Hücre İçindeki Sayıları Toplama

Hücre İçindeki Sayıları Toplama isimli dosyamızda, bir hücre içerisindeki sayıların birbiri ile nasıl toplanabileceğini öğreten bir örnek içermektedir.

Hücre İçindeki Sayıları Toplama

Hücre İçindeki Sayıları KTF ile Toplama

Excel'de bir hücre içindeki sayıları toplama ihtiyacınız varsa, bunun en kolay ve kısa yöntemi, Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon (KTF) kullanmak olacaktır. Bu Excel özelliği, Excel Formüllerinin yeterli kalmadığı durumlarda oldukça başarılı sonuçlar verir. Kullanımları da aynı formüller gibidir. Dosyamızda da, üst resimde gördüğünüz hücre içindeki sayıların toplaması için ilk seçenek, KTF ile toplama işlemidir.

Yazılmış olan VBA kodunda, For-Next döngüsü ile seçili olan hücrenin uzunluğu Len özelliği ile sayılmış, döngünün bu uzunluk sonucu kadar dönmesi sağlanmıştır. C8 hücresindeki sayılar için örnek verecek olursak, döngü aşağıdaki gibi oluşmaktadır:

For i = 1 To 5

Buradaki 5 değeri Len özelliği ile gelmektedir.

Bu işlemden sonra yapılan şey, döngü her döndüğünde, hücredeki değerin üzerine yeni değeri toplatmaktır. Peki bu o kadar kolay mıdır? Tabiki burada da Val ve Mid özellikleri kullanılmıştır.

Sonuç olarak E5 hücresine aşağıdaki formülü yazdığımızda, bize hücre içindeki sayıları toplama işlemini yerine getirmektedir.

=HucreTopla(C5)

Hücre İçindeki Sayıları Formül ile Toplama

Hücre içindeki sayıları toplama işlemi için ikinci yöntem olarak Excel Formüllerini kullandık. Bu yöntem KTF ile yapılan ilk yönteme göre biraz daha karmaşıktır. Ama Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon yerine formülleri tercih edenler için iyi bir seçenektir. Burada, TOPLA, EĞER, ESAYIYSA, PARÇAAL, SATIR, DOLAYLI ve UZUNLUK formülleri iç içe kullanılmıştır.

Hücre içindeki sayıları toplama yaparken her iki yöntemde de kritik olan formül olarak PARÇAAL ve UZUNLUK, özellik olarak Mid ve Len'dir. Biri formül ile diğeri VBA kodu ile işlev olarak aynı sonuçları sağlarlar.

Hücre İçindeki Sayıları Toplama - Excel Özellikleri:

EĞER DOLAYLI ESAYIYSA UZUNLUK PARÇAAL SATIR TOPLA Mid Val Len For-Next Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon
Excel Eğitimleri
Sayın ziyaretçi,

Hücre İçindeki Sayıları Toplama isimli dosya, sadece sitemizden VIP Üyelik Paketi almış kullanıcıların indirebileceği niteliktedir.

Sitemize Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız ve bir VIP Üyelik Paketi almanız ile eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Çok Teşekkürler.Bu arada Youtube görüpte üye oldum.Çok faydalı içerikler var.Emeği olan herkese teşekkürler!Bilmediğimiz çok şey varmış


Sitemizde öğretici çok fazla içerik vardır, Excel ile alakanız varsa modüllerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
Hayırlı geceler.


Merhaba, sadece bu dosya örnek olarak temin edebilir miyiz.Ücretsiz


Sayfayı yenileyin ve indirin.Klavyenizdeki F2 tuşuna basarsanız, hücrenin ya da formül çubuğunun için giriş yaparsınız.
Shift + F2 tuşlarına basarsanız, aktif hücreye açıklama eklersiniz.
Ctrl + F2 tuşlarına basarsanız, Yazdırma ekranını açarsınız.
Yükleniyor...