excel ile çalışırken en çok ihtiyaç duyduğumuz Excel özelliğinden biri ARAMA'dır. Bu ihtiyacı tespit eden ve buna göre farklı farklı fonksiyonlar üreten Excel Geliştiricileri, kullanıcılarının hayatını inanılmaz bir şekilde kolaylaştırmıştır. Excel'de aramanın ne kadar önemli olduğunu, arama yapmaya yönelik üretilmiş olan Excel Fonksiyonlarından anlayabiliriz.

Excel'deki arama işlemlerinin kafa karıştırıcı yönlerinden biri, bir veri aralığında yer alan birden fazla eşleşmede ilk veya son eşleşmenin nasıl bulunacağını anlamaktır.

Örneğin, aşağıdaki verilerde "Yeşil" fiyatını bulmak için DÜŞEYARA'yı kullandığımızı varsayalım. Hangi fiyatı alacağız?

Düşeyara

Tam Eşleşme - İlk Bulunan Değer

Tam eşleşme yaparken, her zaman ilk bulunan değer gelir. Verilerin sıralanıp sıralanmadığı önemli değildir. Aşağıdaki resimde, E3'teki arama değeri "Kırmızı" dır. DÜŞEYARA fonksiyonu, tam eşleşme modunda ilk bulduğu Kırmızı'nın fiyatını sonuç olarak verir.

Excel'de İlk ve Son Değerler Nasıl Aranır?

=DÜŞEYARA(E3;B3:C9;2;0)

Düşeyara ilk eşleşen

Tam eşleşmeyi zorlamak için DÜŞEYARA'daki son argümanın 0 (YANLIŞ) olduğuna dikkat edin.

Yaklaşık Eşleşme = Son Bulunan Değer

Yaklaşık bir eşleşme yapıyorsanız ve veriler arama değerine göre sıralanırsa, son eşleşmeyi elde edersiniz. Peki neden?

Çünkü yaklaşık bir eşleşme sırasında Excel, arama değerinden daha büyük bir değer bulunana kadar diğer değerleri tarar ve önceki değere geri adım atar.

Aşağıdaki resimde, DÜŞEYARA yaklaşık eşleşme moduna ayarlanmış ve renkler sıralanmıştır. DÜŞEYARA, son "Yeşil" rengin fiyatının sonucunu verir.

=DÜŞEYARA(E3;B3:C9;2;1)

Düşeyara yaklaşık eşleşme

DÜŞEYARA'daki son argümanın yaklaşık eşleşme için 1 (DOĞRU) olduğuna dikkat edin.

İlk ve son değerler nasıl aranır? - Excel Özellikleri:

DÜŞEYARA

Etiketler

Excel Eğitimleri
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Makale Arşivi
Makrolara açıklama eklenerek değişkenlerin ve yazılan ifadelerin ne anlama geldiği açıklanmak istenebilmekte veya açıklayıcı olduğu düşünülen not ve metinler makrolara eklenebilmektedir. Tek tırnaktan sonraki tüm metinler veya diğer karakterler bir anlam ifade etmez ve yeşil renkte görünürler.

Kodda hata ayıklaması yaparken bazı satırların tek tırnak kullanılarak kapatılması ve işleme konulmaması çok yararlıdır. O kodda yazan işlemin tekrar gerçekleştirilmesi için tek tırnakla başlayan satırdaki tek tırnak işaretini silinebilmektedir.
Yükleniyor...